Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سال ۲۰۱۵، سال انتخابات سرنوشت ساز برای اسپانیاست

سال ۲۰۱۵، سال انتخابات سرنوشت ساز برای اسپانیاست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سال ۲۰۱۵ برای اسپانیا سال سرنوشت سازی است و سه انتخابات شهرداری ها، مناطق و پارلمان برای این سال در نظر گرفته شده است. برخی از ایالت های اسپانیا به

آگهی

سال ۲۰۱۵ برای اسپانیا سال سرنوشت سازی است و سه انتخابات شهرداری ها، مناطق و پارلمان برای این سال در نظر گرفته شده است. برخی از ایالت های اسپانیا به طور خودمختار اداره می شوند و در این ایالت ها انتخابات مناطق برگزار می شود. قرار است نخستین انتخابات مناطق در روز بیست و دوم مارس و در آندولس سرنوشت پارلمان منطقه ای این ایالت را روشن کند. بعد از آن، انتخابات شهرداری ها در دیگر ایالات در طول ماه مه برگزار می شود.

این انتخابات برای ماریانو راخوی، رییس حزب مردم و نخست وزیر اسپانیا یک آزمون محسوب می شود. چرا که علیرغم رشد یک و نیم درصدی و بهبود نسبی وضع اقتصادی، مردم این کشور رضایت چندانی از دولت وی ندارند.

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که از بحران اقتصادی اروپا در امان نمانده و تنها در سال ۲۰۱۲، بدهی عمومی این کشور ۸۶ درصد تولید ناخالص داخلی گزارش شده است. کسری بودجۀ اسپانیا نیز در سال گذشته ۶.۶ دهم درصد تولید ناخالص داخلی اعلام شد. دولت اسپانیا برای فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی خود و بویژه نجات بانک های این کشور از ورشکستگی مجبور به دریافت نزدیک به یکصد میلیارد یورو وام شده است. همزمان برای بازپرداخت این وامها، دولت ماریانو راخوی اقدام به اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی کرده که یکی از تاثیرات مهم آن، افزایش بیکاری بویژه در میان جوانان شده است. در حال حاضر نرخی بیکاری دراسپانیا ۲۳.۷ دهم درصد گزارش می شود و علیرغم رشد یک و چهار دهم درصدی، در سال گذشته، چشم انداز روشنی برای کاهش بیکاری دیده نمی شود.

به این مساله باید کاهش دستمزدها و قطع بودجۀ مربوط به خدمات اجتماعی را نیز افزود که از آن جمله می توان به کمک هزینۀ خانوار بویژه برای کودکان اشاره کرد که به ۲۴ یورو در ماه کاهش یافته است. ضمن انکه این رقم تنها به خانواده هایی تعلق می گیرد که درامد سالانۀ آنها کمتر از ۱۱.۵۰۰ یورو باشد در غیر اینصورت نمی توانند از کمک دولت بهره مند شوند. در میان کشورهای اروپایی، اسپانیا کمترین میزان کمک هزینۀ خانوار را به کودکان اختصاص داده است.

ضمن آنکه توزیع ثروت در این کشور میان مردم بسیار ناعادلانه است و موجب فاصله گرفتن طبقات اقتصادی و اجتماعی از یکدیگر شده است. بر اساس شاخص جینی و به نقل از یوراستات، اسپانیا در میان کشورهایی قرار دارد که نابرابری توزیع ثروت در آنها بیشتر است. یونان، لتونی، بلغارستان، ایتالیا و پرتغال نیز در میان کشورهایی با نابرابری بیشتر برای توزیع ثروت دیده می شوند.

با توجه به شرایط کنونی، محبوبیت احزابی که به تازگی شکل گرفته و وعدۀ خروج از این بحران را می دهند بیشتر شده که از آن میان می توان به حزب “پودموس” اشاره کرد که یک حزب چپ گراست. مبارزه با فساد مالی و برنامه های ریاضت اقتصادی، جز برنامه هایی است که این حزب که از آن به عنوان سیریزای اسپانیا نام می برند برای انتخابات پیش رو اعلام می کند.

حزب دست راستی “سیودادانوس” که به معنای شهروند است نیز دیگر حزب نوپایی است که می تواند در انتخابات پیش رو، حزب مردم به رهبری ماریانو راخوی را با مشکلات زیادی مواجه کند. بویژه اینکه این حزب به رهبری آلبرت ریورا که یک ناسیونالیست است، می تواند آرای رای دهندگان راست را که پیش از این به حزب مردم رای داده بودند، به خود اختصاص دهد.

بر اساس نظرسنجی اعلام شده از سوی روزنامۀ ال پاییس که در ماه فوریه برگزار شده است، حزب پودموس در انتخابات پیش رو بیشترین شانس را در جلب آرای رای دهندگان دارد و حزب راست سیودادانوس نیز مکان چهارم را به خود اختصاص داده است. در میان این دو حزب، حزب مردم به رهبری ماریانو راخوی و حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا نیز شانس های دوم و سوم در این انتخابات را دارند.

مبارزه با فساد و سواستفاده از قدرت برنامۀ مشترک این دو حزب چپ گرا و دست راستی اسپانیاست. این شعار می تواند به ضرر حزب مردم تمام شود که طی سال های اخیر با فساد مالی و اختلاس رهبران آن از جمله خزانه دار این حزب درگیر بود. آزادی بارسناس، خزانه دار سابق این حزب بعد از ۱۹ ماه در آستانۀ این انتخابات می تواند پروندۀ اختلاس های مالی حزب مردم را برای اسپانیایی ها یادآوری کند و نظر رای دهندگان را تغییر دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد

جشنواره پامپلونا در اسپانیا؛ مردانی که ضرب شاخ گاوهای نر خشمگین را به جان می‌خرند