آموزش پزشکی: تمرین بیشتر، آموزش بهتر

آموزش پزشکی: تمرین بیشتر، آموزش بهتر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علم پزشکی به دلیل یافته های نوین، دائما در حال تحول است. بهترین راه برای تمرین دادن و آمادگی پزشکان فردا برای کسب تجربه و درمان بیماران چیست؟

دانشگاه اتاوا در کانادا دارای یکی از بزرگترین مراکز شبیه سازی در شمال امریکاست. دانشجویان پزشکی و متخصصان بخش سلامت، برای تمرین روش های مراقبتی به این مرکز می آیند. برای اینکه این دوره ها واقعی تر بنظر آید، حتی می توان وضعیت سلامت بیمار یا عروسکی که به کامپیوتر متصل است را در عین حال تغییر داد.

تمام مراحل آموزشی فیلمبرداری می شود. این ویدیو سپس برای تشریح بیشتر استفاده خواهد شد. به گفته دانشجویان، این کار مزایای بسیاری دارد.

با این نوع جلسات آموزشی، یادگیری، بدون خطر برای بیماران واقعی انجام می شود. هر سال در کانادا، بیش از یک سوم از عوارض، بدلیل خطای پزشکی در محیط بیمارستان اتفاق می افتد.

تا ده سال پیش، دانشجویان پس از پایان تحصیل مستقیم آغاز به کار می کردند.

شبیه سازی، تنها مربوط به روشهای اضطراری نیست، از آن برای بدست آوردن مهارت های کوچک و بزرگ جراحی نیز مانند بخیه زدن، تزریق و یا لوله گذاری استفاده می شود.

کودی جکسون، دانشجوی سال سوم پزشکی در دانشگاه اتاوا گفت: «یادگیری به کمک این روش، اعتماد به نفس شما را واقعا افزایش می دهد. من اینجا یاد می گیرم که چگونه این کارها را انجام دهم، چگونه تزریق کنم. اگر قبلا این کار را نکرده باشم و اولین بار روی بیمار انجام دهم، خیلی استرس خواهم داشت.»

آیا شبیه سازی زندگی بیماران را نجات می دهد؟ بسیاری از کارشناسان می گویند، در این شکی نیست.

آموزش دندانپزشکان نیز مهم است. همه می دانیم دندان درد چقدر دردناک و پیدا کردن دندانپزشک برای درمان چقدر ضروریست. در نیکاراگوئه، یک سازمان غیردولتی اسپانیایی، یک راه حل برنده برنده، پیدا کرده است.

گروهی از دانشجویان اسپانیایی سال آخر دندانپزشکی به شهر چیچیگالپا در غرب نیکاراگوئه سفر کرده اند. در این سفر سه هفته ای، حدود دو هزار نفر را درمان خواهند کرد. به این ترتیب نه تنها در فاصله ای کوتاه تجربه بسیاری کسب کرده اند بلکه کمک بزرگی به بیماران نیازمند می کنند.

راه اندازی یک کلینیک دندانپزشکی در این مدت کوتاه کار ساده ای نیست. دکتر فرانسیسکو روخاس، از پانزده سال پیش این کار را در مناطق فقیر نیکاراگوئه، کامبوج و ماداگاسکار انجام می دهد. تمام تجهیزات از سوی دانشجویان شرکت کننده اهدا شده است. همه ابزار لازم موجود است و نیروی برق توسط یک موتور برق تامین می شود.

لوئیس سانچز لابرادور، یکی از دانشجویان داوطلب می گوید: «شاید قبل از آمدن به اینجا، خیلی اعتماد به نفس نداشتم. برای هر کاری مجبور بودم استادم را صدا کنم. حالا با قاطعیت بیشتری تصمیم می گیرم و قادرم به تنهایی فکر کنم، می دانم چه می بینم و باید چکار کنم. به کارم مطمئن ام.»

با این حال، سه دندانپزشک با تجربه نظارت می کنند و پیش از عملیات پیچیده، هر گونه شک و تردید دانشجویان را برطرف می کنند.

مردم زیادی از شهر چیچیگالپا به این کلینیک موقت مراجعه می کنند. بسیاری توان پرداخت هزینه داندانپزشکی را ندارند. برای آنها این دندانپزشکان رایگان، فرشتگان نجات هستند.

همبستگی دانشجویان با بیماران، به بیمارستان شهر نیز سرایت کرده است. چند دانشجوی انترن پزشکی به بیمارستان عمومی چیچیگالپا آمده اند و هر روز، دهها تن از بیماران این شهر را معالجه می کنند.

کسب این تجربه استثنایی به دانشجویان انترن این فرصت را می دهد که با اطمینان بیشتری به کار خود در اروپا برگردند.

دکتر مجدی یعقوب، یکی از برجسته ترین جراحان پیوند قلب در جهان است. او یک بیمارستان در اسوان در مصر تاسیس کرد. موسسه خیریه ای نیز به نام «زنجیره امید» بنیانگذاری کرد که در کشورهای در حال توسعه جراحی قلب انجام می دهد.

در مرکز ویژه ای در بیمارستان اسوان، پزشکان جوان تحت نظر او آموزش می بینند.

آگهی

دکتر مجدی یعقوب می گوید: «دانشجویان استعداد زیادی دارند، منظورم این است که، گاهی اوقات مغز آنها بیشتر از استادشان کار می کند، اما آنها تجربه ندارند. پس ما باید آنها را در مسیر درست قرار دهیم و بگوییم: «برو». آنها اکنون ابزارهای بسیاری در اختیار دارند، بویژه از نظر پزشکی مولکولی و پزشکی شخصی. همه اینها امروزه، باعث تحول و دگرگونی بزرگی در علم پزشکی شده است.»

دکتر یعقوب، فرزند یک جراح است و در دانشگاه قاهره تحصیل کرد. او در بریتانیا، سپس در شیکاگو و نیجریه هم زندگی کرده است. دانش و بویژه فعالیت های انساندوستانه این جراح، برای بسیاری از پزشکان سراسر جهان به یک الگو تبدیل شده است.

اولین توصیه او به پزشکان جوان این است: «رفتار مناسب با بیماران. باید این را یاد بگیرید. حتی اگر کار زیادی برای درمان او از دستتان برنمی آید، بگویید: نام من ایکس است، و می خواهم به شما کمک کنم. شاید از نظر پزشکی نتوانم به اندازه کافی به شما کمک کنم اما واقعا می خواهم به شما کمک کنم. این یک اصل در آموزش پزشکی است که باید در نظر گرفته شود.»

دکتر یعقوب بیش از هجده دانشجوی متخصص را آموزش داده و بیش از یکهزار مقاله علمی منتشر کرده است. او می گوید راز موفقیت یک جراح خوب، علاقه و شور و اشتیاق است.

دکتر یعقوب همچنان به عنوان جراح و مشاور در عمل جراحی پیوند فعالیت می کند. علاقه و روش کار او تا کنون جان هزاران نفر را نجات داده است.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جهش ژنتیکی نادر؛ توله شیر کوهی سفید رنگ در نیکاراگوئه متولد شد

زنبورهای قاتل ۶ مسافر اتوبوسی را کشتند

روزی چند عدد تخم‌‌مرغ می‌توان خورد؟ متخصصان تغذیه پاسخ می‌دهند