Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فقر و عقیده، اردنی ها را به اسلامگرایان ترغیب می کند

فقر و عقیده، اردنی ها را به اسلامگرایان ترغیب می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، بعد از قتل خلبان این کشور به دست داعش، قول داد که سرسختانه به جنگ این گروه تروریستی اسلامگرا برود. مشارکت این کشور در

آگهی

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، بعد از قتل خلبان این کشور به دست داعش، قول داد که سرسختانه به جنگ این گروه تروریستی اسلامگرا برود. مشارکت این کشور در ائتلاف بین المللی علیه داعش با مخالفت هایی از درون روبرو بود اما مرگ فجیع این خلبان ۲۶ ساله، اینبار، بیعت ملی با پادشاه اردن را در حمله و سرکوب دولت اسلامی بهمراه داشته است. تمامی قبایل اردن هاشمی بویژه قبیلۀ کساسبه، شعار خونخواهی معاذ کساسبه را در خیابان ها سر می دهند.

ملک عبدالله دوم حالا هم همبستگی و حمایت بیشتر کشورهای غربی و برخی از کشورهای عرب منطقه را با خود دارد، و هم به حمایت و یکصدایی قبایل مهم اردن دلگرم است. وی با تکیه بر همین حمایت، به خانوادۀ کساسبه قول داده است انتقام خون این خلبان جوان را بگیرد. قبایل در این کشور، بویژه قبیلۀ کساسبه که یکی از مهمترین قبایل اردن هاشمی است، نه تنها یکی از ارکان مهم پادشاهی اردن هستند بلکه، تامین کنندۀ نیروی نظامی ارتش این کشور نیز به شمار می آیند.

در مقابل، نباید وجود اسلامگرایان در داخل اردن را فراموش کرد. گروه اسلامگرای داعش و جبهۀ النصره در این کشور هواداران زیادی دارد و صدها نفر تاکنون به این گروه در سوریه و عراق پیوسته اند. حمایت آشکار از داعش در برخی از شهرها از جمله “معان” در جنوب اردن، به چشم می خورد و از اردنی هایی که به گروههای اسلامگرا در عراق و سوریه پیوسته و کشته شده اند، تقدیر هم می شود. تصاویر اوساما قریشان، یکی از اسلامگرایان اردنی که به داعش پیوسته و در ژانویۀ سال گذشته در این کشور کشته شد، تا مدتها بر در و دیوار این شهر بود.

بسیاری از آنهایی که به داعش و القاعده سوریه پیوسته و دوباره به این کشور برگشته اند، هنوز هم به حمایت از این گروه ادامه می دهند و از این طریق، پیام گروه دولت اسلامی و دیگر گروه های اسلامگرا را به دیگران انتقال می دهند.

عمر منصور، یکی از کسانی است که در سال ۲۰۱۳ به سوریه رفته و همراه با جبهۀ النصره با دولت مرکزی این کشور جنگیده است. عمر منصور حالا به دلیل بیماری به اردن بازگشته و زندگی اش را از سرگرفته است.

یکی دیگر از اتباع اردن نیز که از سوریه بازگشته، می گوید: “آنچه که در سوریه اتفاق افتاد، قلب های ما را به درد آورد. به همین خاطر من برای جهاد در راه خدا به آنجا رفتم تا دستورات برتر خدا را حاکم کنیم.”

شهر معان به فلوجۀ اردن شهرت دارد و هرچند، پرچم دولت اسلامی کمتر از پیش در این شهر به چشم می خورد اما بسیاری از جوانان این شهر، رویای پیوستن به داعش را در سر می پرورانند. این گروه اسلامگرا نیز از فقر مردم برای توزیع غذا و پول برای جذب آنها بهره می برد.

گروه های اسلامگرای دیگری از جمله اخوان المسلمین نیز در داخل این کشور وجود دارند که تندروی کمتری دارند و می گویند هدفشان سقوط رژیم پادشاهی نیست. با اینحال، حضور پررنگ اسلامگرایان در خارج از مرزهای اردن، می تواند شرایط داخلی کشور را نیز تحت تاثیر قرار دهد. هرچند، قتل خلبان اردنی به دست داعش، مردم را دور پادشاه این کشور متحد کرده اما تحلیلگران می گویند وضعیت در اردن حساس است.

ابو هنیه، کارشناس تحرکات اسلامی در این باره می گوید: “اردن مشکلات عمیقی دارد و اصلی ترین آن نیز معضل اقتصادی است. به اینها باید مشکلات سیاسی و اجتماعی را نیز افزود. اگر این معضلات حل نشود، منابع بیشتری برای این گروه یعنی دولت اسلامی بوجود خواهند آمد و افراد بیشتری به این گروه خواهند پیوست. همین الان هم شمار کسانی که به داعش پیوسته اند، رشد زیادی نشان می دهد. قبل از بهار عربی، شمار این جهادگران از ۴۰۰۰ نفر بالاتر نمی رفت اما حالا، از بیش از ۹ هزار نفر سخن گفته می شود.”

طبق آمار رسمی اعلام شده از سوی دولت اردن، دست کم ۲۰۰۰ نفر از اتباع این کشور به گروههای اسلامگرا در سوریه و عراق پیوسته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: اردن تلاش‌های شبه‌نظامیان طرفدار ایران برای رساندن سلاح به حماس را خنثی کرد

اردن در میانۀ حمله ایران به اسرائیل: «اشیاء خارجی» را در حریم هوایی خود رهگیری کردیم

تصاویری از مشارکت ارتش اردن در امدادرسانی هوایی به ساکنان نوار غزه با همکاری آمریکا، فرانسه و مصر