احتمال درخواست اوکراین برای استقرار صلح بانان بین المللی در شرق کشور

احتمال درخواست اوکراین برای استقرار صلح بانان بین المللی در شرق کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، چهارشنبه شب در جلسه شورای امنیت ملی، برای نخستین بار، درخواست حضور صلح بانان بین المللی را در شرق این کشور مطرح

آگهی

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، چهارشنبه شب در جلسه شورای امنیت ملی، برای نخستین بار، درخواست حضور صلح بانان بین المللی را در شرق این کشور مطرح کرد.

این درخواست برای تسلیم به شورای امنیت سازمان ملل متحد یا کمیسیون اروپا، باید پیشتر به تصویب شورای امنیت ملی و شورای عالی دفاع اوکراین برسد.

اهدای نشان افتخار

آقای پروشنکو، بعد از ظهر چهارشنبه، و پس از عقب نشینی کامل نیروهای ارتش اوکراین از شهر استراتژیک دبالتسوه، با حضور در شهر کوچک آرتمیوسک، به فرماندهان نبرد دبالتسوه، نشان شجاعت و عنوان قهرمان ملی اهدا کرد.

آرتمیوسک، هم اکنون خط مقدم جنگ میان جدایی طلبان و ارتش به شمار می رود.

شهر دبالتسوه که یکی از نقاط تلاقی چند خط راه آهن در شرق اوکراین است، طی چهار هفته گذشته عملا در محاصره شورشیان مسلح طرفدار روسیه قرار داشت.

نیروهای ارتش اوکراین بامداد چهارشنبه، روند تخلیه شهر را آغاز کردند. در جریان نبردهای سه روز گذشته، دست کم ۲۲ سرباز اوکراینی جان خود را در دبالتسوه از دست دادند.

یکی از سربازان در زمان عقب نشینی گفت: «درباره یگان های دیگر چیزی نمی دانم ولی هنگ سیزدهم، صبح امروز دبالتسوه را ترک کرد. دسته های موتوری در اولویت قرار داشتند. نمی دانستیم که امروز قرار است شهر را تخلیه کنیم. همین امروز به ما دستور حرکت دادند. ولی گروهی از سربازان همانجا ماندند. آن ها در همه جایِ پایگاه های نظامی، مین کار گذاشتند تا چیزی به دست جدایی طلبان نیافتد. مردم هنوز هم از دبالتسوه خارج می شوند.»

پیروزی جدایی طلبان، نقض تمام عیار آتش بس مینسک

یگان های شورشیان مسلح وابسته به جمهوری خودخوانده خلق دونتسک، پرچم « نووروسیا»، روسیه جدید، را بر فراز بلندترین ساختمان دبالتسوه به اهتزاز درآوردند.

کنترل این شهر، کمتر از یک هفته پس از امضای موافقتنامه آتش بس مینسک ۲، نشان داد که راه حل سیاسی، حتی با توافق روسیه هم نمی تواند دست کم در کوتاه مدت، به خشونت ها در شرق اوکراین پایان دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش اهالی کی یف به عقب نشینی ارتش اوکراین از دبالتسوه

سرگئی لاوروف: فورا تیراندازی را متوقف کنید

یک سال جنگ داخلی در اوکراین؛ آنچه گذشت