وام ۵۰ میلیون دلاری ترکیه به اوکراین

وام ۵۰ میلیون دلاری  ترکیه به اوکراین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان و پترو پوروشنکو روسای جمهور ترکیه و اوکراین روز جمعه در پایان ملاقات و گفتگوهای خود در کیف که با امضای چندین توافقنامه همکاری و نیز

آگهی

رجب طیب اردوغان و پترو پوروشنکو روسای جمهور ترکیه و اوکراین روز جمعه در پایان ملاقات و گفتگوهای خود در کیف که با امضای چندین توافقنامه همکاری و نیز قول اعطای وام 50 میلیون دلاری از سوی ترکیه همراه بود در یک کنفرانس خبری به تشریح دیدگاه های خود پرداختند.

پوروشنگو در این نشست خبری گفت : تمایل دارم از رئیس جمهور اردوغان به خاطر حمایت از کیف جهت بهره مند شدن از تلاش های هیئت مامور سازمان ملل متحد در تثبیت صلح و جلوگیری از وخامت اوضاع در شرق اوکراین تشکر کنم .

اردوغان نیز تصریح کرد : ترکیه هر چه در توان دارد انجام خواهد تا در منطقه دریای سیاه چه در گستره آبها و چه بر روی زمین و یا آسمان این منطقه صلح و ثبات برقرار شود. ما به عنوان عضو ناتو برای این منظور کلیه تدابیر لازم را درپیش خواهیم گرفت و در صورت نیاز بر ضد هرگونه تهدید وارد عمل خواهیم شد.

اردوغان همچنین در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوالی در مورد پروژه ایجاد خط لوله جدید انتقال گاز موسوم به “استریم ترک” که ظاهرا از سوی روسیه پیشنهاد شده بدون توضیح در مورد جزئیات این پروژه آنرا پیشنهای معقولانه توصیف کرد و خاطر نشان ساخت روسیه همچنان مهمترین تامین کننده گاز طبیعی کشورش به حساب می آید.

قرار است جدا از وام پنجاه میلیون دلاری وعده داده شده مقامات آنکارا ده میلیون دلار نیز کمک بلاعوض جهت کمک به جبران کسری بودجه در اختیار مقامات اوکراین قرار می دهند. همچنین با توجه تحولات ژئوپولیتیک در منطقه دریای سیاه به نظر می رسد ترکیه از سوی ناتو ماموریت دارد به نوعی از نظر نظامی به ایجاد توازن در این منطقه کمک کند.

خبرنگار یورونیوزدر منطقه می گوید : ترکیه قصد دارد از نظر اقتصادی به اوکراین نزدیک شود. قرار داد تجارت آزاد بین دو کشور، مشارکت راهبردی در مسائل بین المللی و نیز حمایت از حقوق تاتارهای ترک زبان ساکن در منطقه کریمه از مهمترین مسائل مطرح شده میان طرفین در گفتگوهای روز جمعه بود. بر اساس این گزارش همکاری های دو کشور سال به سال رو به گسترش است و نتایج ان در سالهای آینده مشخص خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تخریب سد کاخوفکا اوکراین؛ رسانه‌های محلی: سه نفر کشته و ۴۳۰۰ نفر آواره شدند

ماه عسل در نخجوان؛ تنش در ایروان، تهران چگونه می‌نگرد؟

دیدار در منطقه‌ای نمادین؛ چرا ملاقات اردوغان با علی‌اف در نخجوان حائز اهمیت است؟