Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سرنوشت دولت ویکتور اوربان در گروی انتخابات پارلمانی مجارستان

سرنوشت دولت ویکتور اوربان در گروی انتخابات پارلمانی مجارستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتخابات پارلمان مجارستان که روز یکشنبه برگزار می شود، نخستین انتخابات در این کشور بر اساس قانون اساسی جدید مجارستان است. این قانون اساسی جدید از سال ۲۰۱۲ و توسط دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به اجرا گذاشته است.

مخالفان آقای اوربان می گویند این تغییرات به منظور تثبیت قدرت و حفظ اکثریت حزب وی در انتخابات اخیر صورت گرفته است. یکی از این تغییرات، دادن تابعیت مجارستانی به اتباع این کشور بود که در کشورهای هم مرز نظیر اسلواکی یا رومانی زندگی می کنند. این امر، زمینۀ رای دادن این افراد را فراهم می کند.

دورۀ چهارسالۀ نخست وزیری ویکتور اوربان، با تنش های زیادی همراه بوده است که نتیجۀ مستقیم طرح های به اجرا گذاشته توسط دولت وی است.

یکی از این برنامه ها، اتحاد کشورهای اروپای مرکزی است که به کشورهای “وی ۴” مشهورند. هر چند این طرح، چندی بعد قطع موقت روابط اسلواکی با مجارستان را به دنبال داشت که منجر به خروج این کشور از اتحاد “وی ۴” شد.

تصویب قانون جدید مطبوعات در سال ۲۰۱۰، یکی دیگر از سیاست های به اجرا گذاشته توسط دولت محافظه کار مجارستان بود که انتقاد اتحادیۀ اروپا از این کشور را به دنبال داشت و این تصمیم دولت مجارستان را برخلاف دموکراسی عنوان کرد.

ادامۀ سیاست نخست وزیر مجارستان برای تغییر قوانین به ویژه قانون اساسی این کشور، بر عصبانیت اتحادیۀ اروپا افزود تا جایی که این اتحادیه، به دولت مجارستان برای اصلاح قوانین وضع شده هشدار داد و اعلام کرد قوانین جدید وضع شده بر خلاف پیمان های اتحادیۀ اروپاست.

خبرنگار یورونیوز از مقابل پارلمان مجارستان، با اشاره به عدم وجود پرچم اتحادیۀ اروپا به این تنش ها اشاره کرده و می گوید: “در زمان نخست وزیر سابق مجارستان، در کنار پرچم این کشور، پرچم اتحادیۀ اروپا نیز بر فراز ساختمان پارلمان نصب بود اما بعد از نخست وزیری ویکتور اوربان، پرچم اتحادیۀ اروپا حذف شد.

پیتر بولاش، استاد دانشگاه اروپای مرکزی در بوداپست، با اشاره به اختلافات میان دولت اوبان و اتحادیۀ اروپا می گوید: “به نظر می رسد که این دولت از بودن در اتحادیۀ اروپا احساس راحتی نمی کند. با وجود اینکه پول مشترک اتحادیۀ اروپا را پذیرفته است اما مدام از اتحادیۀ اروپا انتقاد می کند و اصول و قوانین این اتحادیه را زیر پا می گذارد.”

علاوه بر اتحادیۀ اروپا، دولت آمریکا نیز بارها نگرانی خود را از شرایط دموکراسی در مجارستان اعلام کرده است. عدم دعوت از ویکتور اوربان به آمریکا توسط دولت این کشور طی چهار سال نخست وزیری وی، نشان از روابط تیرۀ دو کشور می دهد.

تعطیل کردن دفتر صندوق بین المللی پول در بوداپست، از دیگر اقدامات صورت گرفته در دولت ویکتور اوربان است. نخست وزیر مجارستان پیش از در خواست از صندوق بین المللی پول برای بستن دفتر خود در بوداپست، تمامی بدهی این کشور به این نهاد مالی را پیش از موعد باز پس داد. در مقابل، نخست وزیر مجارستان، با اعلام اینکه در پی گسترش روابط اقتصادی با کشورهایی از جمله چین است، از کشورهایی نظیر آذربایجان و عربستان سعودی برای خرید اوراق قرضه و پرداخت وام به مجارستان دعوت کرد.

تلاش های دولت اوربان برای متقاعد کردن این کشورها به خرید اوراق قرضه در مقابل وام مفید واقع نشد و تنها کشور آذربایجان مقدار قابل ملاحظه ای از این اوراق را خریداری کرد.

شاید بحران سیاسی ایجاد شده بین مجارستان و ارمنستان نیز به خرید اوراق قرضۀ این کشور توسط جمهوری آذربایجان باز می گردد. این بحران زمانی آغاز شد که دولت مجارستان یک تبعۀ اذربایجان را که یک سرباز ارمنستانی را به قتل رسانده بود، به آذربایجان مسترد کرد. این اقدام مجارستان موجب شد که دولت ارمنستان به سازمان ملل شکایت کند و آمریکا نیز این اقدام دولت مجارستان را محکوم کرد.

در مقابل فشارهای کشورهای غربی، دولت مجارستان به کشورهای شرقی نزدیک شد و صادرات خود را به کشورهای خارج از اتحادیۀ اروپا افزایش داد.

پیتر سیاتو، مسوول کمیتۀ ارتباطات اقتصادی مجارستان با کشورهای دیگر، در این باره می گوید: “اقتصاد اتحادیۀ اروپا با چالش هایی روبروست در مقابل، بازارهای آسیای شرقی از توانایی های رشد بسیاری برخوردار است. به همین دلیل، سیاست توسعۀ اقتصادی با این مناطق را در پیش گرفته ایم.”

اتحادیۀ اروپا و آمریکا، نه تنها سیاست های اقتصادی و داخلی مجارستان، بلکه توسعۀ روابط این کشور با کشورهای شرقی را نیز از نزدیک دنبال می کند. قرارداد هسته ای میان روسیه و مجارستان که با یک سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد یورویی در مجارستان همراه بود، انتقادهای زیادی علیه ویکتور اوربان برانگیخت. منتقدان می گویند این پیمان اقتصادی برای چندین دهه هیچ راه خروجی برای مجارستان باقی نمی گذارد.

در حال حاضر، حزب فیدز به رهبری ویکتور اوربان، اکثریت پارلمان را در اختیار دارد.

گفتگو با آندره آس دئاک، تحلیلگر سیاست خارجی مجارستان

آندره آس دئاک، تحلیلگر سیاست خارجی مجارستان، در گفتگویی با خبرنگار یورونیوز، به سوالاتی دربارۀ سیاست خارجی ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و بویژه رابطۀ این کشور با اتحادیۀ اروپا و همچنین نزدیکی به روسیه، پاسخ داده است. این گفتگو را در پی می خوانید:

آگهی

یورونیوز: شما در یک جمله، سیاست خارجی مجارستان را چطور تعریف می کنید؟

آندره آس دئاک، تحلیلگر سیاسی: من فکر می کنم که بی هدف بود. هیچ استراتژی و تفکری وجود نداشت و روندی است که فقط اتفاق افتاده است. سیاست خارجی بیش از هر زمان دیگری توسط سیاست داخلی و اقتصاد محدود شده بود.

یورونیوز: یعنی شما فکر می کنید که سیاست داخلی موجب شده بود که دولت در پی اتفاقات پیش آمده بدود؟

آندره آس دئاک: بله. اول از همه، دو سوم از اکثریت را داراست و تغییرات کامل قانون اساسی را نیز صورت داده است. دوم اینکه یک نوع مدیریت بحران نامتعارف را در پیش گرفت. ضمن اینکه به دنبال کسب آرای رای دهندگان احزاب راست است. به همین دلیل باید بگویم برنامۀ حزب راست “جوبیک” به سیاست خارجی دولت نفوذ کرد و وزیر امور خارجۀ مجارستان نیز در این باره سکوت کرد. سیاست خارجی اهمیتی نداشت.

یورونیوز: اما باز شدن درهای کشورهای شرقی برای دولت مهم بود. آیا به همین دلیل بسیار به روی آن تاکید می شد؟

آگهی

آندره آس دئاک: بله اما در ابتدا این سیاست قرار بود با میانه روی و بدون احساسات پیش برود. ضمن آنکه چرخش ما به سمت شرق به دلیل انتقاد از اتحادیۀ اروپا و غرب بود. از سوی دیگر، دولت زیان های این نوع رفتار سیاسی در بلند مدت را به صورت ارادی قربانی منافع کوتاه مدت کرد. همزمان، نزدیکی به کشورهای آسیایی و شرقی منافعی برای دولت داشت و به نوعی آلترناتیوی برای فروش اوراق قرضه و به دست آوردن پول بود.

یورونیوز: آیا فکر می کنید قرارداد هسته ای میان روسیه و مجارستان می تواند به سمبلی برای سیاست خارجی دولت تبدیل شود؟

آندره آس دئاک: وزن این قرارداد در سیاست خارجی بسیار زیاد است و در واقع به یک پروژۀ نمادین تبدیل شده است. این قرارداد آمادگی کشور را برای چرخش به شرق نشان داد. امروز مجارستان بوضوح تلاش می کند به سمت شرق حرکت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

اوربان برغم انتقادات رهبران اروپا در دیدار با ترامپ: آقای رئیس جمهور بازگرد و برای ما صلح بیاور

جدی‌ترین بحران سیاسی طی ۱۴ سال زمامداری اوربان؛ مخالفان علیه دولت مجارستان تظاهرات کردند