رئیس برکنار شده سازمان اطلاعات آرژانتین به قاچاق کالا متهم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس برکنار شده سازمان اطلاعات آرژانتین به قاچاق کالا متهم شد

سازمان اطلاعات فدرال آرژانتین آنتونیو استیوسو، رئیس برکنار شده این تشکیلات را به قاچاق کالا و فرار مالیاتی متهم کرد.

اسکال پاریلی، رئیس سازمان اطلاعات فدرال آرژانتین درباره قاچاق مذکور گفت: «براساس اسناد و اطلاعات موجود طی سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ و پس از آن ۷۷ محموله کالا در مجموع به وزن ۹۴ تن وارد شده که مقصد آن نه سازمان اطلاعات و نه هیچیک از کارکنان آن بوده است. از اینرو آن را قاچاق تلقی می کنیم.»

آنتونیو استیوسو در دسامبر گذشته و در پی تغییر و تحولات در سازمان اطلاعات آرژانتین از ریاست این سازمان کنار گذاشته شد. گفته می شود دلیل این اقدام، اطلاعاتی است که او در اختیار آلبروتو نیسمن، دادستان پرونده بمبگذاری مرکز یهودیان بوئنوس آیرس قرار داده بود.

با گذشت بیش از یک ماه از مرگ مشکوک آلبرتو نیسمن این رویداد چالش برانگیر ابعاد جدیدتری به خود گرفته است.

آلبرتو نیسمن رئیس جمهوری و دیگر مقامهای آرژانتین را به پنهان ساختن نقش ایران در بمبگذاری مرکز یهودیان آمیا در سال ۱۹۹۴ که به کشته شدن ۸۵ تن انجامید متهم کرده بود.

جسد آقای نیسمن درست ساعاتی قبل از آنکه در کنگره علیه مقام های بلندپایه آرژانتین شهادت بدهد، در آپارتمانش پیدا شد. حادثه ای که در ابتدا از آن بعنوان خودکشی یاد شد اما با قوت گرفتن تردیدها و جدی شدن موضوع قتل، کریستینا فرناندز کیرشنر، رئیس جمهوری آرژانتین آن را کار نیروهای وابسته به رئیس سابق سازمان اطلاعات کشور دانست که با فریب آقای نیسمن قصد داشته اند علیه دولت توطئه کنند.