Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سربرآوردن برق آسای داعش در سالی که گذشت

سربرآوردن برق آسای داعش در سالی که گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در ابتدا، شاخه ای از القاعده بود و در بحران جنگ داخلی سوریه، تقویت شد. گروه دولت اسلامی، در سال ۲۰۱۴، اعلام خلافت کرد. «داعش» تمام بازیگران و معادلات ژئوپولیتیک خاورمیانه را کیش و مات کرد. این گروه، در استفاده از خشونت و تبلیغات ایدئولوژیک، دست القاعده را از پشت بسته است.

نیروهای داعش در ماه ژوئن ۲۰۱۴ به طرزی رعدآسا و بدون اینکه با مقاومت ارتش عراق روبرو شوند، مناطق گسترده ای از عراق و سوریه را به تصرف خود درآوردند. آنها که خود را جنگجویان یک دولت خودخوانده اسلامی می نامیدند و با سلاح های آمریکایی باز مانده از سربازان فراری عراق مجهز بودند، سوار بر اسب در مناطق تحت تصرف خود خلافت اسلامی اعلام کردند. سدها، پالایشگاه ها و تاسیسات حساس بعلاوه منابع مالی مهمی از ارتش عراق را در کنترل خود گرفتند.

تنها نیرویی در روی زمین که وضعی متفاوت داشت و با داعش وارد جنگ شد، پیشمرگه های کردستان عراق بودند. اما در همین منطقه اقلیت مذهبی ایزدیان تحت فشار داعش مجبور شدند بین مرگ یا تغییر مذهب یکی را انتخاب کنند. هزاران نفر آنها قتل عام یا آواره کوهها و تعداد زیادی زن و کودک زنده بگور شدند. گروه داعش همین خشونت ها را در سوریه مرتکب شد.

افراد داعش در سوریه نیز به سر بریدن و کشتار جمعی زدند. این سبعیت تبدیل به استراتژی ارتشی ۳۰ هزار نفره شد که نیمی از آنها نه عراقی بودند و نه سوری و بنا به ارزیابی ها حدود ۳۰۰۰ نفر از کشورهای غرب به آنها پیوسته اند.

داعش توانست در سوریه شهرهای بسیاری را تصرف کند، اما در کوبانی با مقاومت روبرو شد. مقاومت اولیه پیشمرگه های این شهر که در نهایت با حمایت پیشمرگه های کرد عراقی و حمله های هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا تقویت شد، به نمادی از مبارزه علیه داعش تبدیل گشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا، یک رویداد سیاسی مهم در سالی که گذشت

نگاهی کوتاه به رویدادهای اوکراین در سالی که گذشت

سال ۲۰۱۴، بدترین سال برای خطوط هوایی مالزی بود