Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ممانعت از مهاجرت به اروپا، پیشنهاد اوربان برای مبارزه با تروریسم

ممانعت از مهاجرت به اروپا، پیشنهاد اوربان برای مبارزه با تروریسم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از کشورها که با مشکلات اقتصادی روبرو هستند، حضور مهاجران را یکی از دلایل بیکاری عنوان می کنند.

آگهی

حملات تروریستی در فرانسه که منجر به کشته شدن ۱۷ نفر از اتباع این کشور توسط تروریست ها شد، نگاهها را متوجه اقشاری مانند مهاجران و مسلمانان کرده است. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در اظهاراتی خواستار محدود کردن مهاجران در اروپا و ممانعت از مهاجرت به این قاره شده است. نخست وزیر مجارستان که در روز راهپیمایی همبستگی با فرانسه نیز در صف اول رهبران اروپا قرار داشت، خود از سوی اتحادیۀ اروپا به دلیل محدودیت برای آزادی بیان تحت انتقاد قرار دارد.

نخست وزیر مجارستان دربارۀ اظهارنظر خود می گوید: “مشارکت مهاجران در اقتصاد اروپا چیز بدی است. نباید به آن مثل چیز مفیدی نگاه کنیم چرا که مردم را تهدید و مشکلات زیادی برای اروپا بوجود می آورد. مهاجرت باید متوقف شود این نظر مجارستان است. ما نمی خواهیم که یک اقلیت با فرهنگ و تاریخ متفاوت از ما داشته باشیم. ما می خواهیم مجارستان را برای مجارستانی ها نگهداریم.”

نخست وزیر مجارستان تاکید کرده است که تنها مهاجرانی که تقاضای پناهندگی از کشورهای اتحادیۀ اروپا داشته باشند، حق ماندن در اروپا را دارند. بسیاری از کشورها که با مشکلات اقتصادی روبرو هستند، حضور مهاجران را یکی از دلایل بیکاری عنوان می کنند.

مارتا پارداوی، یکی از مسوولان سازمان غیردولتی کمیتۀ هلسینکی، می گوید: “این واقعیت دارد که نه تنها مهاجران با هویت نزدیک به مجارستان از جمله رومانیایی ها، صرب ها، بلکه مهاجرانی که از کشورهای دورتر نیز به این کشور آمده اند، در بازار کار بیشتر از مجارها حضور دارند. انها بیشتر کار می کنند و شاغلان مهاجر بیشتر هستند و در نتیجه مالیات بیشتری هم می پردازند.”

نخست وزیر مجارستان، همچنین از اتحادیۀ اروپا خواسته تا مواضع سختگیرانه تری در مورد مهاجرت اتخاذ کنند. در حال حاضر در حدود ۱۹۸ هزار مهاجر در این کشور زندگی می کنند.

تیگو نوتو ادموند سیلویو، یکی از مهاجرانی است که خبرنگار یورونیوز در بوداپست با او ملاقات کرده است. وی می گوید تاکنون احساس طرد شدن از سوی جامعه مجارستان را نداشته و مشکلی در این زمینه ندارد. این مهاجر می گوید: “من کار می کنم، دوستان زیادی دارم و بدون مشکل در اینجا زندگی می کنم.”

با توجه به جمعیت ۱۰ میلیون نفری مجارستان، این کشور نمی تواند در دستۀ کشورهای مهاجر پذیر قرار بگیرد اما احزاب راست افراطی بر کاهش مهاجران تاکید می کنند.

مارتین شولتز، رییس اتحادیۀ اروپا با اشاره به وقایع اخیر و اظهاراتی اینچنین می گوید: “از همه می خواهم که با تحریم یا خشم به این حوادث پاسخ ندهند، اجازه بدهید با یک رویکرد منطقی با این موضوع برخورد کنیم. و این پاسخ منطقی نمی تواند مساله دار کردن مهاجران باشد. بلکه باید با نهادهای امنیتی، پلیس و سرویس های اطلاعاتی و دستگاههای قضایی همکاری نزدیک تری داشته باشیم.”

در حال حاضر ۵۶ درصد از مهاجرانی که در مجارستان زندگی می کنند از کشورهای خارج از اتحادیۀ اروپا هستند. ضمن انکه، طی سال های اخیر میزان مهاجرت اتباع مجار به خارج از کشور بویژه کشورهای اروپای غربی برای کار افزایش داشته است. بیش از ۳۵۰ هزار مجار در حال حاضر در کشورهایی مثل اتریش، بریتانیا و آلمان زندگی و کار می کنند. خبرنگار یورونیوز از بوداپست می گوید: “اظهارات ویکتور اوربان بسیاری را متعجب کرده است چرا که تعداد مهاجران اقتصادی که به این کشور می آیند کم است. در حالیکه تعداد زیادی از مردم از این کشور به دلایل اقتصادی به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند. به گفتۀ تحلیلگران، شاید هدف ویکتور اوربان از این اظهارات، جلوگیری از سقوط محبوبیت حزب حاکم به رهبری خود اوست که طی ماه های اخیر کاهش داشته است.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد

واکنش اسرائیل به سفر احمدی‌نژاد به مجارستان؛ دانشگاه ملی بوداپست پاسخی به درخواست یورونیوز نداد