Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

اسناد موساد، ادعای نتانیاهو درباره توان هسته ای ایران را نقض می کند

اسناد موساد، ادعای نتانیاهو درباره توان هسته ای ایران را نقض می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی در حالی که مقامات ایران و کشورهای ۵+۱ تلاش می کنند با مذاکره بر سر پروندۀ اتمی ایران به توافقی در این مورد برسند، ادعای مقامات اسراییل

آگهی

گزارش تفصیلی

در حالی که مقامات ایران و کشورهای ۵+۱ تلاش می کنند با مذاکره بر سر پروندۀ اتمی ایران به توافقی در این مورد برسند، ادعای مقامات اسراییل مبنی بر دستیابی قریب الوقوع ایران به بمب اتمی باز هم سروصدا به پا کرده است.

نخستین بار، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل این ادعا را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر ۲۰۱۲ و با نشان دادن یک نمودار ساده به نمایش گذاشت. به روی این تابلو، یک بمب نقاشی شده بود و نخست وزیر اسراییل در توضیح آن، تاکید داشت که اگر جامعۀ بین الملل با سختگیریهای بیشتر مانع ادامۀ فعالیت اتمی ایران نشود، این کشور بزودی یعنی تا پیش از سال ۲۰۱۴، به بمب اتمی دست خواهد یافت.

این سخنان در آنزمان با واکنش های مختلفی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی روبرو شد تا جایی که به طنز، به نخست وزیر اسراییل لقب بی بی بمب دادند. حال بعد از گذشت بیش از دو سال از این ادعا، که بارها نیز پس از آن تکرار شده است، شبکۀ الجزیره و روزنامۀ گاردین سندی متعلق به موساد را منتشر کرده اند که تاکید می کند توان هسته ای ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی ناکافی است.

بر اساس گزارش روزنامۀ گاردین، سازمان اطلاعاتی اسراییل یکماه بعد از سخنرانی معروف نخست وزیر این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل در گزارشی که با سازمانهای اطلاعاتی آفریقای جنوبی رد و بدل شده، بر این موضوع تاکید کرده است.

این اسناد در حالی منتشر می شود که قرار است نخست وزیر اسراییل، روز سوم ماه مارس به دعوت رهبر فراکسیون جمهوریخواهان کنگرۀ آمریکا، در این محل حضور یابد و به سخنرانی بپردازد. گفته می شود موضوع پروندۀ هسته ای ایران محور اصلی سخنرانی نخست وزیر اسراییل است.

با این حال، افشای اسناد موساد، ادعاهای بنیامین نتانیاهو را نقض می کند و می تواند سخنان وی در کنگرۀ آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفتۀ رسانه های اسراییلی و در پاسخ به انتقاد رقبای بنیامین نتانیاهو برای انتخابات کنست یا پارلمان، وی تاکید کرده که این سخنرانی در جهت تبلیغات برای این انتخابات نیست و در جریان این سخنرانی، از قدرتهای بزرگ خواهد خواست هیچ شرطی را از سوی ایران برای ادامۀ فعالیت های هسته ای این کشور نپذیرند.

ضمن آنکه آقای نتانیاهو، در انتخابات کنست یا پارلمان اسراییل که قرار است روز هفدهم مارس برگزار شود، مبارزه با تهدید اتمی از سوی ایران را یکی از محورهای مهم کارزار انتخاباتی خود برگزیده است. انتشار اسناد موساد که در جهت خلاف ادعاهای نخست وزیر اسراییل است، می تواند به نفع رقبای بنیامین نتانیاهو در انتخابات زودهنگام کنست اسراییل تمام شود.

نخست وزیر اسراییل همزمان با برگزاری دور جدیدی از مذاکرات میان ایران و کشورهای ۵+۱ که از روز جمعه، بیست و دوم فوریه، در ژنو آغاز شد، به انتقاد از این مذاکرات پرداخته است. وی در این باره گفت: “مقامات کشورهای حاضر در این مذاکرات علیرغم خطر تروریسم کشندۀ ایران، به مذاکرات با این کشور ادامه می دهند. دستیابی به توافق در این مذاکرات، راه گسترش دانش نظامی برای دستیابی به بمب اتمی را برای ایران باز خواهد کرد.”

دور جدید این مذاکرات که با حضور وزرای خارجۀ کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه، آمریکا و ایران برگزار می شود، از یکسال پیش آغاز شده و قرار است تا پایان ماه ژوئن ادامه یابد. مشخصۀ این دور از مذاکرات، مشارکت مستقیم آمریکا با حضور جان کری، وزیر خارجۀ این کشور و گفتگوهای بی واسطه میان وی و محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران است.

یکی از مهمترین اختلافات در این مذاکرات، فعالیت سانتریفوژهاست در ایران است که کشورهای غربی خواستار متوقف کردن آنها هستند. در حال حاضر و بر اساس اعلام مقامات ایران، بیست هزار سانتریفوژ در کشور به کار غنی سازی اورانیوم می پردازند و طرفهای غربی خواهان کاهش آنها به تعداد بسیار محدودی هستند.

یکی دیگر از موارد مورد اختلاف در این مذاکرات، تحریمها علیه ایران است. این کشور خواهان توقف کامل تحریمهاست که فشار زیادی بر اقتصاد و مردم ایران وارد می کند. مقامات ایران می گویند در صورت دستیابی به توافق، این تحریم ها باید یکباره متوقف شوند اما کشورهای غربی اصرار می کنند که بعد از امضای توافقنامۀ نهایی، تحریمها بر اساس یک جدول زمانی لغو خواهند شد. ایران با این شرط کشورهای غربی مخالف است.

ایران همواره تاکید کرده است که فعالیت هسته ای این کشور در جهت تامین انرژی برای مصارف مورد نیاز و با اهداف صلح جویانه است و قصد دستیابی به سلاح اتمی را ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد

پایان تحصن همبستگی با فلسطینی‌ها در برخی دانشگاه‌های آمریکا؛ مسئولین به خواسته معترضان گوش می‌دهند؟

آمریکا امضای پیمان دفاعی با عربستان را به توافق ریاض با اسرائیل مشروط کرد