رئیس جمهوری جدید یونان انتخاب شد

رئیس جمهوری جدید یونان انتخاب شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بعد از به روی کار آمدن دولت چپ در یونان، نوبت به انتخاب رییس جمهور جدید برای این کشور رسید. الکسیس سیپراس، نخست وزیر و رهبر حزب سیریزا، پروکپیس

آگهی

بعد از به روی کار آمدن دولت چپ در یونان، نوبت به انتخاب رییس جمهور جدید برای این کشور رسید. الکسیس سیپراس، نخست وزیر و رهبر حزب سیریزا، پروکپیس پاولوپولوس را بعنوان نامزد برای این مهم معرفی کرد. وی که به حزب محافظه کار دموکراسی نوین تعلق دارد، ۶۴ سال سن دارد و وزیر کشور پیشین یونان بوده است.

حزب راست یونان مستقل که در ائتلاف دولت الکسی سیپراس حضور دارد، پیش از این تهدید کرده بود که در صورت معرفی یک نامزد از جبهۀ چپ از رای مثبت خودداری خواهد کرد. پروکپیس پاولوپولوس مورد پذیرش تمامی احزاب یونان است و به گفتۀ نخست وزیر این کشور، بعنوان رییس جمهوری می تواند با توجه به جایگاهی که دارد به مردم و دولت یونان برای خروج از شرایط دشوار کنونی کمک کند.

رییس جمهور جدید یونان که استاد حقوق نیز هست، در سال ۱۹۷۴ بعنوان مدیر دفتر میکاییل استاسینوپولوس، رییس جمهوری وقت وارد دنیای سیاست شد. تا سال ۲۰۰۴ که وزارت کشور را بعهده گرفت، در سمت های مختلفی از جمله رییس پارلمان ایفای نقش کرد. وی بمدت ۵ سال وزیر کشور یونان در دولت کستاس کارامانلیس بود.

یکی از مهمترین بحران های کشور در زمان تصدی وزارت کشور وی اتفاق افتاد. در دسامبر سال ۲۰۰۸ و در جریان اعتراض های خیابانی به برنامه های دولت وقت، یک نوجوان ۱۵ ساله توسط پلیس کشته شد که انتقادات شدیدی علیه پروکپیس پاولوپولوس به دنبال داشت.

پروکپیس پاولوپولوس بعنوان رییس جمهور، بمدت پنج سال در کاخ ریاست جمهوری ساکن خواهد شد. وی از چهره های قابل احترام در یونان است و نخست وزیر این کشور نیز به هنگام معرفی وی با تاکید بر این ویژگی عنوان کرده است که جبهۀ چپ نباید “اغراق” کند و خود را “ مغرور” نشان بدهد.

یکی از وعده های دولت جدید یونان، بهبود سطح زندگی مردم و توقف برنامه های ریاضت اقتصادی است که وام دهندگان بر اجرای آن تاکید دارند. در نشست اخیر مقامات یونان و گروه وزرای دارایی اتحادیۀ اروپا که بر سر همین امر برگزار شد، نمایندگان یونانی حاضر در این نشست بار دیگر تاکید کردند که برنامۀ ریاضت اقتصادی را ادامه نخواهند داد. این کشور همچنین تهدید می کند که در صورت ادامۀ فشار وام دهندگان، ضمن اعلام ورشکستگی و عدم بازپرداخت بدهی ها، از منطقۀ نفوذ یورو نیز خارج خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

تصاویری از یونان؛ سیل پس از آتش‌سوزی‌های گسترده دستکم ۳ قربانی گرفت

شعله‌های آتش‌سوزی‌های جنگلی یونان به منازل مسکونی نزدیک آتن رسید