سخنان جنجالی مک کین و تنش در روابط آمریکا و مجارستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سخنان جنجالی مک کین و تنش در روابط آمریکا و مجارستان

روابط ایالات متحده آمریکا و مجارستان، پس از سخنان جان مک کین، سناتور آریزونا که نخست وزیر مجارستان را یک «دیکتاتور نئوفاشیست» خواند، بار دیگر تیره شده است.

آقای مک کین در اعتراض به انتخاب «کالین بل» تهیه کننده یک سریال معروف تلویزیونی به عنوان سفیر جدید آمریکا در مجارستان، در کنگره گفته بود: «من مخالف انتصاب های سیاسی نیستم. می دانم چطور باید بازی کرد اما مجارستان در حال چشم پوشی از حاکمیت ملی خود، آنهم به دست یک دیکتاتور نئوفاشیست است؛ کسی که با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه بیش از حد نزدیک است. آیا ما باید یک تهیه کننده سریال تلویزیونی را به عنوان سفیر آمریکا انتخاب کنیم؟ من مصرانه از همکارانم می خواهم جلوی این حماقت را بگیریند و رای «نه» بدهند.»

در پی اظهارات جان مک کین علیه ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، وزارت خارجه این کشور کاردار آمریکا در بوداپست را فرا خواند.

لازلو تروچاآنی، وزیر دادگستری مجارستان در این باره به خبرنگار یورونیوز گفت: «من آقای سناتور را نمی شناسم اما یک ضرب المثل مجاری می گوید «مردی که از دور می آید، هرچه می خواهد بگوید». فرانسوی ها هم می گویند:«آنکه دور است، می تواند دروغ بگوید». من به نظر همه احترام می گذارم اما این گفته ها آنقدر اغراق آمیز است که باید آن را رد کرد.»

نخست وزیر مجارستان به دلیل انتقاد از سیاست های آمریکا و اتحادیه اروپا در اعمال تحریم های اقتصادی علیه روسیه و تلاش برای بهبود روابط با مسکو، بارها مورد حمله و انتقاد کشورهای غربی قرار گرفته است.