روایت شریک زندگی یکی از قربانیان شارلی ابدو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روایت شریک زندگی یکی از قربانیان شارلی ابدو

استفان شاربونیه معروف به «شارب» یکی از قربانیان حمله تروریستی به دفتر مجله «شارلی ابدو» از مدتها قبل تهدید به مرگ شده بود و تحت محافظت پلیس فرانسه قرار داشت.

ژانت بوگرب، شریک زندگی این کاریکاتوریست مشهور، در گفتگو با یکی از شبکه های تلویزیونی فرانسه ضمن انتقاد از نقطه ضعفهای قانونی کشورش تاکید کرد این حادثه قابل پیشگیری بود.

خانم بوگرب، که عضویت در کابینه فیون در زمان ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی را در کارنامه دارد، گفت: « شارلی ابدو نه، فردی دوست داشتنی را از دست دادم. امروز اینجا هستم نه در مقام عضو سابق کابینه فیون. اینجا هستم بعنوان یک زن، زنی که مرد زندگیش را به شیوه ای وحشیانه کشته اند. قبل از اینکه عاشق او شوم، ستایشش می کردم. دوستش داشتم چون شجاع بود و در راه دفاع از ایده آل ها، زندگی برایش ارزش کمی داشت. آیا امروز افرادی را می شناسید که برای ایده شان جان بدهند؟ نه. ولی آنها مردند. کشتندشان. این یک واقعیت است. می شد از این کشتار جلوگیری کرد. می شد ولی کاری نکردیم.»

او در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از وضعیت حاکم بر فرانسه گفت «شارب» را کشتند چون در یک مجله کاریکاتور می کشید. چون ولتر وار از ارزشهای لائیسیته دفاع می کرد؛ آنهم در فرانسه ای که قاعدتا داعیه دفاع از آزادی بیان دارد.