دیده بان حقوق بشر: کردها مانع بازگشت عربها به شمال عراق می شوند

دیده بان حقوق بشر: کردها مانع بازگشت عربها به شمال عراق می شوند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اعلام دیده بان حقوق بشر، شبه نظامیان کرد عراق راههای بازگشت شهروندان عرب را برای سکونت در مناطقی که پیش از این تحت اشغال داعش بوده و اکنون

آگهی

بنا بر اعلام دیده بان حقوق بشر، شبه نظامیان کرد عراق راههای بازگشت شهروندان عرب را برای سکونت در مناطقی که پیش از این تحت اشغال داعش بوده و اکنون آزاد شده است، مسدود کرده اند.

عبدالرحمن، از عربهایی که در منطقه امنیتی تحت کنترل کردها زندگی می کند، می گوید: «اگر در ایستگاههای بازرسی فردی که قصد ورود دارد کرد باشد، بدون مشکل وارد می شود اما اگر عرب باشد، مشکل بزرگی خواهد داشت.»

به گفته دیده بان حقوق بشر، این ممانعتها طی ماههای دسامبر و ژانویه بارها در مناطقی از اربیل و نینوا دیده شده و بخشی از این محدودیتها پس از هشدار این سازمان غیردولتی به دولت منطقه ای کردستان عراق در ژانویه ۲۰۱۵ میلادی برداشته شده است.

همچنین در منطقه های امنیتی تحت کنترل نیروهای کرد، تعدادی از آوارگان کرد در خانه هایی زندگی می کنند که پیش از این متعلق به اعراب بوده است.
یکی از ساکنان کرد می گوید: «هیچ عربی باقی نمانده. آنها فرار کردند. به همین دلیل ما در خانه هایشان مستقر شدیم. یکی از نیروهای پیشمرگه من را به خانه یکی از عربها برد و گفت می توانم در آنجا زندگی کنم.»

لتا تیلر، پژوهشگر ارشد دیده بان حقوق بشر می گوید: «نیروهای نظامی کرد اخیرا این محدودیتها را در تعدادی از مناطقی که در شمال عراق تحت کنترلشان است، کاهش داده اند اما در این باره باید بیش از این اقدام کنند.»

مقامات کرد می گویند که این اقدام پاسخی است به آن دسته از اعراب سنی منطقه که در زمان حمله داعش با نیروهای تندرو همکاری کرده اند؛ همکاری که به گفته کردها هنوز میان برخی از ساکنان عرب و اسلامگرایان تندرو وجود دارد

.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند