Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افسانه و اسطوره ها در خدمت آموزش

افسانه و اسطوره ها در خدمت آموزش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چگونه افسانه ها و اسطوره ها می توانند در خدمت تعلیم و تربیت فرزندان ما قرار بگیرند؟ آیا می توان برای این اسطوره ها در کلاس درس ارزشی قایل شد؟ در این برنامه جهان دانش به این موضوع می پردازیم.

برخی از مردم می گویند که شرح افسانه ها و اسطوره ها می تواند نگاه انتقادی در سرکلاس درس را تقویت کند.

اگر بر این باورید که آموزش اقتصاد و یا تغییرات آب و هوایی در سر کلاس درس پیچیده است اشتباه می کنید. به مدرسه ای در پاریس می رویم تا این موضوع را بهتر دریابیم.

در نگاه اول به نظر می رسد بازخوانی افسانه های تاریخی مانند دیگر کلاسهای درس کلیشه ای است.

در پشت همه این داستانها، یک شرح و متدی روشن وجود دارد. پیامهای روشنی وجود دارد. خطر آلودگی هوا، بحران اقتصادی و مکانیسم تغییرات آب و هوایی.

در این روش دانش آموزان با علاقه به معلمشان گوش می دهند. والدین از نتیجه کار فرزندانشان بسیار خشنود هستند.

یکی از والدین می گوید: “انگار کلاس درس نیست و انگار معلمی در کار نیست، یکی برایشان داستان می خواند و آنها هم با علاقه فراوان به آن می نگرند. مانند یک موضوع سرگرم کننده است تا اینکه یک معلم، یک کلاس درس وجود داشته باشد.”

یکی از دانش آموزان می گوید چیزهای زیادی درباره محیط زیست و آلودگیها فرا گرفتیم.

بازیگر فرانسوی کودکان می گوید: “من کارشناس علوم نیستم و این تنها یک روش آموزشی یگانه برای دانش آموزان است. بخش سرگرم کنده آن به دانش آموزان امکان فراگیری بهتر می دهد و کمک می کند تا برای همیشه در ذهن آنها بماند. من تنها برای آنها داستان را شرح می دهم، لحظه ای هنرم را به اجرا می گذارم چرا که به همین خاطر اینجا هستم آمده ام تا اطلاعات مهم را به دانش آموزان مطرح کنم و انتقال دهم.

تبدیل علم به هنر، در حال بازی و سرگرمی یکی از مهمترین اهداف ساازمان غیرانتفاعی اتم است. ـآنها این روش آموزشی را نزدیک به دو سال است که تبدیل به واقعیت کرده اند.

پروژه های فرهنگی در مکزیک

بخواهیم یا نه بسیاری از افسانه هایی که می شنویم اهمیت فرهنگی زیادی دارند. یک پروژه در مکزیک می خواهد با بهره وری از این موضوع تاریخ را در سایه آموزشهای سرگرم کننده به دانش آموزان منتقل کند.

مارهای غول پیکر، اژدها، جادوگرانی که همه و همه متعلق به تاریخ مایاها هستنند رولدان پنیش سعی دارد این افسانه های تصویری و ترسیمی را از نو زنده کند.

امروز بسیاری از داستان ها و افسانه ها بصورت کتابهای مصور و کارتون تولید و منتشر می شوند و می توان از آنها برای آموزشهای تاریخی کودکان استفاده کرد.

مدیر یک موسسه هنری و آموزشی در مکزیک می گوید: “ماموریت ما چیست؟ زنده کردن این اسطوره ها و نمایش آنها به عنوان مصادیق سرگرم کننده. برای اینکار، به عنوان مثال، از فناوریهای جدید و یا از چیزهای دیگری چون ماسک و عروسکها استفاده می کنیم. با این روش دانش آموزان می توانند دسترسی به بخشی از تمدن مایاها داشته باشند. تمدنی که همه ما به آن مرتبط هستیم.”

هدف اصلی این کارگاه هنری، نمایش و شرح تمدن و فرهنگ یوکاتانها است. اینگونه دانش آموزان علاقه بیشتری به خواندن تاریخ پیدا می کنند.

برای شناخت بیشتر دانش آموزان می توانند نقشهای متفاوت از مایاها را ایفا می کنند. نمایش و نقش آفرینی هدفی دیگر برای یادگیری فرهنگ و تاریخ مایاها است.

هند و ثبت برخی از اسطوره ها

آگهی

در آخر به هند می رویم، با دانشجویی آشنا می شویم که توانسته علاقه تاریخی اش را به نسلهای جوانتز و کودکان منتقل کند. نسلهای جدیدی که همواره علاقه چندانی به اسطوره های تاریخی نشان نمی دهند.

در ایالت گوای هند، روایت قوم ولیپ همیشه یکی از منابع الهام پذیر در جامعه بوده است.

دانشجوی علاثه مند در دورانی که فوق لیسانس جامعه شناسی در دانشگاه گوا می خواند ثبت و ضبط بسیاری از افسانه ها و اسطوره های شنیداری را آغاز کرد. افسانه هایی که متعلق به ایالت گوا بودند اما تنها سینه به سینه منتقل می شدند.

استاد او می گوید: “جامعه در کنار افسانه ها معنا پیدا می کند. از این جهت است که می گویم این پروژه ای کم سابقه است. باید دقیقا درک کنیم معنای تاریخی اسطوره ها را تا در جامعه امروز آنرا بکار بگیریم و آن در بخشهای مختلف بهره ببریم.”

در فرهنگهای مختلف تاریخ شنیداری حضوری جدی دارد اما ثبت نشده است. در واقعه جذبه تاریخی زمانی معنا پیدا می کند که میراثداران آن سرزمین آنرا می خوانند.

آگهی

کارگاههای آموزشی در این زمینه بسیار موثر هستند و به دانش آموزان کمک می کنند تا تصویر تازه ای از تاریخ منطقه خود داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقق رویای ۴۰ ساله؛ مرد فرانسوی در سن ۶۷ سالگی پزشک شد

نمایش نقاشی زنان برهنه در کلاس درس فرانسه؛ وزیر آموزش و پرورش پشت معلم زبان ایستاد

سلمان رشدی: در واقع هیچ خدایی وجود ندارد