Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نابسامانی اجتماعی اقلیت تاتار در کریمه و مهاجرت آنها به اوکراین

نابسامانی اجتماعی اقلیت تاتار در کریمه و مهاجرت آنها به اوکراین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکسال پس از الحاق کریمه به روسیه، تاتارهای منطقه «باغچه سرای»، دچار ترس از ناپدید شدن تدریجی آداب و رسومشان هستند. ترس از حملات مسلحانه و تهدیدات

آگهی

یکسال پس از الحاق کریمه به روسیه، تاتارهای منطقه «باغچه سرای»، دچار ترس از ناپدید شدن تدریجی آداب و رسومشان هستند. ترس از حملات مسلحانه و تهدیدات متوجه مسجدها به عنوان بخشی از این واقعیت در نظر گرفته می شود. این شهر قدیمی، پایتخت پیشین تاتارهای کریمه پیش از اشغال سرزمین اجدادیشان توسط امپراطوری روس در سال ۱۷۸۳ میلادی محسوب می شد.

تلویزیون محلی آی تی آر، تنها شبکه تلویزیون تاتارها، مصاحبه ای با لیلیا بوجوروا، معاون ریاست این شبکه انجام داده است.

وی گفت: «در حال حاضر چیزی بیش از فشار بر ما وارد می شود. شاید بدانید که به تازگی ما هدف یک حمله مسلحانه قرار گرفتیم. وانمود میشد که یک عملیات جستجوست، که در واقع برای ترساندنمان بود. از سوی دیگر، ترسمان این است که برای سال دیگر به ما اجازه کار به عنوان یک رسانه فراگیر ندهند. زمان پیش رو برای به ثبت رساندن شبکه مان تا یک آوریل است. مدارکمان را تا به اکنون چهار بار بازگردانده اند و هربار می گویند که نیاز به بازبینی ست.»

رستم اسکیبین، هنرمند تاتاری است که پیش از الحاق کریمه به کی یف گریخته است. او می گوید اگر در این شبه جزیره می ماند، بیم آن می رفت که به خاطر تلاش برای فرهنگ تاتاری مجازات شود. او سازش را نشانمان می دهد و می گوید: «این ضرب تاتاری است و در جنگها نواخته می شده است. کاربردش برای خبر رسانی بوده است. از خاک رس و پوست بز ساخته شده است.»

تمیلا تاشوا، هماهنگ کننده سازمان «کمک رسانی به کریمه» مسئول رسیدگی به وضعیت نزدیک به بیست هزار تاتاری است که کریمه را از یک سال پیش ترک کرده اند. او می گوید: «دلیل اصلی ترک کریمه، آزار و اذیت تاتارهاست. وضعیت اقتصادیشان دچار آشوب شده است. چهارده تاتار گم شده اند. هیچ رسیده گی به این امور نمی شود. فعالان اجتماعی تاتار و نمایندگان مجلس تاتارها شکنجه می شوند.»

در این میان تاتارهایی نیز هستند که از پیوستن کریمه به روسیه پشتیبانی می کنند. روسلان بلبک، معاون نخست وزیر کریمه از آن جمله است. او می گوید: «تاتارهای کریمه به باز پیوستن به اوکراین نمی اندیشند. آنها تنها به یک چیز فکر می کنند و آن بهبود وضعیت زندگیشان است. نتیجه بیست و سه سال وابستگی به اوکراین، نبود برق، جاده و فقدان شرایط اولیه زندگی است.»

رفعت چوبارف و مصطفی جمیلف به کی یف پناهنده شده اند. آقای جمیلف، رییس پیشین “مجلس“، تنها نهاد اجرایی تاتارهای کریمه، چونان پدر معنوی تاتارهایی محسوب می شود که مخالف الحاق کریمه به روسیه هستند.

حدود یکسال از زمانی که رفعت چوبارف، رهبر جنبش ملی تاتارهای اوکراین، کریمه را ترک کرده می گذرد. او که مادرسالمندش را به خاطر ممنوعیت سفر به کریمه، از آن زمان تاکنون ندیده است می گوید: «وجود من بخشی از کریمه است؛ خانه ای که ساختنش را پایان نبرده ام، کارم و مجلس، مهمترین بخش اجرایی که تاتارهای کریمه در آن حضور دارند… ولی آنها همه چیز را از ما گرفته اند. تاتارهای کریمه تنها کسانی بودند که در برابر ورود ارتش روسیه به کریمه مقاومت کردند و از ابتدا خواهان یکپارچگی اوکراین بودند. برای همین، سیاست وحشت بر سر ما سایه افکنده است. بر اساس اطلاعات رسیده، نزدیک به ۱۵۰ نفر از تاتارهای کریمه توسط دادگاههای محلی محکوم شده اند.»

بیرون رانده شدن تاتارها از کریمه برای نخستین بار به دوران استالین باز می گردد. در آن زمان، تاتارها به همکاری با اشغالگران نازی متهم بودند.

آقای چوبارف در ادامه می گوید: «ما تازه به سرزمین نخستین مان بازگشته بودیم که دوباره قدرت مرکزی در مسکو این وضعیت را پیش آورد. مردم ما می دانند که اگر یکبار دیگر کریمه را از دست بدهند، آنرا برای همیشه از کف داده اند. آنها می خواهند در هر شرایطی در سرزمین خود بمانند.»

او در مورد اهمیت استراتژیک شبه جزیره کریمه برای روسیه می افزاید: «کریمه برای روسیه از اهمیت نظامی برای مقابله با ناتو در جنوب برخوردار است. روسیه نه تنها حضور نظامی اش را در آنجا افزایش می دهد، بلکه در حال بازیابی زیر ساخت های نظامی به جا مانده از دوران شوروی سابق است. آنها پایگاههای سلاحهای هسته در کریمه را از یاد نبرده اند.»

روسیه در تلاش برای تحکیم حضور خود در کریمه است. فشارهای اجتماعی بر اقلیت تاتار کریمه در حالی صورت می گیرد که به تازگی جشن الحاق این شبه جزیره به روسیه برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟

خانواده‌های سربازان اسیر در کی‌یف؛ «اسارت می‌کُشد؛ اسرای جنگی را آزاد کنید»

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟