Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

راه خونین بوکو حرام

راه خونین بوکو حرام
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی هفته گذشته، هنگامی که همه توجه ها به سوی فرانسه و کشتار هیات تحریریه مجله طنز «شارلی ابدو» و حمله به فروشگاه مواد غذایی یهودی در پاریس

آگهی

گزارش تفصیلی

هفته گذشته، هنگامی که همه توجه ها به سوی فرانسه و کشتار هیات تحریریه مجله طنز «شارلی ابدو» و حمله به فروشگاه مواد غذایی یهودی در پاریس متمرکز شده بود، بیش از دو هزار تن از اهالی نیجریه توسط گروه اسلامگرای افراطی بوکو حرام به قتل رسیدند.

افراد بوکو حرام با حمله به شهر باگا و پانزده دهکده اطرافش در نزدیکی دریاچه چاد، آنها را با خاک یکسان و بیش از دو هزار نفر را کشتند، ولی هیچگونه آمار رسمی درباره تعداد کشته شدگان منتشر نشده است. بیش از بیست هزار نفر نیز از این منطقه به سمت مایدوگوری، مرکز ایالت بورنو یا کشورهای همسایه فرار کرده اند.

خشونت با دو حمله انتحاری توسط دو زن روز یکشنبه در بازار پوتیسکوم باعث کشته شدن چهار نفر شدند، ادامه یافت. ولی حمله تکان دهنده در مایدوگوری اتفاق افتاد. انفجار بمبهای جاسازی شده بر روی یک دختر ده ساله باعث کشته شدن نوزده نفر شد.

این گروه تروریستی سپس روز دوشنبه به یک پایگاه نظامی در کولوفاتا، در شمال کامرون حمله کرد. ولی ارتش کامرون موفق شد مهاجمان را عقب براند. بر اساس بیانیه دولت کامرون، در نتیجه پنج ساعت جنگ، ۱۴۳ تن از تروریستها و یک سرباز کامرونی کشته شدند.

این حملات زمانی رخ می دهد که در کمتر از پنج هفته انتخابات ریاست جمهوری در نیجریه برگزار خواهد شد. گودلاک جاناتان، رییس جمهوری نیجریه از جمله رهبرانی بود که در پیامی، کشتار «شارلی ابدو» را به فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه تسلیت گفت.

بوکو حرام کیست و چه هدفی دارد؟

چند سال پیش اکثر اهالی نیجریه اسم بوکو حرام را نشنیده بودند ولی با ربودن بیش از دویست دختر دانش آموز در شمال این کشور، همه جهان شروع به صحبت درباره این گروه کرد. حتی جنبشی با عنوان «دختران ما را بازگردانید» در سراسر جهان پا گرفت.

نام این گروه افراطی همواره با آدمربایی، خشونت و کشتار در شمال نیجریه مرتبط است. بوکو حرام (به زبان هوسه یعنی تحصیل غربی حرام است) با نام رسمی «جماعت اهل سنت برای دعوت و جهاد»، در سال ۲۰۰۲ میلادی در مایدوگوری توسط محمد یوسف که سلفی است بنیان گذاشته شد. هدف این گروه اجرای قوانین اسلامی در نیجریه کشور است. محمد یوسف در سال ۲۰۰۹ میلادی کشته شد و ابوبکر شکائو جای او را گرفت.

شمال نیجریه از مسلمانان و جنوب آن از مسیحیان تشکیل شده است و عدم تعادل بزرگی از نظر اقتصادی و آموزشی بین این دو بخش وجود دارد که ریشه آن تاریخی است و به زمان استعمار بریتانیا برمی گردد.

بوکو حرام اعضای خود را از بین مردان قومیتهای مختلف شمالی که بی سواد، فقیر و بیکار هستند، انتخاب می کند. موضوع حساس قومی- محلی یکی از دلایلی است که مبارزه با این گروه را دشوار می کند، زیرا اکثریت سربازان ارتش نیجریه را نیز اهالی شمال نیجریه تشکیل می دهند.

در حال حاضر، بوکو حرام بخشی از شمال شرق این کشور را زیر کنترل خود دارد و تهدیدی در مرزهای نیجر، چاد و کامرون است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن ۱۴۳عضو بوکوحرام در حمله ارتش کامرون

نیروهای امنیتی نیجریه عملیات نجات یکی از گسترده‌ترین آدم‌ربایی‌های این کشور را آغاز کردند

یک دختر دانش‌آموز پس از ۱۰ سال از اسارت بوکوحرام نجات یافت