دولت استرالیا درباره نواقص قوانین امنیتی تحقیق می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت استرالیا درباره نواقص قوانین امنیتی تحقیق می کند

حادثه گروگانگیری مرگبار روز دوشنبه در استرالیا نشان داد که قوانین جدید امنیتی در این کشور که در ماه اکتبر و با هدف جلوگیری از افراطی گری وضع شده بود نتوانست مونس هارون، گروگانگیر و روحانی خودخوانده ایرانی تبار را از اقدام خود باز دارد.

باید بدانیم چرا عامل این گروگانگیری وحشتناک اقامت دائم استرالیا را داشته و چطور با این سوء پیشینه این همه سال و به این راحتی در جامعه رفت و آمد می کرده و باید بدانیم این فرد با مجوز اسلحه چه می کرده است.

مقامات ایران ادعا می کنند او که به کلاهبرداری و مشارکت در قتل همسرش و دهها مورد آزار جنسی در استرالیا متهم بوده، در سال ۱۹۹۰ از ایران خارج شده و پلیس ایران ۱۴ سال پیش از استرالیا استرداد وی را خواسته بود، اما کانبرا به این درخواست پاسخ منفی داده بود.

تونی آبوت، نخست وزیراسترالیا روز چهارشنبه با تاکید بر ضرورت تحقیقات در در مورد کاستی های امنیتی در قوانین استرالیا گفت: «ما باید بدانیم چرا عامل این گروگانگیری وحشتناک اقامت دائم استرالیا را داشته و چطور این همه سال به این راحتی در جامعه رفت و آمد و ما باید بدانیم این فرد با مجوز اسلحه چه می کرده است.»

صدها شهروند استرالیایی با قرار دادن دسته های گل در مقابل کافه «لینت» محل وقوع حادثه گروگانگیری، به دو استرالیایی کشته شده ادای احترام کردند.
در جریان حادثه روز دوشنبه، ۱۷ تن در این کافه ساعتها در گروگان بودند که در جریان یورش پلیس، دو تن از آنها، توری جانسون ۳۴ ساله، مدیر کافه لینت، و کاترینا داوسون، وکیل ۳۸ ساله و مادر سه فرزند، نیز جان خود را از دست دادند.

گروگانگیر نیز هدف گلوله پلیس قرار گرفت و از پای درآمد.