اوکراین؛ از آغاز اعتراضات تا امضای پیمان همکاری با اتحادیه اروپا

اوکراین؛ از آغاز اعتراضات تا امضای پیمان همکاری با اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی

اوکراین هزینه بالایی را برای عقد پیمان با اتحادیه اروپا پرداخت.

هفت ماه پیش دولت وقت این کشور از عقد این معاهده سر باز زد و همین موضوع باعث ایجاد خشن ترین بحران سیاسی در تاریخ کوتاه این کشور پس از استقلال گردید.

در ماه نوامبر ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری پیشین این کشور برای امضای این پیمان آماده شد اما نفوذ مسکو مانع از به سرانجام رسیدن این معامله تجاری شد. با این وجود او در نشست اتحادیه اروپا در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی شرکت کرد تا نشان دهد کشورش درها را به روی آینده نبسته است.

اما این کار برای بسیاری از اوکراینی ها کافی نبود. معترضان در خیابانها به راهپیمایی صلح آمیز علیه اقدام دولت در به تعلیق درآوردن تصمیماتش در همکاری با اتحادیه اروپا پرداختند.

در ۳۰ نوامبر پلیس ویژه به تظاهر کنندگان طرفدار اتحادیه اروپا حمله کرد و دستور رسمی منع تجمع صادر شد. این کار اوکراینی ها را عصبانی تر کرد.

در ماه دسامبر ویکتور یانوکوویچ به مسکو رفت تا پیشنهاد ولادیمیر پوتین مبنی بر عقد توافقنامه با روسیه برای کاهش قیمت فروش گاز به اوکراین را جایگزین توافقنامه با اتحادیه اروپا کرده و یک بسته نجات اقتصادی به ارزش چندین میلیارد روبل را دریافت کند.

اعتراضها در کی یف افزایش یافت. تک تیراندازهای دولت به سمت مردمی که در خیابانها اعتراض می کردند شلیک کردند. مخالفان در قلب شهر باقی ماندند و خواستار استعفای رئیس جمهوری شدند. درگیری هایی با خشونت بیشتر رقم خورد و بر تعداد کشته ها و زخمی ها افزوده شد. اروپا ناتوان از توقف این خونریزی ها بود.

با افزایش درگیری ها و خروج یانوکوویچ از پایتخت، پارلمان اوکراین رای به استیضاح رئیس جمهور و در نهایت برکناری او داد و دولت موقت تشکیل شد. یانوکوویچ از کشور فرار کرد و نیروهای روسیه ورود به خاک شبه جزیره کریمه و اشغال آن را آغاز کردند و در نهایت کریمه ضمیمه روسیه شد.

در ۲۱ مارس آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر دولت موقت اوکراین پیمان همکاری سیاسی را با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل امضا کرد.

امضای بخش اقتصادی پیمان همکاری با اتحادیه اروپا به بعد از انتخابات ۲۵ مه موکول شد. در این انتخابات پترو پروشنکو به عنوان رئیس جمهوری جدید اوکراین برگزیده شد و سرانجام آخرین بخش از این پیمان همکاری، روز جمعه ۲۷ ژوئن به امضای رهبران سیاسی اوکراین و اتحادیه اروپا رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان ماه عسل سیاسی در اوکراین؛ شهردار کی‌یف زلنسکی را به «اقتدارگرایی» متهم کرد

عملیات ضد تهاجمی ارتش اوکراین علیه روسیه؛ کی‌یف از فتوحات تازه در ساحل دنیپرو خبر داد

آموزش هزاران سرباز اوکراینی در فرانسه؛ کمک‌های نظامی آلمان به کی‌یف دو برابر می‌شود