Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمادگی اردن برای اقدام نظامی علیه داعش و خطرات آن

آمادگی اردن برای اقدام نظامی علیه داعش و خطرات آن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از اینکه اردن به گروه دولت اسلامی اعلام جنگ کرد، این پرسش مطرح است که این کشور تا چه میزان آمادگی چنین اقدامی را دارد. در این باره، گفتگویی داریم

آگهی

پس از اینکه اردن به گروه دولت اسلامی اعلام جنگ کرد، این پرسش مطرح است که این کشور تا چه میزان آمادگی چنین اقدامی را دارد. در این باره، گفتگویی داریم با محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز که به روستای معاذ کساسبه، خلبان به قتل رسیده اردنی رفته است.

یورونیوز:
به دور از واکنش خشم آگین در خیابان های اردن، چه تضمینی برای موفقیت در چنین عملیات نظامی وجود دارد؟

محمد شیخ ابراهیم:
آنچه در اینجا دیده می شود، یک همبستگی بسیار بزرگ بین اردنی هاست. سرنوشت خلبان این کشور، احساسات مردم را برافروخته است. خلبان اردنی، به یک قهرمان و به نماد جنگ علیه تروریسم تبدیل شده است. مردم می گویند که در برابر این سازمان تروریستی و برای مقابله با آن متحد خواهند بود، بویژه پس از اعدام فجیع خلبان معاذ کساسبه که جهان را تکان داد.

من فکر می کنم که این یک نقطه عطف در جنگ علیه داعش خواهد بود. منابع امنیتی اردن گفته اند که شدت حملات هوایی افزایش خواهد یافت. با این حال هنوز در مورد عملیات زمینی صحبت نشده است.

یورونیوز:
اعلام جنگ علیه داعش، چه ریسکی برای اردن خواهد داشت؟

محمد شیخ ابراهیم:
از یک طرف، خطر مرزهای شمال و شرق اردن وجود دارد؛ بویژه در مورد مرز سوریه و همچنین عراق که هزاران نفر از نیروهای داعش در آن مناطق مستقر هستند و این می تواند خطر بزرگی برای پادشاهی اردن به حساب بیاید. از طرف دیگر، این احتمال وجود دارد که سلول های غیر فعال داعش در داخل خاک اردن، به گونه ای با این سازمان تروریستی همکاری کنند، یا از آن به نحو دیگری حمایت، یا حداقل حمایت مالی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: اردن تلاش‌های شبه‌نظامیان طرفدار ایران برای رساندن سلاح به حماس را خنثی کرد

اردن در میانۀ حمله ایران به اسرائیل: «اشیاء خارجی» را در حریم هوایی خود رهگیری کردیم

تصاویری از مشارکت ارتش اردن در امدادرسانی هوایی به ساکنان نوار غزه با همکاری آمریکا، فرانسه و مصر