آنچه باید درباره اسکاتلند و همه پرسی بدانید

آنچه باید درباره اسکاتلند و همه پرسی بدانید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مردم اسکاتلند روز پنجشنبه آینده (هجدهم سپتامبر) به پای صندوق های رای می روند تا به جدایی و یا عدم جدایی از بریتانیا رای دهند.

اسکاتلند از سال 1707 میلادی تاکنون جزئی از خاک بریتانیا بوده اما طی چند دهه گذشته زمزمه های مبنی بر لزوم جدایی این منطقه به عنوان یک کشور مستقل شدت گرفته است

آمار و داده ها

جغرافیا

 • * ادینبورگ، پایتخت

 • * گلاسکو، بزرگترین شهر

 • * جمعیت 5.2 میلیون نفر

 • * مساحت 78. 772 کیلومتر مربع

 • * تراکم جمعیت 67.2 در هر کیلومتر مربع

اقتصاد

 • * واحد پول، پوند

 • * تولید خالص ملی 20,013

 • * شاخص بیکاری 6.4 تا 6.8 درصد

 • * صادر کننده برتر در زمینه مواد غذایی و نوشیدنی از جمله ویسکی و نیز مواد شیمیایی و نیز خدمات و ابزار مهندسی

 • * مهمترین مقصدهای صادرات: آمریکا، فرانسه، آلمان، هلند و بلژیک

 • * شاخص کار و اشتغال، 73.5 درصد

 • * هزینه های بخش عمومی 10.152 GBP

اطلاعات متفرقه

 • * جمعیت کسانی که در آمریکای شمالی ادعا می کنند اصل و نسب اسکاتلندی دارند، از جمعیت اسکاتلند بیشتر است

 • * یکی از مشهورترین غذاهای اسکاتلند «هگیس» نام دارد که از معده گوسفند پرشده با قطعات دل و جگر گوسفند همراه با پیاز و ادویه تهیه می شود

 • * اسکاتلند با سیزده درصد بیشترین تعداد مردم با موهای قرمز را در دنیا داراست

در سال 1997 میلادی به تفویض اختیارات رای داده شد. به این معنی که ادینبورگ، پایتخت اسکاتلند در بخش هایی مثل آموزش و پرورش، بهداشت و سلامت و دادگستری و غیره، مستقل فعالیت کند و در مقابل مسائلی همچون کنترل مهاجران و سیاست خارجی و امور امنیتی و دفاعی به لندن واگذار شد.

با برپایی رفراندوم در اسکاتلند به این سوال پاسخ داده می شود که آیا اسکاتلند باید به شکل کنونی باقی بماند و یا به یک کشور مستقل تبدیل شود؟

تا ماه مارس امسال پیش بینی ها از وجود چهار میلیون و دوازده هزار واجد شرایط شرکت در همه پرسی خبر می داد اما اکنون قرار است حدود یکصد هزار نفر که بین شانزده تا هفده سال سن دارند نیز بر این جمعیت افزوده شوند و اجازه شرکت در همه پرسی داشته باشند.

موافقان و مخالفان چه کسانی هستند؟

آلکس سالموند، رییس حزب ملی اسکاتلند و وزیر اول دولت محلی رهبر موافقان جدایی اسکاتلند است.

آقای سالموند و حزب ملی اسکاتلند می خواهند که علاوه بر استقلال، گزینه دیگری، یعنی افزایش حداکثری اختیارات محلی نیز برای رای دهندگان وجود داشته باشد.

دولت مرکزی بریتانیا و حزب کارگران نیز با تشکیل اتحادی با عنوان “با هم بودن بهتر است” از مخالفان دوپاره شدن بریتانیا هستند.

نکته مهم

در صورت رای منفی به استقلال چه برسر حزب ملی اسکاتلند خواهد آمد؟

آگهی

به گفته امران میان، سرپرست یک بنیاد اجتماعی، رای منفی به رفراندوم به معنی پیروزی بر ان حزب نیست. او در یادداشتی در وبلاگ شخصی خود نوشته است: “اگر سیاستمداران در وست مینستر (پارلمان بریتانیا) فکر کنند که یک رای منفی به معنی پیروزی نهایی برای مخالفان استقلال اسکاتلند است باید گفت که سخت در اشتباه هستند زیرا حزب ملی اسکاتلند باردیگر توان خود را بازخواهد یافت. چنانچه در حال حاضر نخستین طرح افزایش مالیاتها در سال 2015 میلادی به پارلمان اسکاتلند ارائه شده است.”

*چرا دولت محافظه کار مخالف استقلال است این در حالیست که به نظر می رسد که این اقدام سبب گسترش محدوده قدرت آنها شود؟

دولت محافظه کار تنها یک عضو در پارلمان دارد و همچنین اگر اسکاتلند به عنوان یک کشور مستقل شناخته شود، قدرت این دولت در وست مینستر گسترش می یابد.

این ایده ایست که از سوی برخی احزاب دیگر نیز مطرح شده از جمله می توان به این پیام واضح دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در تاریخ دهم سپتامبر اشاره کرد: “من بیشتر نگران کشورم هستم تا حزبم. من بیشتر نگران این کشور فوق العاده هستم، اتحاد پادشاهی بریتانیا که همه با هم آن را ساخته ایم. این واقعا ناراحت کننده است که این خانواده بزرگ که با هم کارهای بسیار بزرگی انجام داده و همچون اعضای یک خانواده بزرگ بوده، از یکدیگر جدا شود.”

آیا اسکاتلندی های خارج از مرز نیز باید امکان شرکت در همه پرسی را داشته باشند؟

آگهی

شرکت در این رفراندوم برای تمامی بریتانیایی ها و شهروندان اتحادیه اروپا که در اسکاتلند ساکن هستند، آزاد است. حتی افرادی که بین شانزده تا هفده سال سن دارند نیز می توانند در همه پرسی شرکت کنند. اما برای آن گروه از افرادی که در این کشور زاده شده اند و اکنون در کشوری دیگر زندگی می کنند ممکن نخواهد بود. در حال حاضر حدود هشتصد هزار اسکاتلندی در خارج از مرزهای این کشور زندگی می کنند.

چه کسی پیروز خواهد بود؟

هر دو گروه مخالفان و موافقان جدایی استقلال از شش ماه پیش تاکنون فعالیتهای خود را برای پیروزی در این همه پرسی آغاز کرده اند اما بر اساس آخرین نظر سنجی ها میزان محبوبیت گروه مخالفان جدایی اسکاتلند چهارده درصد کاهش یافته و برای نخستین بار، پیش بینی ها از پیروزی احتمالی موافقان جدایی این کشور از بریتانیا خبر می دهد.

Latest YouGov #IndyRef poll for the Sunday Times: YES 51% (+4), NO 49% (-4) – http://t.co/Byl40sBuiSpic.twitter.com/6wR4h0nD9X

— YouGov (@YouGov) September 6, 2014

اسکاتلند در شبکه های اجتماعی

ویدئوها

آگهی

چهره های معروف به ما توضیح می دهند که چرا با مخالفان جدایی اسکاتلند همراه شده اند و می خواهند بریتانیا متحد بماند.

Elaine C. Smith on the Referendum from Solus Productions on Vimeo.

توییت ها

#ScotlandDecides Ruth Davidson says if you're under 56 then you never voted for EU.Well I'm under 307 years old and I've never voted for UK

— Jim Cowin (@JimCowin) September 2, 2014

Did Lord George Robertson really just describe Scotland as a 'minor entity in North Britain'? #Scotland2014#indyref

— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) September 4, 2014

If #Scotland votes for independence next week, the Union Jack might look like this pic.twitter.com/c6z7ovV0uZ v EerikNKross</a></p>&mdash; Nikolaus von Twickel (niktwick) September 7, 2014

If Scotland gets a Yes vote I'm going round all the Aldi stores and spray painting a ' Y ' in front of their shop name. #ScotlandDecides

— Rob Kane (@JustRobKane) September 7, 2014

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان

بلیط بخت‌آزمایی ۱ میلیون پوندی رویای زوج سالمند اسکاتلندی را در روزهای آخر زندگی محقق کرد