جان کری روسیه را به دروغگویی در مورد تحرکات خود در شرق اوکراین متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جان کری روسیه را به دروغگویی در مورد تحرکات خود در شرق اوکراین متهم کرد

با گذشت ده روز از آغاز آتش بس شکننده در منطقه مورد مناقشه در شرق اوکراین بریتانیا و آمریکا درصدد هستند تا فشارها بر روسیه را افزایش دهند.

در صورت ادامه نقض مفاد توافقنامه مینسک واشنگتن طی روزهای آینده در زمینه افزایش تحریم ها علیه مسکو تصمیم گیری می کند.

در همین حال جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه با متهم کردن روسیه به دروغگویی در مورد تحرکات خود در شرق اوکراین گفت: « آنها در مناسبت های مختلف رو در روی من و دیگران، به اظهارات نادرست و دروغ در زمینه فعالیت هایشان ادامه می دادند.»

عقب نشینی سلاح ها و تجهیزات سنگین از خط مقدم، یکی از بندهای توافقنامه منیسک است که در دوازدهم فوریه به امضا رسید. در عمل طرفین درگیر به تعهد خود عمل نکردند.

جدایی طلبان هوادار روسیه ادعا می کنند که از دیروز سه شنبه عقب نشینی از شهرهای محل درگیری در شرق اوکراین را آغاز کرده اند. ادوارد باسورین، فرمانده شورشیان جدایی طلب در دونتسک گفت: «ما عقب کشیدن تسلیحات را از شهرهای دبالتسوه، هورلیوکا، دونتسک و تلمانو امروز آغاز کردیم.»

ادعایی که مورد تردید بوده و سازمان امنیت و همکاری های اتحادیه اروپا در اوکراین هنوز آن را تایید نکرده است. میکاییل بوسیورکیو، سخنگوی ماموریت ناظران سازمان امنیت و همکاری های اتحادیه اروپا در اوکراین گفت: «ما در حال حاضر در وضعی نیستیم که بتوانیم تخلیه شهرها از سلاح های سنگین را تایید کنیم. برای اینکه اطلاعات پایه به دست ما نرسیده است. آتش بس در موقعیت های بسیار استراتژیک یعنی دبالتسوه، دونتسک و ماریوپول ادامه پیدا نکرده است.»

از سوی دیگر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از اعزام قریب الوقوع مستشاران نظامی کشورش به اوکراین خبر داد.