مخالفت پوروشنکو با فدرالی شدن اوکراین در مصاحبه اختصاصی با یورونیوز

مخالفت پوروشنکو با فدرالی شدن اوکراین در مصاحبه اختصاصی با یورونیوز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز: آیا اتحادیه اروپا برای حمایت از اوکراین متحد است و یا اینکه شما انتظار حمایت بیشتری از سوی آنها دارید. زیرا شکافهایی در این رابطه دیده می

آگهی

یورونیوز: آیا اتحادیه اروپا برای حمایت از اوکراین متحد است و یا اینکه شما انتظار حمایت بیشتری از سوی آنها دارید. زیرا شکافهایی در این رابطه دیده می شود. اینطور نیست؟

پترو پوروشنکو: نه. فکر می کنم تاکنون و در طول سال گذشته، من به عنوان رییس جمهوری اوکراین، این امکان و این افتخار را داشتم که در شورای اروپا به گفتگو بپردازم. چیزی که در ماههای ژوئن، سپتامبر و فوریه اتفاق افتاد و تمام رهبران اتحادیه اروپا از اوکراین حمایت کردند و اروپا یک صدا بود. امیدوارم که اتحادیه اروپا به دفاع از ارزشهای این اتحادیه همچنان ادامه دهد.

یورونیوز: در توافق مینسک و تمام مذاکرات پیرامون توافق مینسک، آقای پوتین و حتی جدایی طلبان بر ایده اوکراین فدرال تاکید داشتند و آیا این موضوع برای شما غیرقابل قبول است؟

پترو پوروشنکو: ببینید موضوع پوتین و یا حتی موضوع رییس جمهوری اوکراین مطرح نیست. کسانیکه می توانند تصمیم بگیرند، تنها مردم اوکراینند. و در قانون اساسی ما، در قوانین ما، تصمیم درباره برقراری یک اوکراین فدرال تنها با همه پرسی گرفته خواهد شد. در حال حاضر تقریبا نود درصد از اوکراینی ها کاملا مخالف تشکیل نظام فدرالی هستند. چرا؟ زیرا ما یک کشور واحد هستیم و هیچ نوع فشاری را قبول نمی کنیم. و من، به عنوان رئيس جمهور اوکراین همیشه آماده اعلام همه پرسی هستم و از نتیجه آن پیروی خواهم کرد. چون این یک سنت دموکراتیک است.

یورونیوز: توقف جنگ در قبال فدرالی شدن. آیا این چیزیست که آنها می خواهند؟

پترو پوروشنکو: اول از همه ما هیچ اتمام حجتی را قبول نمی کنیم. دوم اینکه تصمیم درباره چگونگی توسعه کشورمان باید توسط مردم اوکراین گرفته شود و سوم اینکه، در حال حاضر ما با اروپایی ها و آمریکایی ها و شرکای جهانی که از آزادی و دموکراسی و استقلال دولتم دفاع می کنند، همراهیم و اجازه نخواهیم داد که کسی از ما باج بخواهد.

یورونیوز: آیا فکر نمی کنید لازم است که نیروهای حافظ صلح در دونتسک و لوهانسک مستقر شوند؟

پترو پوروشنکو: پارلمان من پشتیبان پیشنهادهای من است. هم برای وضع قانون در شرایط ویژه و اعطای خودگردانی در دونتسک و لوهانسک، هم برای تعیین حدود نقشه بنا بر تفاهم نامه ای که ۱۹ سپتامبر درباره آن صحبت شد و هم برای درخواست از شورای امنیت سازمان ملل متحد و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد برای استقرار نیروهای حافظ صلح در اوکراین. ما کجا به این نیروهای حافظ صلح نیاز داریم؟ اول از همه در مرزهایمان، زیرا مرزها یک عنصر کلیدی در حاکمیت به شمار می روند و لازم است که این نیروها در نزدیکی مرزها باشند تا ورود نیروهای نظامی، سلاح و مهمات به خاک اوکراین را متوقف کنند. و دوم برای حضور نیروهای حافظ صلح در کنار منطقه حائل، تا صلح و ثبات در این مناطق تضمین شود.

یورونیوز: مشکل این است که آوردن نیروهای حافظ صلح به این مناطق بدون توافق طرف مقابل بسیار مشکل است.

پترو پوروشنکو: نه، هیچ طرف دیگری وجود ندارد. اینجا سرزمین اوکراین است. ما از این ایده که دولت دیگری درباره اینکه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل آنجا باشند یا نه تصمیم بگیرد، متنفریم. این بسیار جالب است، باید امکان چنین ماموریتی برای پلیس اتحادیه اروپا نیز باشد، و یا در ماموریت صلح بانان سازمان ملل ممکن است شماری از نمایندگان اتحادیه اروپا نیز حضور داشته باشند. ما باور داریم که آنها شرکای ما هستند و فکر می کنیم این یک راه بسیار موثر برای حل این مساله است.

یورونیوز: آیا شما در این راستا لزوم تعهدی را با ناتو یا اتحادیه اروپا احساس می کنید؟

پترو پوروشنکو: بله. من اینطور فکر می کنم.

یورونیوز: آیا از شما پشتیبانی شده؟

پترو پوروشنکو: بله ما حمایت شدیم و تایید آنها را داریم. تنها اینکه… ببینید، مشکل چیست؟ پس از الحاق کریمه و پس از اشغال دونباس، سیستم امنیتی پس از جنگ و سیستم امنیت جهانی نتوانستند کار کنند. چه اتفاقی افتاد؟ زیرا متاسفانه یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، در این کار متجاوز بود و به همین دلیل از حق وتو علیه نیروهای حافظ صلح استفاده شد. به همین دلیل ما باید بحثهایی به شیوه مذاکرات مینسک داشته باشیم که به اتفاق آرا درباره نیروهای حافظ صلح تصمیم گرفته شود و هیچ توافقی با هیچکس علیه آن صورت نگیرد.

یورونیوز: پس از انقلاب میدان، یکی از تصمیمات مهم برای ثبات کشور، مبارزه با فساد بود. در این زمینه اکنون کجایید؟

پترو پوروشنکو: جنگ بهانه ای برای توقف اصلاحات و توقف مبارزه با فساد نیست. ما با تشکیل اداره مبارزه با فساد و جذب مشاوران مطرح جهانی و با مسئولیت وزرا، دادستانها و افسران ارشد پلیس، به شکلی شفاف به مبارزه با فساد پرداخته ایم. این تنها راهی است که با آن می توانیم اعتماد مردم را در این شرایط سخت بدست آوریم. ایجاد یک نظام قضایی مستقل و برداشتن مصونیت نمایندگان پارلمان و قضات از اقدامات ماست زیرا همه باید در برابر قانون مساوی باشند.

یورونیوز: اما اوکراین برای اعمال این اصلاحات اعم از اقتصادی و یا مبارزه با فساد، نیاز به خروج از سیستم پس از شوروی سابق دارد.

پترو پوروشنکو: آنها که غرق در فساد هستند دیر یا زود خواهند فهمید که دیگر هیچ چتر حفاظی نخواهند داشت و می بایست بزودی حساب پس بدهند. اولیگارکها در مورد پیشرفت کشور تصمیم نخواهند گرفت. من کاملا مطمئنم که ما امروز در کشور متفاوتی زندگی می کنیم. ما در اوکراینی آزاد و دموکراتیک که در میدان مرکزی شهر آن انقلابی برای شرافت صورت گرفت، زندگی می کنیم. هزاران نفر جان خود را برای حقوق اوکراین، برای اصلاحات و برای در اروپا ماندن فدا کردند. این مسئولیتی است که بر عهده رییس جمهور، دولت و پارلمان اوکراین است. ما با همه هستیم. ما یک کشوریم. ما یک ملتیم و یک ملت اروپایی هستیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جان بولتون در مراسم رژه استقلال اوکراین؛ تنش جدید میان آمریکا و روسیه

فرمانده ارتش اوکراین: وضعیت در جبهه نبرد با وجود مهار حملات روس‌ها «دشوار» است

آخرین تحولات جنگ در اوکراین؛ رهبران غربی در دومین سالگرد تهاجم روسیه چه گفتند؟