هر آنچه درباره بورکینافاسو باید دانست

هر آنچه درباره بورکینافاسو باید دانست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بورکینافاسو در اواخر اکتبر سال 2014 میلادی یعنی زمانیکه تنش هایی بر سر آینده بلز کمپائوره ​​رییس جمهوری این کشور بوجود آمد دچار بحران شد. تظاهرکنندگان تا آنجا پیش رفتند که پارلمان ملی این کشور را به آتش کشیدند.

حدود جغرافیایی بورکینافاسو

بورکینافاسو کشوری محصوردر خشکی در غرب قاره آفریقاست. از شمال و غرب با کشور مالی هم مرز است، از شرق با نیجر و از جنوب با کشورهای ساحل عاج، غنا، توگو و بنین مرز مشترک دارد.

پیشینه تاریخی بورکینافاسو

بورکینافاسو در حدود هفده میلیون نفر جمعیت دارد و پیش تر با عنوان «جمهوری ولتای علیا» مستعمره فرانسه بوده است. بورکینافاسو در سال 1960 میلادی استقلال خود را بدست آورد. کودتاهای متعددی در بیست سال بعد از استقلال در بورکینافاسو اتفاق افتاد تا اینکه در سال 1983 توماس سانکارا که به او لقب «چه گوارای آفریقا» را داده بودند در پی یک کشمکش داخلی بقدرت رسید.

یک سال بعد نام کشور ولتای علیا به بورکینافاسو تغییر پیدا کرد.

در سال 1987 سانکارا در جریان یک کودتا کشته شد؛ کودتایی به رهبری یکی از متحدان نزدیکش بلز کومپائوره و همان فردی که در کانون اعتراض های سال 2014 قرار گرفت.

وی با اعمال اصلاحاتی محدود موفق شد در سال 1991 به کاخ ریاست جمهوری راه یابد. او بیش از بیست و هفت سال در مقام ریاست جمهوری باقی ماند که در تاریخ قاره آفریقا کم نظیر است. (دو دوره هفت ساله و دو دوره پنج ساله)

دلیل ناآرامی ها

ناآرامی ها از آنجا شروع شد که قرار شد با اصلاح قانون اساسی امکان ماندن کومپائوره در قدرت برای یک دوره پنج ساله دیگر فراهم شود.

برخی از نمایندگان حزب حاکم اوایل امسال تصمیم به تشکیل یک جریان سیاسی جدید با هدف به چالش کشیدن ریاست جمهوری کومپائوره گرفتند.

دیدگاه غرب درباره بلز کومپائوره

بورکینافاسو یکی از متحدان غرب در مبارزه با گروه های افراط گرای اسلامی در غرب آفریقا، بویژه در شمال مالی به شمار می رود. نقش میانجیگرانه این کشور در حل مناقشات منطقه ای نیز تاکنون نقشی برجسته بوده است.

شخص کومپائوره یکی از متحدان نزدیک فرانسه و آمریکاست و روابط نزدیکی با معمر قذافی، رهبر سابق لیبی و چارلز تیلور، رییس جمهوری پیشین لیبریا داشت.

وضعیت اقتصادی

بورکینافاسو چهارمین تولید کننده طلا در آفریقا و در عین حال یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست. حدود 46 درصد مردم این کشور در فقر زندگی می کنند.

*جمعیت: 16.93 میلیون (سرشماری 2013)

*تولید ناخالص داخلی: 11.58 میلیارد دلار (2013)

آگهی

*درآمد سرانه ملی: 783.95 دلار (2013)

*نرخ رشد تولید ناخالص داخلی: 6.5 درصد

*نرخ تورم: 0.5 درصد

*بورکینافاسو بزرگترین تولید کننده کتان در آفریقا است

*نرخ فقر: 46 درصد (2009)

آگهی

*نرخ امید به زندگی: 56 سال

*نرخ مرگ و میر کودکان: 65 مورد در هر هزار تولد (2010)

*طبق شاخص های توسعه انسانی سازمان ملل بورکینافاسو در بین 187 کشور در مجموع در رتبه 181 قرار دارد که نسبت به سال گذشته دو پله صعود کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروه جماعت النصر الاسلام مسئولیت حمله به سفارت فرانسه در بورکینافاسو را برعهده گرفت

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی؛ نامزد طرفدار اوکراین و سیاستمدار طرفدار روسیه به دور دوم راه یافتند