Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمار آوارگان گریخته از بوکوحرام روز به روز افزایش می یابد

شمار آوارگان گریخته از بوکوحرام روز به روز افزایش می یابد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه اسلامگرای بوکوحرام تلاش می کند شریعت را در شمال نیجریه حاکم کند و در پی استقرار یک دولت اسلامی است.

آگهی

حملات گروه اسلام گرای بوکوحرام شدت یافته است و بنا به گفتۀ سازمان غیردولتی آکسفام، بیش از یک و نیم میلیون نفر از مناطق تحت اشغال این گروه گریخته اند. این پناهجویان می گویند بوکوحرام مردم مناطق تحت اشغال را مجبور می کند اسلام و شریعت اعمال شده توسط آنها را بپذیرند در غیر اینصورت مرگ در انتظار انهاست. کسانی که از این مناطق می گریزند با دشواری های زیادی روبرو هستند.

یکی از این پناهندگان می گوید: “ما پول نداریم، هیچ چیز نداریم و با پای پیاده این مسیر را طی کرده ایم. وقتی خسته می شویم در بیشه ها خودمان را مخفی می کنیم. خیلی از بچه ها از گرسنگی می میرند. دارو و پزشک نداریم و زن ها مجبور هستند در همین بیشه ها بچه هایشان را به دنیا بیاورند.”

گروه اسلامگرای بوکوحرام تلاش می کند شریعت را در شمال نیجریه حاکم کند و در پی استقرار یک دولت اسلامی است. مناطقی که توسط ارتش نیجریه از اشغال این گروه خارج شده، نشان از خشونت و افراطی گری بوکوحرام دارد.
یکی از این مناطق آزاد شده، ایالت آداماوا در شمال این کشور است که در آنجا، وضعیت اضطراری برقرار شده است. به گفتۀ مسوولان این مناطق، بوکوحرام نه تنها قوانین شریعت را بر مردم حاکم می کند بلکه مناطق تحت اشغال را نیز از بین می برد.

فیناس الیشا، مدیر اجرایی فرمانداری این ایالت می گوید: “آنها به خانه ها هجوم می آورند و آنها را اشغال می کنند و قوانین و سلطۀ خودشان را حاکم می کنند بدون آنکه هیچ چیزی به مردم بدهند. متاسفانه آنها نه تنها قوانین شریعت را حاکم می کنند بلکه به غارت مردم نیز می پردازند.”

این گروه اسلامگرا تقریبا منطقه ای با وسعت ۳۰ هزار کیلومتر در شمال نیجریه را در اشغال خود گرفته و تحرکات نظامی خود را نیز از مرزهای این کشور به کشورهای همسایه گسترش داده است.

همین امر بر تعداد مهاجران افزوده است. به گفتۀ سازمان عفو بین الملل، هزاران نفر از مردم شهرهای بقا و روستاهای تابعه بعد از قتل عام بیش از ۲۰۰۰ نفر از مردم این مناطق، تلاش کرده اند از دریاچۀ چاد در شمال شرقی نیجریه بگریزند و خودشان را به کشور همسایه برسانند.

محمد الخلی، یکی از گریختگان از روستایی در منطقۀ کشتارهای اخیر می گوید: “سربازان لباس های خود را در می آوردند و از مقابل نیروهای بوکوحرام می گریختند. بعد از آن بود که دیدیم کاملا بی دفاع هستیم و تصمیم گرفتیم از شهرهایما فرار کنیم. ما نمی توانیم با بوکوحرام بجنگیم.”

از سال ۲۰۰۹ به اینسو، یعنی از زمان آغاز حملات بوکوحرام در شمال این کشور، تاکنون ۱۳ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. تنها در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۰هزار نفر قربانی خشونت های این گروه شده اند. آدم ربایی و حمله به مدارس و قتل دانش آموزان از اقدامات متداول بوکوحرام است. این گروه که مخالف آموزش و پرورش مدرن است تحصیل به شیوۀ غربی را حرام اعلام کرده و در صدد استقرار مدارس قرآنی است.

بوکوحرام دامنۀ عملیات نظامی بمنظور استقرار شریعت را از مرزهای نیجریه فراتر برده و حملات متعددی در کشورهای همسایه از جمله کامرون صورت داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای امنیتی نیجریه عملیات نجات یکی از گسترده‌ترین آدم‌ربایی‌های این کشور را آغاز کردند

پیام خوش آمدگویی در آسابا؛ داستان عجیب پروازی که فکر می‌کرد به مقصد رسیده است

چرا مردم نیجریه دیوانه شکستن رکوردهای گینس شده‌اند؟