Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استراتژی اردن برای ادامۀ جنگ با داعش چه خواهد بود؟

استراتژی اردن برای ادامۀ جنگ با داعش چه خواهد بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی مرگ فجیح معاذ کساسبه، نه تنها خانوادۀ وی بلکه تمامی مردم اردن را در غم و خشم فرو برده است. تصاویر این خلبان جوان که توسط داعش زنده زنده

آگهی

گزارش تفصیلی

مرگ فجیح معاذ کساسبه، نه تنها خانوادۀ وی بلکه تمامی مردم اردن را در غم و خشم فرو برده است. تصاویر این خلبان جوان که توسط داعش زنده زنده در قفسی به آتش کشیده شد، در همه جا به چشم می خورد و پادشاه اردن هم او را “فرزند اردن” نامیده و سوگند خورده است که انتقام خون او را بگیرد.

هواپیمای این خلبان ۲۶ سالۀ اردنی در روز بیست و چهارم دسامبر بهنگام بمباران مواضع داعش در سوریه سقوط کرد و به این ترتیب، وی به اسارت این گروه درآمد. بر اساس تصاویری که داعش منتشر کرده است، این خلبان روز سوم ژانویه توسط تروریستهای داعش زنده زنده در آتش سوزانده شده اما مقامات اردن می گویند این خلبان جوان چند روز بعد از اسارت به قتل رسیده است.

داعش تاکنون گروگان های خود را از طریق سر بریدن اعدام می کرده اما این نخستین بار است که یکی از گروگان های خود را با سوزاندن بقتل می رساند. داعش در قتل این خلبان، به فتوای منسوب به “ابن تیمیه” یکی از رهبران وهابی استناد کرده و قتل معاذ کساسبه را از طریق سوزاندن مجاز دانسته است.

خبرنگار یورونیوز در گفتگویی با فایز الدویری، ژنرال سابق ارتش اردن و کارشناس جنگ، از وی در این باره پرسیده است. وی می گوید: “او را به این شکل به قتل رساندند زیرا یک نظامی است اما مقتولان پیش از وی عمدتا غیرنظامی، خبرنگار و امدادگر بودند. یکی از رهبران داعش در هنگام اسارت این خلبان، در مورد اینکه با چه روشی باید او را به قتل رساند تا در نوع خود نمونه باشد سوالاتی را مطرح کرده بود. بعد از آن، پاسخ هایی را که در این مورد داده شده بود خواندم که در آنها به سوزاندن در آتش اشاره می شد.”

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن قول داد است جنگ سرسختانه ای را با داعش شروع کند. پادشاه اردن که بعد از انتشار خبر قتل این خلبان اردنی، سفر خود به آمریکا را نیمه رها کرده و به کشور بازگشت، از تشدید عملیات در قالب ائتلاف بین المللی سرکوب داعش سخن گفته و از مردم خواسته است با یکدیگر متحد شوند. گزینۀ حملۀ زمینی یکی از گزینه هایی است که از آن سخن گفته می شود اما این کارشناس جنگ آن را دور از ذهن می داند.

وی می گوید: “اردن بر همکاری خود با ائتلاف علیه داعش خواهد افزود و تعداد حملات هوایی علیه مواضع این گروه را افزایش خواهد داد. اگر بتواند اطلاعات دقیقی از محل اختفای رهبران داعش نیز به دست بیاورد به بمباران این مواضع نیز اقدام خواهد کرد اما بحث وارد شدن به جنگ زمینی در حال حاضر علیه داعش اصلا عملی نیست. برای چنین جنگی باید از شرایطی برخوردار بود که اردن در حال حاضر این شرایط را ندارد. یک ارادۀ جمعی میان کشورهای عرب منطقه و همچنین بین المللی لازم است که در حال حاضر وجود ندارد. اردن نمی تواند به تنهایی وارد جنگی بشود که ۳۵۰ کیلومتر دورتر از مرزهای این کشور در جریان است.”

قتل خلبان اردنی، حتی مخالفان شرکت در ائتلاف بین المللی علیه داعش را نیز به موافقان سرکوب این گروه در این کشور تبدیل کرده است. قبایل بزرگ اردن از جمله قبیله کساسبه که یکی از مهمترین قبایل طرفدار پادشاهی اردن است، سوگند خورده اند انتقام قتل معاذ کساسبه را بگیرند. کشورهای بسیاری نیز همراهی خود را با اردن اعلام کرده اند و حتی عربستان سعودی که پیش از این گفته می شد یکی از حامیان مالی داعش بوده است، اعلام کرده بر حملات خود علیه داعش می افزاید.

باید منتظر ماند و دید آیا آتشی که داعش خلبان اردنی را در آن سوزاند، دامان این گروه تروریستی را می گیرد و موجبات از بین رفتن این گروه سلفی را فراهم می کند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستهای اروپا برای جلوگیری از افتادن جوانان در دام افراط گرایی

آمادگی اردن برای اقدام نظامی علیه داعش و خطرات آن

سفر پادشاه اردن به زادگاه خلبان سوزانده شده توسط داعش