موافقت پارلمان اوکراین با اعطای وضعیت ویژه به مناطق شرقی

Access to the comments نظرها
نگارش از Sharam Akhavan
موافقت پارلمان اوکراین با اعطای وضعیت ویژه به مناطق شرقی

پارلمان اوکراین به اعطای خود مختاری محدود به بخشهایی از مناطق جدایی طلب شرق این کشور رای موافق داد.

تصویب این لایحه در راستای اجرای شرایط ذکرشده در توافق آتش بس مینسک انجام می شود، اما همه نمایندگان اوکراینی موافق اعطای «وضعیت ویژه» و برگزاری انتخابات جداگانه در این مناطق نیستند.

یولیا تیموشنکو، رهبر «حزب میهن» گفت: «آنها کسانی را انتخاب خواهند کرد که دستشان به خون اوکراینی آلوده است. آیا هنوز کسی در اینباره شک دارد که این یک انتخابات تقلبی خواهد بود و کسانی که اوکراینی ها را کشتند و کشورمان را قطعه قطعه کردند انتخاب خواهند شد؟»

کی یف تاکید دارد که این انتخابات باید طبق قوانین اوکراین و طبق نظارت بین المللی انجام شود.

سرهی پاشینسکیی، نماینده «جنبش نارودنیی» گفت: «دولت اوکراین و خود مقام رییس جمهوری موافقتنامه مینسک را امضا کرده است که مفادی را شامل می شود. ما به این مفاد پایبندیم. ما به جهان و همچنین به متجاوزان نشان دادیم که به دنبال راه حل مسالمت آمیز برای این مسئله هستیم. اما انتخابات هنگامی برگزار خواهد شد که مقام های مشروع اوکراینی در آنجا آغاز به کار کنند.»

کشورهای غربی می گویند توافق آتش بس مینسک، بزرگترین امید برای دستیابی به صلحی پایدار در شرق اوکراین است. با این حال، تنش در شهرهای شرقی این کشور همچنان بالاست. در پی کشته شدن یک دختر هفت ساله در حادثه تصادف با یک خودروی ارتش، روز سه شنبه شماری از مردم یکی از شهرهای منطقه دونباس تظاهرات کردند.