«سرعت»؛ دقایقی با سلطان دست فرمان

«سرعت»؛ دقایقی با سلطان دست فرمان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسابقات موتو جی پی قهرمانی جهان به پایان رسیده و مسابقات قهرمانی جهان فرمول یک هم هفته بعد است. برای همین برنامه این هفته کمی خاص است. کن بلاک، راننده حرفه ای و خالق مسابقات “جیمکانا گرید” ما را به مادرید دعوت کرده بود تا از شاهد آخرین رقابت های این ورزش باشیم.

وقتی صحبت از دست فرمان باشد، چه کسی بهتر از کن بلاک. نگاه ویژه و پر ریسک او به ورزش های موتوری از او یک پدیده تمام و عیار ساخته است. روی یوتیوب ویدیوهای او با تگ “جیمکانا گرید” (Gymkhana GRID) از مرز ۲۷۰ میلیون بیننده گذشته است.

بوی تایر سوخته، سرعت های سرسام آور و البته ریسک و آدرنالین بسیار بالا چیزهایی است که از “جیمکانا گرید ۲۰۱۴” در ذهن ما مانده است.

کن بلاک می گوید: «وقتی مسابقه می دهی واقعا باید به سرحد سرعت و هیجان برسی تا بتوانی به بالاترین سرعت ممکن دست یابی. باید در بالاترین سطح با همه چیز گلاویز شوی، با ماشین، با خودت، و مطمئن شوی که داری به بهترین وضع ممکن کار می کنی. این برای من تفریح درجه یکی است. اگر دیدی نمی ترسی، بدان که سرعتت به اندازه کافی بالا نیست.»

بسیاری از پس کاری که این کالیفرنیایی ۴۶ ساله می کند بر نمی آیند. تازه جالب است بدانید که تنها یک دهه است رانندگی حرفه ای را شروع کرده.

کن بلاک می گوید: «علاقه من به این ورزش از رالی کلاسیک شروع شد. واقعا عاشق رالی هستم. از وقتی بچه بودم عاشقش بودم. برای همین از ده سال پیش رانندگی رالی را شروع کردم، البته برای تفریح، هدفم هم این بود که مهارت هایم را بپرورانم و به بهترین راننده ای که می توانستم بدل شوم، مسابقه دادن را تقریبا دیر شروع کردم چون فقط می خواستم خوش باشم و تفریح کنم. همان حال سرایت کرد به شرکت در رالی کراس و جیمکانا و لذت بردن از ساختن ویدیو.»

شاید او نیازی به ساعت ها تمرین روی پیست نداشته باشد، اما رانندگی از این جنس آمادگی های خودش را می طلبد.

کن بلاک می گوید: «مهم ترین نکته این است که واکنش فیزیکی و روانی خیلی خیلی سریعی داسته باشی. مدام باید در حال هماهنگی با وضعی باشی که ناغافل پیش می آید. گاهی اتفاقی برای ماشین می افتد و اگر یک وقت مشکلی برایش پیش آمد و مثلا پنچر کرد، باید بدانی چطور با آن هماهنگ شوی.»

دور از ذهن نبود که خود کن بلاک قهرمان مسابقات جیمکانا گرید ۲۰۱۴ شد. هر چه باشد او سلطان جیمکانا است.

خواستیم به همراه شما سرعت را از درون خودرو حس کنیم. کن بلاک ما را دعوت کرد تا با او همسفر شویم. داوید مارتین، خبرنگار ما در صندلی کنار کن بلاک نشست و وقتی پیاده شد، هر چند کلاه کاسکت بزرگش رنگ پریده اش را پنهان می کرد، اما معلوم بود ویراژهای کن بلاک حسابی او را سر هیجان آورده است. تنها جملاتی هم که گفت اینها بودند: فوق العاده… یکی از بهترین تجربه های زندگی… سرعت و هیجان بیداد می کرد…

با برنامه «سرعت»، هر هفته از دنیای ورزش های موتوری خبر می گیریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قرعه‌کشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا: چلسی-رئال بازی مرگ را برگزار می‌کنند

جودو؛ گرند پری زاگرب با درخشش ورزشکاران فرانسوی آغاز شد

یورو۲۰۲۰؛ تکلیف گروه چهارم مسابقات با صعود انگلیس و کرواسی مشخص شد