آمریکا: نظامیان روس و نه جدایی طلبان به جنگ در اوکراین ادامه می دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمریکا: نظامیان روس و نه جدایی طلبان به جنگ در اوکراین ادامه می دهند

در حالی که در چند ساعت مانده به آغاز آتش بس میان جدایی طلبان طرفدار روسیه و ارتش اوکراین، گزارشها از ادامه درگیری میان دو طرف حکایت دارد، پترو پوروشنکو، رییس جمهور اوکراین، شانس اجرای توافق آتش بس را بسیار ضعیف خوانده و تاکید کرده که خطر بزرگی وجود دارد که این توافق عملی نشود.

همزمان، دولت آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجه این کشور، نیروهای روسیه را به مداخله مستقیم در این جنگ متهم کرده است.

جن ساکی، با بیان این که نظامیان روسیه تعداد زیادی توپخانه و راکت انداز در اطراف دبالتسوا، مستقر کرده اند، تصریح کرد: “ما معتقدیم که آنها نظامیان روس و نه جدایی طلبان هستند. این کار به وضوح بر خلاف روح توافق این هفته است.”

توافق آتش بس در حالی قرار است از نیمه شب شنبه به اجرا درآید که این درگیری که از ده ماه پیش آغاز شده هنوز میان دو طرف قربانی می گیرد.

یک فرمانده داوطلب اوکراینی که در مراسم تدفین همکار خود در کی یف حضور یافته، می گوید: “من فکر می کنم که ما می بایست تمام اوکراین را بازپس بگیریم تا خون قربانیان این جنگ به هدر نرود. ما هیچ آتش بس یا توافقی را نمی پذیریم. ما معتقدیم که کریمه و دونباس باید آزاد شوند.”

همزمان یکی از نزدیکان رییس جمهور اوکراین تاکید کرده که در صورت شکست آتش بس، این کشور قطعا به دریافت کمک نظامی از غرب اقدام خواهد کرد.