گرامیداشت یاد قربانیان فاجعه سونامی در اندونزی

گرامیداشت یاد قربانیان فاجعه سونامی در اندونزی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده سال پس از سونامی مرگبار اقیانوس هند، کریسمس در اندونزی با مراسم دعا و گرامیداشت یاد قربانیان این حادثه مترادف می شود. تنها در این کشور، بیش از

آگهی

ده سال پس از سونامی مرگبار اقیانوس هند، کریسمس در اندونزی با مراسم دعا و گرامیداشت یاد قربانیان این حادثه مترادف می شود. تنها در این کشور، بیش از یکصد و هفتاد هزار نفر قربانی سونامی ای شدند که ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۴ میلادی، در پی زمین لرزه بسیار بزرگی در شمال جزیره سوماترا ایجاد شد.

سونامی مهیبی، در کل سواحل یازده کشور آسیای جنوبی را درنوردید و در عرض چند ساعت، بیش از ۲۳۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

جزیره سوماترا ویران شد. استان «آسه» که بیشترین قربانیان را داد، با امواج ده متری دست و پنجه نرم کرد. اهالی این استان امیدوارند که از این پس، سیستم های هشدار دهنده سونامی به خوبی کار کنند.

اندی اِکا ساکیا، رییس آژانس هواشناسی و ژئوفیزیک اندونزی گفت: «از سال ۲۰۱۲، نه تنها ما می توانیم ظرف پنج دقیقه اطلاعات رسانی کنیم بلکه وقتی یک سونامی اتفاق می افتد، می توانیم بگوییم که در چه زمان و به چه شدت خواهد بود. پس از ثبت این اطلاعات، ما می توانیم در کمتر از پنج دقیقه، یعنی به طور متوسط در ۴ دقیقه و ۴۷ ثانیه زنگ خطر را بصدا درآوریم.»

با بیش از شش هزار کیلومتر ساحل و نزدیک به سیزده هزار جزیره کوچک و بزرگ، آمادگی برای مقابله با سونامی، چالش بسیار بزرگی برای کشوری مثل اندونزی به حساب می آید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع اندونزی با کارنامه نقض حقوق بشر مدعی پیروزی در انتخابات شد

انتخابات در بزرگترین دموکراسی مسلمان جهان؛ چه‌کسی میراث‌دار اوبامای آسیا در اندونزی می‌شود؟

تولد نادر توله کرگدن سوماترایی در اندونزی امید به حفظ این گونه درحال انقراض را افزایش داد