مجله هفتگی فوتبال؛ مشکلات برزیل در راه جام جهانی

مجله هفتگی فوتبال؛ مشکلات برزیل در راه جام جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تنها چند روز به آغاز رقابت های جام جهانی باقی مانده است، رقابت هایی که بسیاری منتظر آن هستند و برای بسیاری هم مشکلاتی به وجود آورده است.

بیش از یک سال است که برزیلی ها به خیابان های این کشور می آیند تا علیه جام جهانی اعتراض کنند. یکی از مهمترین مسائلی که برزیلی ها به آن معترضند، هزینه های گزاف برگزاری جام جهانی است. آنها معتقدند در شرایطی که بسیاری از مردم برزیل در فقر به سر می برند، دولت این کشور بودجه ای را که باید صرف افزایش خدمات اجتماعی و بیمه شهروندان کند صرف آماده سازی تاسیسات جام جهانی می کند.

در طول سال گذشته برزیلی ها بارها به خیابان ها آمدند تا اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. یکی از این تظاهرات هایی که در شهرهای این کشور برگزار شد در اعتراض به افزایش هزینه استفاده از سسیتم حمل و نقل عمومی بود.

رقابت های جام کنفدراسیون ها نیز فرصتی دیگر برای معترضان بود تا با حضور در خیابان ها به عملکرد مقامات کشورشان اعتراض کنند، اعتراضاتی که در برخی موارد با تخریب اموال عمومی همراه و با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

تاخیر در آماده سازی ورزشگاه ها و نبود ایمنی برای کارگران

معضل دیگری که در مسیر جام جهانی برزیل وجود داشت، تاخیر در آماده سازی تاسیسات مورد نیاز برای جام جهانی از جمله ورزشگاه های میزبان این مسابقات بود. تعدادی از این ورزشگاه ها در آخرین دقیقه آماده شدند و نبود استانداردهای ایمنی باعث مرگ تعدادی از کارگران ساختمانی این پروژه ها شد.

در یکی از این حوادث که در پی سقوط بخشی از سقف در حال ساخت ورزشگاه ایتاکرائو روی داد، دست کم دو نفر جان خود را از دست دادند.

این سومین حادثه مرگبار در ورزشگاه های میزبان جام جهانی برزیل بود. پیش از آن هم، در ژوئن سال گذشته یک کارگر در ورزشگاه برازیلیا جان خود را از دست داد و در ماه مارس گذشته هم کارگر دیگری در حین کار در ورزشگاه آمازونیای مانائوس سقوطی مرگبار داشت.

چند هفته پیش هم، در پی بارش باران شدید، بخشی از سقف فرودگاه شهر مانائوس فرو ریخت و پارکینگ این فرودگاه نیز دچار آب گرفتگی شد.

این در حالی است که برای رسیدن به مانائوس که یکی از شهرهای میزبان رقابت های جام جهانی است راه زمینی وجود ندارد و دستیابی به این شهر تنها از راه هوا و یا رودخانه آمازون امکان پذیر است.

قرار است در تاریخ بیست و چهارم خرداد ماه دو تیم ایتالیا و انگلستان در شهر مانائوس رو در روی هم قرار گیرند.

وجود غذای تاریخ مصرف گذشته در برخی هتل ها

در حالی که تیم ها آماده ورود به برزیل می شوند، گزارش ها حاکی از آن است که هتل ها چندان آماده پذیرایی از مهمانان نیستند.

بازرسان برزیلی در بازدید از هتلی که میزبانی تیم ملی ایتالیا در جام جهانی را بر عهده دارد، مقادیری مواد غذایی کشف کردند که برای مصرف نامناسب بود.

در جریان بازدید از این هتل که مانگاراتیبا نام دارد و در شهر پورتوبلو واقع است، پنجاه کیلو مواد غذایی از جمله گوشت، غذای دریایی و ماکارونی پیدا شد که تقریبا نیمی از آن تاریخ مصرف گذشته بود.

در یکی دیگر از این بازرسی ها مشخص شد که هتل میزبان تیم ملی انگلیس، مقادیری از مواد غذایی که تاریخ مصرفشان گذشته بوده در اختیار داشته است.

در آستانه رقابت های جام جهانی، مقامات برزیل عملیاتی را آغاز کرده اند که بر اساس آن کیفیت خدمات و محصولات اماکنی را که در اطراف محل های برگزاری رقابت های جام جهانی قرار دارند، مورد بررسی قرار می دهند.

خطر بیماری در کمین گردشگران جام جهانی

آگهی

در این میان، مشکلات بهداشتی تنها بازیکنان را تهدید نمی کند بلکه با حضور انبوه گردشگران در برزیل، بیم آن می رود که برخی از بیماری های رایج در منطقه نیز همه گیر شود.

یکی از این بیماری ها تب دنگی است که یک بیماری شایع در برزیل محسوب می شود و به وسیله پشه به انسان منتقل می شود. این بیماری واکسن ندارد و درمان مشخصی هم برای آن یاقت نشده است هرچند که شمار مبتلایان به این بیماری در برزیل در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

بیماری دیگر شاگاس است که یک بیماری انگلی است و از طریف نیش ساس به انسان منتقل می شود. این بیماری می تواند در یک پنجم مبتلایان موجب بیماری های جدی و مرگ شود. به این دو بیماری باید باید بیماری های مالاریا و تب زرد را نیز افزود که از بیماری های رایج در برخی مناطق برزیل به شمار می روند.

رونق اقتصادی برای قاچاقچیان مواد مخدر

جام جهانی معمولا رونق اقتصادی را برای کشور میزبان به ارمغان می آورد و این رونق اقتصادی شامل تجارت های ناپاک از جمله خرید و فروش مواد مخدر نیز می شود.

آگهی

مقامات پرو گزارش داده اند که ۵۷۸ کیلو کوکائین را در جنگلی کشف کرده اند، محموله ای که قرار بوده به برزیل حمل شود.

به گفته ژنرال ویسنته رومرو، رئیس پلیس پرو، قاچاقچیان قصد داشته اند این محموله مواد مخدر را به بولیوی و سپس به برزیل انتقال دهند. آقای رومرو افزوده که برزیل هم اکنون از حیث میزان استفاده از مواد مخدر به دومین کشور جهان تبدیل شده است.

به دلیل برگزاری جام جهانی در برزیل، قاچاقچیان مواد مخدر فعالیت خود را در این منطقه افزایش داده اند. برزیل در کنار مصرف کننده مواد مخدر محلی برای ترانزیت این مواد به اروپا از طریق آفریقا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شگفتی‌سازی تیم ملی نوجوانان ایران ادامه می‌یابد؟ انگلستان دومین حریف ایران در جام جهانی

واکنش‌ها به اسطوره فوتبال جهان؛ «پله رفته است اما جادویش باقی می‌ماند»

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر روز نهم؛ برزیل و پرتغال صعود به مرحله یک هشتم را نهایی کردند