کسب رتبه سوم در انتخابات محلی فرانسه توسط حزب راست افراطی این کشور

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کسب رتبه سوم در انتخابات محلی فرانسه توسط حزب راست افراطی این کشور

دور اول انتخابات محلی فرانسه در حالی به پایان رسید که بر اساس برآوردهای اولیه، حزب راست
میانه اتحاد برای جنبش مردمی، «او ام پ»، به رهبری نیکولا سارکوزی توانسته است با کسب حدود ۳۶ درصد آراء در جایگاه اول قرار گیرد و جبهه ملی فرانسه به رهبری مارین لوپن که حزب راست افراطی این کشور محسوب می شود و انتظار می رفت آرای زیادی را کسب نماید، با ۲۴.۵ درصد آراء جایگاه سوم را کسب کند.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه پس از پایان انتخابات گفت: «امروز اگرچه حزب راست افراطی رای بالایی آورد اما اولین حزب سیاسی فرانسه نبود. من خوشحالم زیرا شخصا خودم را در قبال این موضوع متعهد می دانستم.»

این انتخابات شکست روشنی برای فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه و حزب سوسیالیست محسوب می شد. این حزب توانست تنها حدود ۲۸ درصد آراء را بدست آورد.

نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه و رهبر حزب «او ام پ» نیز گفت: «من از تمام فرانسوی هایی که به دنبال تغییر هستند می خواهم که برای دور دوم این انتخابات بسیج شوند تا پویایی را که امروز نشان دادند، تقویت کنند.»

۴۸.۷ درصد از واجدان شرایط در اولین دور از انتخابات محلی فرانسه شرکت کردند و گرچه این رقم حاکی از مشارکت وسیع شهروندان فرانسوی است، اما به گفته مانوئل والس، نخست وزیر این کشور، کمتر از حد انتظار است.

دور دوم انتخابات یکشنبه آینده برگزار خواهد شد.