Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش ها به نسخه تازه شارلی ابدو

واکنش ها به نسخه تازه شارلی ابدو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماره این هفته نشریه فکاهی شارلی ابدو چاپ پاریس که کاریکاتور پیامبر اسلام را روی جلد دارد، واکنش های متفاوتی را در سراسر جهان در پی داشته است. تعدادی

آگهی

شماره این هفته نشریه فکاهی شارلی ابدو چاپ پاریس که کاریکاتور پیامبر اسلام را روی جلد دارد، واکنش های متفاوتی را در سراسر جهان در پی داشته است. تعدادی از خبرنگاران یورونیوز خلاصه ای را از واکنش به انتشار مجدد کاریکاتور محمد توسط شارلی ابدو در کشورهای خود روایت کرده اند.

ایران: غرب از آزادی بیان سوءاستفاده می کند

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به کاریکاتور روی جلد تازه ترین شماره هفته نامه شارلی ابدو گفت: «اقدامات تحریک آمیز را نیز تقبیح می کنیم و اقدام هفته نامه شارلی ابدو توهین آمیز و باعث تحریک احساسات مسلمانان جهان خواهد شد». وی همچنین افزوده است: «سوءاستفاده از آزادی بیان در غرب قابل پذیرش نیست و باید جلوی آن گرفته شود». در همین حال آیت الله مکارم شیرازی از روحانیون محافظه کار نیز این اقدام را محکوم کرده است.

ترکیه: انتشار چهار صفحه از شارلی ابدو

روزنامه جمهوریت پیش از توزیع توسط پلیس ترکیه مورد بازبینی قرار گرفت. جمهوریت که در همکاری با هفته نامه شارلی ابدو تصمیم به چاپ چهار صفحه از این نشریه فکاهی را به زبان ترکی گرفته بود از سوی پلیس مظنون به انتشار کاریکاتور محمد، پیامبر اسلام بود. روزنامه جمهوریت پس از برطرف شدن این سوءظن در سراسر ترکیه توزیع شد.

اردن: کاریکاتور محمد منفی نیست

در حالی که روزنامه رسمی اردن انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام را محکوم کرده است شماری از صاحب نظران در این کشور می گویند که کاریکاتور مورد نظر تصویری منفی از محمد ارائه نکرده است.

پرتغال: شارلی ابدو جمعه به دستمان می رسد

نسخه ویژه شارلی ابدو به زبان پرتغالی روز جمعه در پرتغال توزیع می شود. اگرچه تنها 500 نسخه در اختیار شهروندان پرتغالی قرار می گیرد ولی به نظر می رسد که تقاضا بیش از این تعداد باشد.

بلژیک: مساله دفاع از اصول است

یکی از روزنامه های بلژیک به نام «لوسواق» دو صفحه از تازه ترین شماره شارلی ابدو را منتشر کرده است. این روزنامه می نویسد که بحث برسر محتوایی نیست که شارلی ابدو منتشر می کند بلکه موضوع دفاع از اصول است نه حتی مرگ، زندگی یا از سر گرفتنش.

مصر: شارلی ابدو نژادپرست است

مفتی اعظم مصر به شارلی ابدو برای انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام هشدار داد. وی گفت که این اقدامی نژادپرستانه است که می تواند مسلمانان را در سراسر جهان تحریک کند.

اوکراین: قیاس دو جنایت

کاربران اوکراینی در شبکه های اجتماعی به قیاس میان کشتار در دفتر شارلی ابدو و کشته شدن کسانی که بر اثر اصابت خمپاره به اتوبوسی مسافربری در ولنوواخا جان خود را از دست دادند پرداختند. این کاربران می گویند که در هر دو حادثه، انسان های بی گناه قربانی تروریسم شده اند.

اسپانیا: با شارلی هستیم

انتشار شماره ویژه شارلی ابدو با حمایت بسیاری از مردم اسپانیا رو به رو شد. رسانه های پرمخاطب اسپانیا مبارزه برای آزادی بیان را تقدیر کرده و از نشریه فکاهی شارلی ابدو به عنوان رسانه ای که این مبارزه را نمایندگی می کند یاد کردند. سرمقاله روزنامه الپایس چاپ مادرید نیز زیر عنوان «با شارلی ابدو» منتشر شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند

آیا در فرانسه تعداد تماشاگران تئاتر بیشتر از فوتبال است؟