Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا کشورهای اروپایی بهای انتشار کاریکاتورهای پیامبر را می پردازند؟

آیا کشورهای اروپایی بهای انتشار کاریکاتورهای پیامبر را می پردازند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملۀ مسلحانه به یک کافه و یک کنیسه در کپنهاگ، به فاصلۀ پنج هفته از تیراندازی و گروگان گیری در پاریس اتفاق می افتد. همانند حمله به هفته نامۀ شارلی

آگهی

حملۀ مسلحانه به یک کافه و یک کنیسه در کپنهاگ، به فاصلۀ پنج هفته از تیراندازی و گروگان گیری در پاریس اتفاق می افتد. همانند حمله به هفته نامۀ شارلی ابدو و فروشگاه مواد غذایی یهودی، در وقایع کپنهاگ نیز نشستی که در آن کاریکاتوریست های سوئدی و دانمارکی از جمله لارس ویلکس حضور داشتند و یک عبادتگاه یهودی مورد حمله قرار گرفته است. پلیس و مقامات این کشور از جمله نخست وزیر دانمارک با عنوان اینکه، حملات کپنهاگ نیز ماهیت همان حملات پاریس را داشته اند، از آن بعنوان یک اقدام تروریستی یاد می کنند. موضوع این نشست، اسلام، کفر و آزادی بیان بوده است. در جریان این حملات، دو نفر از شهروندان عادی جان خود را از دست دادند و پنج نفر از جمله سه پلیس نیز مجروح شده اند. عامل تیراندازی نیز در تبادل آتش با پلیس کشته شده است.

اولین بار و در دانمارک بود که کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام منتشر شد. روز سی ام سپتامبر ۲۰۰۵ میلادی، یکی از روزنامه های دانمارک به نام “یولاند پوستن“، دهها کاریکاتور از پیامبر را به چاپ رساند و در یادداشتی نیز به دفاع از آزادی بیان پرداخت. کورت وسترگارد، کاریکاتوریست دانمارکی و خالق کاریکاتورهای پیامبر اسلام، چند سال بعد از اینکه نمی توانست تصور کند کاریکاتورهایش چه تبعاتی خواهد داشت، سخن گفته است.

وی به تازگی و در سخنانی گفت: “من فقط یک کاریکاتوریست ساده ام و در آنروز وقتی این کاریکاتورها را کشیدم یک روز کاری دیگر مثل تمام روزها بود. این کاریکاتورها برای من مثل هزاران کاریکاتور دیگری بودند که طی سی سال سابقۀ کاری ام ترسیم کرده ام.”

انتشار این کاریکاتورها عواقب زیادی داشت که تاهم اکنون نیز ادامه دارد. کورت وسترگارد به مرگ تهدید شد و خانه اش نیز مورد حمله قرار گرفت. وی در حال حاضر با مراقبت ۲۴ ساعتۀ پلیس زندگی می کند.

در خارج از کشور نیز، اعتراض های زیادی علیه دانمارک و نهادهای وابسته به این کشور برپا شد. در پایتخت بسیاری از کشورهای مسلمان نشین به سفارتخانه ها و کنسولگری های این کشور حمله شد و در کشورهایی نظیر پاکستان، لیبی، لبنان و نیجریه، تظاهرات در اعتراض به این کاریکاتورهایی که از نظر مسلمانان، موهن به مقام پیامبر اسلام توصیف می شد، تلفاتی نیز برجای گذاشت. کشورهای عمدتا مسلمان انتشار این کاریکاتورها را محکوم کردند و کسانی مانند بن لادن، رهبر وقت القاعده از اقدام علیه مواضع غرب در اعتراض به این کاریکاتورها سخن گفتند.

به فاصلۀ چند روز از انتشار این کاریکاتورها و در حالیکه بر شدت اعتراض ها علیه دانمارک افزوده می شد، هفته نامۀ شارلی ابدو در فرانسه به نشانۀ همبستگی با روزنامۀ یولاند پوستن اقدام به انتشارهمۀ دوازده کاریکاتور مذکور کرد. در کشورهای دیگر اروپایی از جمله نروژ، ایتالیا، آلمان و اسپانیا نیز این کاریکاتورها در اعتراض به تهدیدها علیه این روزنامه و دفاع از آزادی بیان، بازنشر شد.

این اقدامات، به ویژه انتشار تمامی کاریکاتورها توسط هفته نامۀ شارلی ابدو، و ادامۀ انتشار کاریکاتورهایی با موضوع پیامبر اسلام سرآغاز تهدید و حمله به این هفته نامه و کاریکاتوریست های آن شد و نهایتا، در روز هفتم ژانویۀ سال جاری به مرگ دوازده نفر از کارکنان این هفته نامه و نیروی پلیس منجر شد. برادران کوآشی، عاملان این حملات که در درگیری با نیروی پلیس کشته شدند، اقدام خود را در حمله به این هفته نامه، گرفتن انتقام پیامبر اسلام عنوان کردند. پلیس این کشور در ادامۀ تحقیقات خود اعلام کرد که این دو برادر عضو القاعدۀ یمن بوده و در این کشور آموش نظامی دیده اند.

پلیس دانمارک می گوید نیز ماهیت حملات اخیر در این شهر تروریستی است و تکرار اقداماتی است که در پاریس افتاده است. مقامات کشورهای اروپایی از جمله فرانسه این حملات را محکوم کرده و اعلام کرده اند که در برابر تروریسم متحد می مانند. تروریست ها هم که خطر آنها روز به روز گسترده تر می شود، به موازات آن بر تهدیدهای خود افزوده اند. بنظر می رسد چرخۀ کنش و واکنش میان کشورهای غربی و اسلامگراهای افراطی در انتشار مطالب و تصاویر در مورد اسلام از یک سو و اقدامات تروریستی به نام این دین از سوی دیگر دور تندتری گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس دانمارک: تحقیقات در مورد حملات کپنهاگ ادامه دارد

دانمارک-آلمان تنها در ۷ دقیقه با «فئمارنبلت»؛ طولانی‌ترین تونل زیرآبی جهان با خط راه‌آهن و چهار باند

حمله به سیاستمداران اروپایی در گرماگرم انتخابات؛ نخست‌وزیر دانمارک در کپنهاگ مورد سوءقصد قرار گرفت