«اروپایی جدید در حال شکل گیری است و مسلمانان باید نقش مهمی در آن ایفا کنند»

«اروپایی جدید در حال شکل گیری است و مسلمانان باید نقش مهمی در آن ایفا کنند»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بعد از جمله تروریستی به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو، نه تنها فرانسه بلکه تمام اروپا علیه این اقدام بسیج شده اند. نزدیک به چهار میلیون فرانسوی در

آگهی

بعد از جمله تروریستی به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو، نه تنها فرانسه بلکه تمام اروپا علیه این اقدام بسیج شده اند. نزدیک به چهار میلیون فرانسوی در همبستگی با این مجله روز یکشنبه به خیابان ها ریختند.

در همین ارتباط بختیار کوچوک، خبرنگار یورونیوز با نیلوفر گل، جامعه شناس و استاد مدرسه عالی مطالعات علوم اجتماعی در پاریس گفتگو می کنیم.

یورونیوز: حمله اخیر چطور فرانسه را تحت تاثیر قرار داده است؟ آیا فکر می کنید این حمله پویایی این جامعه چند فرهنگی را تحت الشعاع قرار خواهد داد؟

نیلوفر گل:
این حمله قابل مقایسه با حملات یازده سپتامبر است. البته امیدواریم که راهپیمایی یازدهم ژانویه واکنشی متفاوت از واکنش به حوادث آمریکا دیده شود. به عبارت دیگر، این حملات ما را به تحرکی مثبت و تفکر دوباره به قواعد زندگی در کنار هم، در عین حفظ وحدت سوق می دهد.
اروپا امروزه بیش از هر زمانی از جامعه مسلمانانش محافظت می کند. آنچه در این راهپیمایی هم دیده شد. مقام های مذهبی نه تنها در اروپا بلکه در تمام کشورهای مسلمان باید از آنهایی که سعی دارند این حملات را موجه می دانند، فاصله بگیرند.

یورونیوز: حمله کنندگان مسلمانان فرانسوی بودند. این موضوع آیا مساله ادغام مسلمانان در جامعه فرانسه و کاستی در جذب ارزش های جمهوری فرانسه از سوی آنها را پیش نمی کشد. آیا این حملات پیامد مشکلات ادغام مسلمانان در این جامعه نیست؟

نیلوفر گل:
فکر می کنم شاهد شکل گیری یک جامعه جدیدی باشیم؛ جامعه ای که در آن نه فقط بخشی از نخبگان بلکه همه در وحدت زندگی می کنند. فکر می کنم در حال ایجاد یک تمدن جدیدی هستیم که در آن نباید برخورد تمدن ها روی دهد. اروپایی جدید در حال شکل گیری است که مسلمانان باید نقش مهمی را در ساخت آن در اختیار گیرند. امروز شهروندان عادی فارغ از آنکه دیندار باشند یا نه، باید برای خودشان، بپاخیزند همانطور که این موضوع آغاز شده است. از همین روست که آنها در راهپیمایی شرکت کردند. مسلمانان در فرانسه همچون شهروندان اروپا باید به حرکت بیفتند.

یورونیوز: کاریکاتور پیامبر اسلام یکبار دیگر روی صفحه مجله شارلی ابدو چاپ شد. آن را چطور می بینید؟

نیلوفر گل:
در این تصویر اشک در چشمان پیامبر حلقه زده است. آنچه به یکباره پس از رویداد اخیر خلق شده و حاوی پیامی است حاکی از بخشش. بهتر است آن را کارتون ننامیم ولی طرح خوبی روی جلد چاپ شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در گرماگرم افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، فرانسه امنیت شب تحویل سال نوی المپیکی را تشدید می‌کند

جزئیات حمله پاریس؛ تحقیقات آلمان و فرانسه در مورد چاقوکشی آرمان رجب‌پور و قصور روانپزشکی

افشای هویت عامل حمله مرگبار در پاریس؛ «آرمان رجب‌پور میاندوآب» کیست؟