آیا اردوغان تکیه بر جای آتاتورک می زند؟

آیا اردوغان تکیه بر جای آتاتورک می زند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رجب طیب اردوغان بلافاصله پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری از آرامگاه مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه نوین دیدار کرد.

این دیدار نمادین شاید گویای آمال آقای اردوغان در پست جدیدش باشد و آن تکیه زدن بر جای آتاتورکی است که با اقتدار در دهه های ۳۰ و ۴۰ میلادی در ترکیه حکومت کرد.

آقای اردوغان که برای اولین بار در تاریخ ترکیه نه با رای پارلمان که با رای مستقیم مردم به مقام ریاست جمهوری می رسد ابزار لازم برای اعطای اختیارات بیشتر به رئیس جمهوری را دارد.

برای این کار وی با چالش بدست آوردن دو سوم آرای پارلمان روبرو خواهد بود اما با توجه به جایگاه حزب عدالت و توسعه و نفوذ زیاد آقای اردوغان بر وزراء و احمد داوود اوغلو، نخست وزیر جدید، تغییر قانون اساسی ترکیه برای او امری ناممکن نخواهد بود.

رجب طیب اردوغان از سوی دیگر توانسته است به نفوذ غیررسمی ارتش بر حیات سیاسی ترکیه که از دهه ۶۰ میلادی تاکنون دست به چهار کودتا زده است پایان دهد.

مهمترین و تاثیرگذارترین دستگاه اطلاعاتی ترکیه، ام آی تی، به ریاست یکی از مشاوران آقای اردوغان نیز تحت کنترل اوست.

برای آگاهی بیشتر از پیام رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری جدید ترکیه با عنوان «ترکیه جدید» و تعیین همقطارش احمد داوود اوغلو بعنوان نخست وزیر جدید این کشور، بورا بایراکتار خبرنگار یورونیوز در ترکیه با تالیپ کوچوکجان، مدیر موسسه مطالعات خاورمیانه و استاد جامعه شناسی و مذهب در دانشگاه مرمره استانبول گفتگو کرده است.

یورونیوز: رئیس جمهوری جدید ترکیه سوگند یاد کرد، از نظر شما او چگونه بر ترکیه حکومت خواهد کرد؟

تالیپ کوچوکجان: «برای نخستین بار در ترکیه رئیس جمهوری بوسیله رای مردم انتخاب شده که کاملا امر تازه ای است. به همین دلیل باید این مسئله را نشانه آغاز یک دوره جدید قلمداد کرد. او بر این واقعیت تاکید کرده که ترکیه از ۱۲ سال پیش در حال گذاراست و این تغییرات ادامه خواهد یافت. عبارتی که او اغلب استفاده می کند، عبارت «ترکیه جدید» است.

می توان تصور کرد که او همچنین در حوزه سیاست خارجی فعال ظاهر شود. او در سند چشم انداز ریاست جمهوری اش موضوع «عدالت جهانی» را برجسته کرده است. ما اخیرا شاهد موضع او درباره غزه بودیم و همچنین مسئله غلبه بر فقر در سومالی که در طول دوره نخست وزیری در دستور کارش بود.اردوغان تلاش خواهد کرد که بر جامعه بین المللی و سازمان ملل، برای دستیابی به اهدافش درباره عدالت و برابری جهانی اثر بگذارد.

تفاوت های خاصی میان ترکیه قدیم و ترکیه جدید وجود دارد و این موضوع فقط لفاظی نیست. در «ترکیه قدیم» مشارکت سیاسی، حقوق و آزادی ها محدود شده بودند. ترکیه همچنین از نظر سیاسی بی ثبات بود. از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ میلادی هر یک سال و نیم، یک انتخابات برگزار شد و رسانه ها و سرمایه مالی انحصاری بودند.

اما «ترکیه جدید» بمعنای ترکیه ای متکثرتر است. ترکیه ای که به سبب روند پیوستن به اتحادیه اروپا، اصلاحات را یکی پس از دیگری انجام می دهد و تاثیر نظامیان در آن به کمترین حد خود میرسد و مشارکت سیاسی افزایش می یابد.»

یورونیوز: داود اوغلو در حال حاضر کشور و همچنین حزب عدالت و توسعه را رهبری می کند. او چگونه نخست وزیری خواهد بود؟

تالیپ کوچوکجان: «احمد داوود اوغلو روشننفکر مهمی است. تیم داود اوغلو در دفتر او بعنوان نخست وزیر باید در ادامه ۱۲ سال حکومت حزب عدالت و توسعه در نظر گرفته شود نه یک دوره جدید. او پویایی بیشتر و کادرهای جوانتری را به حزب اضافه خواهد کرد. می دانیم که بخاطر ممنوعیت بیش از سه بار نمایندگی در پارلمان، بیشتر نمایندگان باتجربه در انتخابات آینده از پارلمان خارج خواهند شد.

احمد داوود اوغلو از این مسئله آگاه است. او قدرت فکری و تصمیم گیری ترکیه را با تثبیت جایگاه خودش و کاستن از قطبی شدن جامعه و تقویت دموکراسی افزایش می دهد و همه اینها به روابط ترکیه با اتحادیه اروپا مرتبط است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟