وزیر دارایی یونان: با طرف های اروپایی سر جنگ نداریم

وزیر دارایی یونان: با طرف های اروپایی سر جنگ نداریم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولتمردان چپگرای یونان می کوشند، با تکیه بر تجربه ناموفق مدل اقتصاد ریاضتی برای جبران کسری بودجه، شرکای پایدارتری در اروپا پیدا کرده و بر سر بازنگریِ

آگهی

دولتمردان چپگرای یونان می کوشند، با تکیه بر تجربه ناموفق مدل اقتصاد ریاضتی برای جبران کسری بودجه، شرکای پایدارتری در اروپا پیدا کرده و بر سر بازنگریِ نحوه بازپرداخت بدهی های این کشور، دست کم با نهادهای اروپایی به توافق دست یابند.

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان که در لندن به سر می برد، دوشنبه شب در یک مصاحبه تلویزیونی، گفت: « پیام من به دوستان آلمانی و البته به تمام مردم اروپا، این است که هیچ طرفی نمی تواند به تنهایی، آنطور که می خواهد بازی کند؛ به این دلیل که ما اصولا وارد رویارویی نمی شویم. البته این چیزی است که روزنامه نگاران دوست دارند؛ آن ها می خواهند وضعیت فعلی را مثل یک دوئل در غرب وحشی ترسیم کنند. ولی اینطور نیست. مساله این است که دولت های متفاوتی در اروپا داریم که هدف مشترکی دارند و آن این است که باید به یک توافق برد برد رسید. توافقی که با آن، هزینه بحران را در مقیاس اروپایی کاهش داد. نه فقط برای یونانی ها و آلمانی ها، بلکه باید به چشم اندازی اروپایی فکر کرد.»

دولت سوسیالست فرانسه که رشد اقتصادی را به جای سیاست های سختگیرانه، به عنوان برنامه عمل خود در سال ۲۰۱۲ مطرح کرد، مقصد اول یانیس واروفاکیس در سفر اروپایی اش بود. میشل سپن، وزیر دارایی فرانسه اما دست یابی به اجماع اروپایی را بدون تکیه بر محور آلمان و فرانسه، غیر ممکن می داند.

رایزنی های یونان با دیگر قدرت های اروپایی، پیش از نشست کمیسیون اروپا در ماه فوریه، نشان خواهد داد که آیا آتن می تواند با دولت های فعلی به توافقی دست باید، یا برای بازنگری در نحوه بازپرداخت بدهی هایش باید منتظرِ تغییرات سیاسی به ویژه در کشورهای جنوب اروپا باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظری اجمالی بر وضعیت بدهی های یونان

یونان بدنبال توافق بر سر اجرای برنامه تجدیدساختار بدهی های خود

آتن در جستجوی سرمایه گذاران بین المللی برای رهایی از بحران بدهی ها