یونان بدنبال توافق بر سر اجرای برنامه تجدیدساختار بدهی های خود

یونان بدنبال توافق بر سر اجرای برنامه تجدیدساختار بدهی های خود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در یونان و پیروزی حزب چپ رادیکال سیریزا و بدنبال آن انتخاب الکسی سیپراس بعنوان نخست وزیر، مسئله بدهی های یونان به

آگهی

از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در یونان و پیروزی حزب چپ رادیکال سیریزا و بدنبال آن انتخاب الکسی سیپراس بعنوان نخست وزیر، مسئله بدهی های یونان به بزرگترین نگرانی کشورهای اروپایی و حتی غیراروپایی تبدیل شده است.

الکسی سیپراس به همراه یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی مذاکره برای بخشش بدهی های یونان و یا اجرای یک برنامه تجدیدساختار این بدهی ها را در دستور کار قرار داده اند.

بدهی های یونان ۳۲۱ میلیارد یورو معادل ۱۷۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور ارزیابی شده است. بزرگترین بستانکار این کشور اعضای حوزه پولی یورو است. پس از آن ۱۰ درصد بدهی های این کشور باید به صندوق بین المللی پول پرداخت شود. ۶ درصد به بانک مرکزی اروپا و ۳ درصد به بانکهای یونانی، ۲۱ درصد مابقی مربوط به بخش خصوصی است.

اما گروه تروئیکا شامل صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و اتحادیه اروپا با اعطای بسته های کمک مالی از جمله مهمترین بستانکار یونان است. اخیرا وزیر دارایی این کشور مشروعیت این گروه را زیر سئوال برد و از عدم همکاری یونان با آن خبر داد.

واژلیس آگاپیتوس، اقتصاددان می گوید: «یونان انتخابهای محدودی دارد. دلیل آن نیاز اقتصاد و سیستم بانکی کشور به نقدینگی است. در عین حال آلمان تمایل دارد تا راه حلی بیابد و اعتقاد دارم مذاکرات سختی صورت گیرد اما در نهایت توافقاتی بدست خواهد آمد به شرط آنکه یونان یک برنامه بودجه دارای تعادل ارائه دهد، قسمت بزرگی از بدهی های خود را پرداخت کند و به اجرای اصلاحات اساسی متعهد شود.»

براساس آخرین گزارشها دولت یونان استراتژی خود را برای تلاش جهت متقاعد کردن بستانکارانش جهت بخشودگی بدهی ها تغییر داده و بدنبال رسیدن به توافقی برای تجدیدساختار این بدهی ها است. بازار بورس آتن روز سه شنبه به این خبر واکنش مثبت نشان داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظری اجمالی بر وضعیت بدهی های یونان

بلندپروازی‌های اقتصادی و منجلاب بازار املاک چین؛ نخست‌وزیر خواهان رشد پنج درصدی است

توافق کابینه ائتلافی آلمان در دقیقه ۹۰؛ بن‌بست بودجه ۲۰۲۴ رفع شد