Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فراخوان رهبر حوثی ها به نیروهای سیاسی یمن

فراخوان رهبر حوثی ها به نیروهای سیاسی یمن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هواداران حوثی ها در ورزشگاهی در صنعا، پایتخت یمن برای اعلام وفاداری به حوثی ها و شنیدن پیام رهبر این گروه گردهم آمدند. عبدالمالک حوثی، رهبر شورشیان

آگهی

هواداران حوثی ها در ورزشگاهی در صنعا، پایتخت یمن برای اعلام وفاداری به حوثی ها و شنیدن پیام رهبر این گروه گردهم آمدند.

عبدالمالک حوثی، رهبر شورشیان شیعه مذهب، دولت پیشین را به از بین بردن نهادهای سیاسی یمن متهم کرد. وی در پیامی تلویزیونی که همزمان در این ورزشگاه پخش شد گفت: «امروز به نیروهای سیاسی می گویم که به ایستادن در مقابل این ابتکار نیازی نیست. این ابتکار هوشمندانه روند سیاسی را اصلاح کرد و این کار در هدفِ ترتیب دادن دوره گذار بر پایه همکاری ریشه دارد.»

حوثی ها که موفق به انحلال پارلمان و تسخیر نهادهای سیاسی یمن شده اند در همین حال با شمار قابل توجهی از شهروندان مخالف نیز در سراسر این کشور رو به رو هستند. هزاران تن روز شنبه در شهرهای این کشور علیه شورش مسلحانه حوثی ها تظاهرات کردند.

یکی از فعالان سیاسی که در انقلاب سال ۲۰۱۱ یمن شرکت داشته است در شهر تعز می گوید: «من این رویداد را گامی عصبی می دانم که حوثی ها برداشته اند. این اقدامی علیه خواسته مردم یمن است. همه آنان برای جاه طلبی خود می جنگند و مبارزه می کنند.» وی می افزاید: «این امر گروه حوثی ها را که خود را انصارالله می خوانند به ویژه در سطح بین المللی دچار دردسر می سازد.»

شش عضو شورای همکاری خلیج فارس با انتشار بیانیه ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته اند که به این «کودتا» خاتمه دهد.

بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی یمن، جمهوری اسلامی ایران را مهمترین حامی حوثی ها می دانند با این همه شورشیان شیعه مذهب آن را تکذیب می کنند. یمن از ماه گذشته میلادی و پس از محاصره کاخ ریاست جمهوری که منجر به استعفای رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور شد با بحران سیاسی دست به گریبان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات جستجوی ملوان گمشده کشتی یونانی در دریای سرخ؛ ارتش آمریکا به سایت‌های راداری حوثی‌ها حمله کرد

حمله موشکی حوثی‌های یمنی باعث آتش گرفتن یک کشتی باری در خلیج عدن شد

کشتی یونانی «توتور» در حمله شهپادی حوثی‌ها «خسارات شدیدی» دید