شوخی توییتری رییس جمهوری آرژانتین در چین دردسرساز شد

شوخی توییتری رییس جمهوری آرژانتین در چین دردسرساز شد
نگارش از Sharam Akhavan
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیام توییتری کریستینا فرناندز کریشنر، رییس جمهوری آرژانین در شبکه اجتماعی توییتر، که به زبان اسپانیایی، لهجه چینی ها را مسخره کرده بود و به تقلید از

پیام توییتری کریستینا فرناندز کریشنر، رییس جمهوری آرژانین در شبکه اجتماعی توییتر، که به زبان اسپانیایی، لهجه چینی ها را مسخره کرده بود و به تقلید از آنها حرف «ر» در کلمات را به «ل» تبدیل کرده بود، در روزهای اخیر به بحث جنجالی در رسانه های دو کشور تبدیل شده است.

آگهی

ترجمه فارسی این پیام را اینچنین می توان بیان کرد: «بیش از یکهزار شرکت کننده… آیا همه آنها برای بلنج و پتلوشیمی آمده بودند؟»

خانم فرناندز که از چین بازدید می کند، این اظهارات را پس از شرکت در یک کنفرانس اقتصادی ابراز کرده بود.

پکن اعلام کرده که هر کشوری از «شیوه های خاص» خود در مدیریت اینترنت برخوردار است و این مسئله به «حق حاکمیت» هر کشور مربوط است.

خانم فرناندز، پس از مشاهده اولین واکنش های کاربران، بلافاصله و باز هم به سبک همیشگی خود، در پیام توییتری دیگر گفت: «پوزش می خواهم. حجم حماقت آنچنان زیاد است که فقط با شوخی می شود آن را توصیف کرد.»

اگرچه دولت چین هیچگونه عکس العمل رسمی نسبت به اظهارات خانم فرناندز نشان نداده است، اما شهروندان چینی از این شوخی رییس جمهوری آرژانتین خشمگینند و در شبکه های اجتماعی عصبانیت خود را مطرح کرده اند. در شبکه وئیبو (Weibo)، نسخه چینی توییتر، واکنش کاربران چینی گاهی بسیار تند و توهین آمیز است.

برخی از واکنشهای کاربران چینی:

- «برای پول قرض گرفتن، سرشان را پایین می اندازند، اما زبانشان دراز است.»

- «ما نباید مردم را به خاطر لهجه ای که دارند قضاوت کنیم. اینکه شما چگونه صحبت می کنید به معنای بیشتر دانستن نیست. بنابراین کسی حق خندیدن به لهجه دیگری را ندارد.»

- «ای کاش برای یک بار شده، توییتر را فیلترینگ نمی کردند تا ما مستقیما به او توهین می کردیم.»

رئیس جمهوری آرژانتین در شبکه توییتر بسیار فعال است و بیش از سه و نیم میلیون نفر او را دنبال می کنند.

بر خلاف دیگر رهبران سیاسی، خانم فرناندز شخصا پیام های توییتری خود را می نویسد. بسیاری از این پیامها در رابطه با فعالیت ها و مشغله های رسمی او هستند، اما گاهی اوقات نیز توییت های او بسیار شخصی و تعجب آورند.

آگهی

حدود بیست روز پیش، مرگ مشکوک دادستان آلبرتو نیسمن، مسئول پرونده «آمیا» در آرژانتین، که به ضرب گلوله خودکشی کرده یا کشته شده است، خانم فرناندز را با بحران جدیدی روبرو کرد. این حادثه چند روز پس از آن اتفاق افتاد که آقای نیسمن، رییس جمهوری آرژانتین را به سرپوش گذاشتن روی اتهامات مظنونان ایرانی پرونده بمب گذاری مرکز یهودیان بوئنوس آیرس متهم کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خوش و بش توییتری ناسا و توییتر میان زمین و هوا

تصاویر دور پایانی رقابت جهانی رقص تانگو در آرژانتین؛ برترین‌های ۲۰۲۳ معرفی شدند

آتش گرفتن اتوبوس در بزرگراهی در آرژانتین