Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شیوع بی سابقه ابولا و کنفرانس متخصصان در ژنو در گفتگو با دکتر رایت

شیوع بی سابقه ابولا و کنفرانس متخصصان در ژنو در گفتگو با دکتر رایت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز پنج شنبه ۲۰۰ متخصص در حوزه های گوناگون علمی در ژنو گرد هم آمدند تا به یک استراتژی جهانی برای جلوگیری از گسترش بیماری ابولا دست یابند.

پیجیدگی های این بیماری و چالش هایی که بر سیستم بهداشت و درمان تحمیل کرده، از موضوعات این کنفرانس است.

در حال حاضر امکانات درمانی برای مواجه با ابولا در حال توسعه است. تاکنون هیچ درمان تایید شده ای برای کاربرد استاندارد علیه این بیماری بدست نیامده است. واکسن ها و دیگر داروها هنوز در مرحله آزمایشی هستند و این مسئله مشکلات اخلاقی و تدارکاتی گوناگونی ایجاد کرده است.

در همین حال سرعت گسترش شیوع ابولا افزایش یافته است. به گزارش سازمان جهانی بهداشت در هفته جاری این بیماری ۱۹۰۰ نفر از ۳۵۰۰ فرد مبتلا و در هفته گذشته ۱۵۵۲ نفر از میان ۳۰۶۹ فرد مبتلا را کشته است.

با توجه به ضعف نظام بهداشت و سلامت در غرب آفریقا، و در نبود تجهیزات پزشکی و پرسنل آموزش دیده، ویروس ابولا راحت تر گسترش می یابد.

ابولا تاکنون در غرب آفریقا بیش از ۱۲۰ پرسنل پزشکی را کشته است. در این شرایط بهای کمبود امکانات پزشکی را نیز بیماران می پردازند.

دوشنبه گذشته یک بیمار از بیمارستانی در مونروویا پایتخت لیبریا گریخت. هنگامی که پزشکان دوباره او را یافتند، از گرسنگی در بازار بدنبال غذا می گشت. لیبریا دارای بالاترین میزان عفونت به ابولاست.

لیبریا به همراه سیرالئون و گینه، سه کشوری اند که بیشتر از دیگر کشورها گرفتار شیوع ابولا هستند.
نیجریه به میزان کمتری گرفتار این بیماری است و سنگال اولین مورد بیماری را ثبت کرده که فردی گینه ای است که از مرز عبور کرده بود.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت این نگرانی وجود دارد که شیوع ابولا ۲۰ هزار نفر را در ده کشور مختلف مبتلا کند.

روز دوشنبه اتحادیه آفریقا برای تعریف یک استراتژی مشترک و بررسی اقداماتی که برای تعلیق پروازها و بستن بنادر و مرزها در نظر گرفته شده، جلسه اضطراری برگزار خواهد کرد.

درباره این کنفرانس در ژنو با دکتر ادوارد رایت، متخصص در زمینه ابولا از دانشگاه وست مینستر گفتگویی داشته ایم.

یورو نیوز: جمعی از متخصصان در ژنو درباره گسترش سریع ویروس ابولا گرد هم آمده اند. آیا برگزای این کنفرانس کمی دیر نیست؟

دکتر ادوارد رایت: «قطعا خیلی دیر نیست. هر اقدام بیشتری که بتواند در محدود کردن گسترش آتی این ویروس و بیماری انجام شود، بدیهی است که می تواند منجر به نتیجه خوبی شود که می توان از این کنفرانس انتظار داشت. اگرچه باید گفت شیوع این بیماری بی سابقه است. تعداد قربانیان این بیماری از زمانی که نخستین بار چهار سال پیش کشف شد، دوبرابر شده است. ما تاکنون با چنین شیوعی روبرو نبوده ایم که بتوانیم با آن مقابله کنیم. همه ما اعم از دانشمندان، پزشکان و کارشناسان بهداشت عمومی در حال آموختن در مورد این شیوع هستیم و همه تلاش مان را برای کنترل این بیماری انجام می دهیم.»

یورو نیوز: شما عبارت شیوع بی سابقه را بکاربردید، بعنوان یک دانشمند چه اندازه درباره این بحران نگرانید؟

دکتر ادوارد رایت: «وقتی شما این بیماری در کنار بیماری های دیگری مانند مالاریا می گذارید که ۸۰۰ هزار نفر را هر سال می کشد و یا اچ آی وی یا همان عامل بیماری ایدز که هر ساله ۱.۶ میلیون نفر را می کشد، می بینید با اینکه ویروس ابولا یک بیماری ویرانگر است اما با اقدامات ساده و استراتژی های کنترل عفونت می توان از گسترش آن جلوگیری کرد.»

یورونیوز: چه خطراتی در ارتباط با شتاب توسعه و تولید واکسن ها برای این بیماری وجود دارد؟ آیا این اقدامات ارزشش را دارد؟

دکتر ادوارد رایت: «همه واکسن ها و همه داروهایی که وارد بازار می شوند و برای درمان عفونت ها و بیمارهای انسانی استفاده می شوند، تحت پروتکل نظارتی دقیق و کنترل شده ای تولید می شوند. در شرایط اضطراری برای سلامت عمومی همانند شرایطی که اکنون با وجود ویروس ابولا با آن روبروییم، بعضی وقت ها آنچه اصطلاحا شتاب در تولید داروها و واکسن های آزمایشی نامیده می شود، انجام می شود که فرایندی است که سالهاست در حال رشد و توسعه است. ما اکنون چپزهای زیادی درباره این واکسن ها و درمان های ضد ویروس می دانیم که به ما اجازه می دهد به فرایند آزمایش آنها بر روی انسان، سرعت ببخشیم.»

یورو نیوز: شما از نحوه درمانی که برای معالجه پرستار بریتانیایی بکار گرفته شد و اخیرا از ویروس ابولا نجات یافته است آگاهید، درباره این درمان و میزان موثر بودن آن چه می توانید بگویید؟

آگهی

دکتر ادوارد رایت: «۵۰ درصد از کسانی که در آفریقا به این بیماری مبتلا شده بودند با تجویز مجدد آب و اقدامات مراقبتی جان سالم بدر برده اند. ویلیام پولی، بیمار بریتانیایی که اخیرا از بیمارستان سلطنتی در لندن ترخیص شده، سرمی دریافت کرد که از ترکیبی از آنتی بادی ها که این ویروس را هدف قرار می دهند ساخته شده است. در شیوع اخیر ابولا، از هفت نفری که این درمان را دریافت کرده اند پنج نفر زنده ماندند و دو نفر از آنها از پای درآمدند. اما همانطور که گفتم ما شاهد نرخ ۵۰ درصدی بقای افرادی هستیم که این درمان را دریافت نکرده اند. بنابراین بحث درباره موثر بودن این شیوه و یا واکسن های بالقوه ای که در حال آزمایش هستند ادامه خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

سطح امید به زندگی در اتحادیه اروپا به ۸۱.۵ سال رسید

آیا مصرف به‌اندازه الکل برای سلامتی مفید است؟