نگرانی باستان شناسان از تخریب منطقه ماچوپیچو درپی تعییرات جوی

نگرانی باستان شناسان از تخریب منطقه ماچوپیچو درپی تعییرات جوی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماچوپیچو از آثار ثبت شده در یونسکو و نیز از مهمترین جاذبه های توریستی کشور پرو به شمار می رود اما با توجه به گزارش های مربوط به تغییرات جوی،

ماچوپیچو از آثار ثبت شده در یونسکو و نیز از مهمترین جاذبه های توریستی کشور پرو به شمار می رود اما با توجه به گزارش های مربوط به تغییرات جوی، کارشناسان تاثیرات ویرانگر تغییرات آب و هوایی بر این منطقه باستانی را نگران کننده می دانند.

آگهی

براساس پیش بینی ها این منطقه ممکن است با دو سناریوی بسیار خطرناک در زمینه تغییرات جوی همراه باشد. نخست افزایش دمای هوا و وقوع خشکسالی است که می تواند به آتش سوزی گسترده در جنگل های این منطقه و تخریب فضای طبیعی منجر شود و سناریوی دوم بارندگی بسیار شدید است که در این صورت نیز تخریب زیر ساختهای ارگ ماچوپیچو را در پی خواهد داشت.

پاستور، مشاور فنی در امور خدمات حفاظت از منابع طبیعی در پرو می گوید: «در فصل بارندگی در ماچوپیچو به طور معمول حدود ۲ هزار میلیمترآب جمع می شود که در جای خود زیاد است و به اندازه ۲ متر آب است ودر نظر بگیرید که اگر این اندازه دو و یا سه برابر شود؟ همه چیز در آب غرق و تخریب می شود.»

ماچو پیچو در ۷۰ کیلومتری شمال غربی کوسکو، در بالاترین نقطهٔ کوه ماچو پیچو و هزار و ۴۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. این منطقه در نیمه قرن ۱۵ میلادی ساخته شده و بیش از هزار کیلومتر از جنوب شرقی شهر لیما، پایتخت پرو فاصله دارد.

در سال ۲۰۱۰ میلادی نیز در اثر بارندگی شدید بخش هایی از جاده های ریلی این منطقه تخریب شد. این حادثه مرگ ۵ گردشگر را در پی داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازسازی پل طنابی ۶۰۰ ساله اینکاها توسط بومیان پرو

کشف مومیایی طناب‌پیچی شده در نزدیکی یک زمین فوتبال در پرو

رقص در تپه‌های خاکی لیما؛ دختران مناطق فقیرنشین در نبود امکانات می‌رقصند