Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا روسیه و چین ائتلافی ضد غرب تشکیل خواهند داد؟

آیا روسیه و چین ائتلافی ضد غرب تشکیل خواهند داد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنابر گزارشها، دو کشور روسیه و چین در نظر دارند روابط خود را در زمینه انرژی تقویت کنند و اعلام کرده اند که به پیشرفت هایی در مذاکرات خود برای امضای قرار صدور گاز روسیه به چین، دست یافته اند.

روسیه در اوج تنش با غرب بر سر بحران اوکراین، امیدوار است بتواند سالانه ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز خود را به چین صادر کرده و از فشار غرب بر این کشور بکاهد.

ارزش این قرارداد سی ساله که مذاکرات آن از ده سال پیش آغاز شده، ۴۰۰ میلیارد دلار برآورده شده و روسیه خواهان آن است که چین ۲۵ میلیارد دلار آن را پیش پرداخت کند.

دیدار ولادیمیر پوتین از چین، یکی از دو دیدار برنامه ریزی شده او در سال جاری است. روابط مسکو با اتحادیه اروپا و آمریکا در سردترین شرایط ظرف ربع قرن گذشته قرار دارد و روسیه آشکارا قصد دارد نوعی از “ائتلاف ضد غرب” با چین تشکیل دهد. آیا کرملین موفق به این کار خواهد شد؟ در این زمینه گفتگویی داریم با فئودور لوکیانوو، تحلیل گر سیاسی و سردبیر مجله “روسیه در عرصه جهانی”.

یورونیوز: فئودور، آیا مسکو فرصت خوبی برای موفقیت در این طرح دارد؟

فئودور لوکیانوو: “اول اینکه هیچکس رسما درباره «ائتلاف ضد غرب» سخن نمی گوید. این واژه نه در مسکو و نه در پکن به گوش نمی رسد. برعکس، آنها همواره تاکید می کنند که این روابط نزدیک، علیه غرب نیست و هیچ ارتباطی با غرب ندارد و فقط این دو کشور که نقشی بزرگ در منطقه آسیا – اقیانوس آرام دارند، نیرویشان را با هم پیوند می دهند. من نیز فکر می کنم که مولفه ضد غربی در این جریان، عنصر اساسی نیست. به ویژه برای چین که در طول این نزاع بین روسیه و آمریکا در تلاش بوده تا دست کم رسما دخالتی نکند. در روسیه سال هاست که درباره نزدیک تر شدن به چین حرف هایی شنیده می شود، اما اکنون تحت تاثیر تغییر شرایط، این حرف ها جنبه واقعی پیدا می کند. اینکه مسکو سرانجام به سمت آسیای در حال رشد می چرخد، تنها یک واقعیت نیست، بلکه جایگزین های دیگری ندارد.

یورونیوز: واقعا باور دارید که در مسکو برای این چرخش به سمت چین، انگیزه ضد غربی وجود ندارد؟

فئودور لوکیانوو: “فکر می کنم نه انگیزه های ضد غربی، بلکه علت های ضد غربی وجود دارند. اکنون بار دیگر وارد وضعیتی بین روسیه و آمریکا می شویم که بعضی مفسران آن را «جنگ سرد دوم» نامیده اند. آمریکا به نحو روشنی نشان می دهد که ابزاری برای ضربه زدن به روسیه دارد و مقدم بر همه از نظر اقتصادی. مانند محروم کردن روسیه از اقتصاد جهانی و بازارهای مالی. در چنین شرایطی روسیه ناگزیر از جستجوی جایگزین است.”

یورونیوز: آیا طرحریزی این اتحاد توسط کرملین، نوعی از پیوند با ضعیف تر از کار در نخواهد آمد و آیا روسیه در این طرح، طرف ضعیف تر نخواهد بود؟

فئودور لوکیانوو: “چین در منطقه اقیانوس آرام، فشار فزاینده آمریکا را احساس می کند و البته به دنبال تقویت موقعیت خود از طریق اتحاد با کشوری به بزرگی روسیه است. از نظر اقتصادی روسیه بارها کوچک تر از چین است و ما باید مراقب و محتاط باشیم تا کاملا وابسته نشویم. فکر می کنم روسیه مانند اغلب موارد حتی در مواجهه با غرب، می کوشد تا ضعف اقتصادی خود را با فعالیت های سیاسی و موقعیت سیاسی برتر خود جبران کند. زیرا از این نظر، چین هنوز در سطح روسیه نیست. بعلاوه من تردیدی ندارم که روسیه خواهد کوشید تا روابط خود با آسیا را متنوع تر کند.”

یورونیوز: آیا اتحادیه اروپا و آمریکا امکان این را دارند که روابط حسنه بین مسکو و پکن را تخریب کنند؟

فئودور لوکیانوو: “به نظر من آنها چنین امکاناتی ندارند. از سوی دیگر، چرا آنها باید در این مورد دخالت کنند؟ چه دلایلی برای مداخله در روند همگرایی دو کشور بزرگ همسایه که دارای تاریخ و روابط طولانی اند وجود دارد؟ نکته دیگر اینکه آمریکا و اروپا نه قادر به تشویق این همگرایی اند و نه می توانند سیاست هایی را در پیش گیرند که روسیه را با فشار به سمت شرق برانند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟

پوتین: ایده‌های آمریکایی‌ها برای جنگ همزمان با چین و روسیه کاملا بی‌معنی است

نشست صلح اوکراین؛ کدام‌یک از رهبران کشورهای دنیا به سوئیس سفر می‌کنند؟ غایبان اصلی چه افرادی هستند؟