Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مبادله یک زندانی از آمریکا و سه زندانی از کوبا، سرآغاز بهبود روابط دو کشور

مبادله یک زندانی از آمریکا و سه زندانی از کوبا، سرآغاز بهبود روابط دو کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با آغاز تلاش های آمریکا و کوبا در زمینه بهبود روابط دیپلماتیک دوجانبه، سه کوبایی که به اتهام جاسوسی در آمریکا زندانی بودند، پس از آزادی به

آگهی

همزمان با آغاز تلاش های آمریکا و کوبا در زمینه بهبود روابط دیپلماتیک دوجانبه، سه کوبایی که به اتهام جاسوسی در آمریکا زندانی بودند، پس از آزادی به کشورشان بازگشتند و در فرودگاه در هاوانا، پایتخت مورد استقبال رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا قرار گرفتند.

این سه تن بخشی از پنج کوبایی هستند که به گفته واشنگتن قصد جاسوسی از پایگاههای نظامی آمریکا داشته و در سال ۱۹۹۸ میلادی دستگیر شدند. دو تن دیگر در اکتبر سال ۲۰۱۱ آزاد شده بودند.

آزادی این سه کوبایی در مبادله با آلن گروس آمریکایی صورت گرفت. او که از سال ۲۰۰۹ به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در دادگاهی در کوبا محاکمه و زندانی شد پس از آزادی به آمریکا بازگشت و مورد استقبال جان کری، وزیر خارجه این کشور قرار گرفت.

آلن گروس ضمن اظهار خوشحالی از آزادی گفت: «تاریخ ۵۵ ساله اخیر نشان می دهند خصومت، توانایی قضاوت درست را از بین می برد. دو طرفی که اشتباه می کنند کار درستی نمی کنند. امیدوارم بتوانیم به این سیاست های خصمانه پایان دهیم. از شنیدن آنچه که رئیس جمهوری آمریکا امروز می بایست می گفت خوشحال شدم.»

پس از نیم قرن شکاف در مناسبات دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا، باراک اوباما و رائول کاسترو، روسای جمهوری دو کشور روز چهارشنبه از عادی سازی قریب الوقوع روابط دوجانبه خبر دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش کوبایی ها به آغاز فصل تازه ای در روابط کوبا و آمریکا

سخنان تاریخی روسای جمهوری آمریکا و کوبا در آستانه از سرگیری روابط

مرور کوتاهی بر روابط کوبا و آمریکا