آگهی

برگزاری گردهمآیی ها و تظاهرات به مناسبت روز جهانی زن

برگزاری گردهمآیی ها و تظاهرات به مناسبت روز جهانی زن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز یکشنبه هشتم مارس به مناسبت روز جهانی زن، گردهمآیی ها و تظاهرات بسیاری در سراسر جهان برگزار شد. در برخی کشورها این مراسم از روزهای جمعه و شنبه

روز یکشنبه هشتم مارس به مناسبت روز جهانی زن، گردهمآیی ها و تظاهرات بسیاری در سراسر جهان برگزار شد. در برخی کشورها این مراسم از روزهای جمعه و شنبه آغاز شده بود. از جمله در شیلی، فلسطین، بنگلادش، هونگ کونگ و افغانستان گروه هایی از زنان و مردان با شرکت در راه پیمایی ضمن اعتراض به نابرابری های جنسیتی، خواهان اصلاح قوانین تبعیض آمیز شدند.

آگهی

در شیلی روز جمعه صدها تن از زنان در سانتیاگو پایتخت این کشور از دولت خواستند تا به سقط جنین جنبه قانونی بدهد.

یک زن شرکت کننده در این راهپیمایی گفت: “من اینجا آمده ام تا از حق تصمیم گیری زن دفاع کنم، از تصمیم در مورد نحوه لباس پوشیدن تا تصمیم در مورد بدن خودمان. این حق ماست.”

درکابل پایتخت افغانستان نیز گروه هایی از زنان و مردان در اعتراض به آزار جنسی زنان دست به تظاهرات زدند.

کبری خادمی، زن هنرمند، در ارتباط با آزار جنسی زنان در افغانستان گفت: “آزار جنسی در خیابان به طور روزمره اتفاق می افتد و من آنرا می بینم، اما بسیاری از زنان در این باره صحبت نمی کنند.”

در این تظاهرات، تعدادی از مردان به نشانه دفاع از حقوق زنان و اعتراض به آزار جنسی آنها بورقع پوشیده بودند. اعتراض زنان تظاهر کننده همچنین متوجه این مسئله بود که علیرغم استفاده از پوشش کامل، مصون از آزار کلامی و توهین در خیابان ها نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران قره‌باغ؛ پایتخت ارمنستان صحنه اعتراضات خیابانی مخالفان دولت شد

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

بایدن در سالگرد جان باختن مهسا امینی: ۳۰ میلیون ایرانی از ابزارهای ضد سانسور آمریکا استفاده کردند