Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعطای ملیت فرانسوی، پاداش لاسانا باتیلی برای نجات جان گروگانها

اعطای ملیت فرانسوی، پاداش لاسانا باتیلی برای نجات جان گروگانها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لاسانا باتیلی، جوان ۲۴ سالۀ اهل مالی که از سال ۲۰۰۶ در فرانسه ساکن شده است، امروز سه شنبه، بیستم ژانویه، از سوی وزارت کشور فرانسه به تابعیت این کشور

آگهی

لاسانا باتیلی، جوان ۲۴ سالۀ اهل مالی که از سال ۲۰۰۶ در فرانسه ساکن شده است، امروز سه شنبه، بیستم ژانویه، از سوی وزارت کشور فرانسه به تابعیت این کشور درآمد. وی که در سال ۲۰۰۶ به فرانسه آمده و به پدرش پیوسته است، در جریان گروگانگیری در روز نهم ژانویه در فروشگاه مواد غذایی یهودی، جان شش نفر از مشتریان را نجات داد. بعد از آن بود که کارزاری برای درخواست اعطای ملیت فرانسوی به وی به راه افتاد و خیلی زود، دولت فرانسه اعلام کرد که به پاس این اقدام قهرمانانۀ لاسانا باتیلی، وی تابعیت فرانسه را روز سه شنبه و در مراسمی در وزارت کشور دریافت می کند.

در روز گروگانگیری، این جوان ۲۴ ساله مسلمان که یکی از کارکنان فروشگاه مواد غذایی “کوشر” نیز هست، شش نفر از مشتریان را که در میان آنها یک کودک نیز حضور داشت، در سردخانۀ فروشگاه مخفی کرد. وی پس از خاموش کردن درجۀ سردخانه، به خارج از فروشگاه گریخته و نقشۀ فروشگاه و همچنین اطلاعاتی از جملۀ سلاح هایی را که گروگانگیر به همراه داشته، در اختیار پلیس گذاشته است.

بعد از این اقدام بود که لاسانا باتیلی در کانون توجه رسانه ها قرار گرفت. وی در یک گفتگوی تلویزیونی می گوید: “مسیحی، خداناباور، مسلمان، برایم فرقی نمی کند، کشتن انسان های بی گناه به دست یک انسان بد، دردآور است. به آنها چون یهودی بودند کمک نکردم. چنین رفتاری غیرانسانی است. نمی توانیم اجازه بدهیم که یک انسان بی گناه به این شکل کشته شود.”

لاسانا باتیلی چهار سال پیش یعنی در سال ۲۰۰۹ بدلیل نداشتن شرایط اقامت در این کشور در آستانۀ اخراج از کشور قرار داشت اما به کمک سازمان های حمایت از پناهجویان، توانست مدارک شناسایی موقت و در پی آن، یک شغل به دست آورد. وی که مسلمان است، از دو سال پیش در فروشگاه مواد غذایی یهودی در شرق پاریس مشغول بکار شد و ۵ ماه پیش نیز درخواست کسب تابعیت فرانسوی را ارائه داد اما تاکنون جوابی به این درخواست داده نشده بود.

وی از علاقه خود به فرانسه می گوید و اینکه حتی در زمانیکه فاقد مدارک شناسایی بود، از کمک های سازمان های زیادی برخوردار بود. لاسانا باتیلی می گوید : “فرانسه کشور زیبایی است و من آن را خیلی دوست دارم. اینجا اگر بی پول باشی باز هم تحت درمان و مراقبت قرار می گیری.”

روند دریافت تابعیت در فرانسه طولانی است و طی سال های ریاست جمهوری نیکلا سارکوزی و اجرای سیاست های مهاجرتی توسط دولت وی، تعداد کسانی که به تابعیت فرانسه در آمدند، کاهش داشته است. دریافت تابعیت فرانسه دارای شرایطی است که از آن جمله می توان به حداقل ۵ سال اقامت در کشور، پرداخت مالیات و داشتن شغل ثابت و یا تحصیل طی سال های اقامت اشاره کرد. تسلط بر زبان و فرهنگ فرانسه و همچنین نیز از دیگر شرایط درخواست تابعیت این کشور است و گاه ممکن است چند سال به طول انجامد.

در سال ۲۰۱۳، نود و هفت هزار نفر در این کشور ملیت فرانسوی کسب کرده اند. این رقم تنها در یک سال نسبت به سال های پیش از آن افزایش قابل توجهی را نشان می دهد. از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۲، تنها صد و شصت و هشت هزار نفر به تابعیت فرانسه در آمده اند. این مساله به خوبی سیاست های دولت های راست و چپ فرانسه در مورد مهاجرت و مهاجران در این کشور را نشان می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورش‌‌های مرگبار کالدونیای نو؛ رهبر جدایی‌خواهان بازداشت و به سرزمین اصلی فرانسه منتقل شد

اتحاد احزاب غیرهمگون برای شکست راست افراطی؛ آیا ماکرونیسم نیامده محکوم به رفتن است؟

سیل در فرانسه؛ امدادگران با شنا خود را به سیل‌زدگان رساندند