Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واشنگتن و بحران کریمه

واشنگتن و بحران کریمه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ولادیمیر پوتین به باور خود پیروز بزرگ میدان بحران اوکراین است. بسیاری او را تزار پوتین لقب داده اند، چرا که توانسته بدون شلیک حتی یک تیر و بی خون ریزی، تحت نام مستعار “فرایند دموکراتیک“، خاک کشوری دیگر را به روسیه الحاق کند. پوتین در پی نمایش قدرت خود، از گوش کردن به نصایح غرب سر باز می زند.

ولادیمیر پوتین در نطقی که در کاخ کرملین ایراد شد گفت: «شرکای غربی ما و در راسشان آمریکا ترجیح می دهند در سیاست های کاربردی نه از قوانین بین الملل، که از قانون قدرت پیروی کنند. به این باور رسیده اند که تافته جدا بافته هستند و مجاز به رقم زدن سرنوشت جهان و اینکه تنها حق با آنهاست. هر طور می خواهند رفتار می کنند. اینجا و آنجا علیه کشورهای مستقل اعمال قدرت می کنند و اتحادهایی برپایه “یا با ما یا علیه ما” شکل می دهند.»

برگزاری همه پرسی، امضای طرح الحاق کریمه به فدراسیون روسیه و اخذ رای موافق مجلس دوما، مراحلی هستند که ظرف تنها چند روز وقایع را به سود کرملین رقم زدند. آن هم در حالی که کی یف، بروکسل و واشنگتن، هیچ یک نتوانستند عکس العملی نشان دهند.

در حالی که طرفداران این نمایش قدرت، با تجمع در میدان سرخ مسکو، قهرمان خود را تشویق می کنند، از غرب تنها واژه هایی نظیر محکومیت، غیرقانونی، تهدید و تحریم شنیده می شود. باید اذعان کرد که دیگر دیر شده است. احتمال چرخش بازی بسیار ضعیف است، حتی اگر سخنان هر دو جناح تند و آتشین باشد.

باراک اوباما می گوید: «حقیقت این است که اقدام آقای پوتین از سر ضعف بوده است نه از سر قدرت. ما قصد لشگرکشی نظامی به اوکراین را نداریم. کاری که می کنیم این است که تمام ابزارهای دیپلماتیک خود را به کار می بندیم تا از حصول یک اجماع بین المللی قدرتمند اطمینان حاصل کنیم که هدفش ارسال پیامی روشن است و آن پیام این است که این اوکراین است که باید برای سرنوشت خود تصمیم بگیرد.»

در حالی که روسیه پرونده الحاق کریمه را بسته شده می داند، کشورهای غربی و آمریکا همه توان تحلیلی خود را فعال کرده اند تا به راه حلی مستحکم و قاطعانه در برابر بحران اوکراین دست یابند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است هفته آتی با همتایان اروپایی خود بر سر همین موضوع دیدار و گفتگو کند.

دخالت مسکو در اوکراین، هر چند دستگاه سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن را سرگشته کرده، اما جلوی اظهار نظر کارشناسان سیاست خارجی این کشور را نگرفته است. زیبیگنیو برژینسکی، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و برنت اسکوکرافت در تحلیل سخنان پوتین، روز سه شنبه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS) سخن رانی کردند. آنها معتقدند کشور گشایی پوتین پایانی است بر ربع قرن روابط روسیه و آمریکا که با وجود تنش های مقطعی، سازنده بوده است.

زیبیگنیو برژینسکی می گوید: «باید روسیه متوجه این نگرانی ما بشود که از سخنان پوتین شدیدا بوی سخنانی می آید که هیتلر پیش از آنشولس یا الحاق اتریش به امپراتوری نازی در مورد اتریش به زبان می راند، بعد از آن هم الحاق سودتنلند و باقی ماجرا پیش آمد. این می تواند در اروپا بسیار جدی بشود، در برابر چنین انفجار عظیمی نمی توان منفعل ماند. شاید اصلا اوکراین با تکرار اتفاق کریمه پاره پاره بشود.»

برنت شوکرافت هم می گوید: «پوتین با کسانی مثل گورباچف و یا حتی خروشچف تفاوت بسیاری دارد و این پیش زمینه را هم دارد که عضو کا.گ.ب. و شاهد فروپاشی شوروی بوده است. فردی پر از کینه است چرا که فکر می کند از آن فروپاشی سوء استفاده شده، به ویژه از جانب غرب و به خصوص از جانب آمریکا، تا روسیه تحقیر شود و از این کشور سوء استفاده شود.»

اکنون عصر تازه ای از نا امنی در اروپا آغاز شده است، هر چند هیچ یک از این دو سیاستمدار مسن آن را به منزله بازگشت به جنگ سرد نمی بینند.

زیبیگنیو برژینسکی می گوید: «پوتین باید بسنجد ببیند آیا در این شرایط توان اداره جنگی در قلب اروپا را دارد، آن هم با این وضع اقتصادی بسیار بد و ارتش به نسبت عقب مانده اش که تازه درحال به روز شدن است. اگر ده سال دیگر چنین کاری می کرد، شاید اوضاعش بسیار بهتر می بود. اما در حال حاضر، گمان نمی کنم درگیری در آن قسمت اروپا چیزی باشد که پوتین از آن استقبال کند. او ترجیح می دهد همه چیز به سرعت تمام شود، یا اوکراین تجزیه و یا از درون شلوغ شود. فکر می کنم باید به شیوه ای سازنده مطمئنش کنیم که این ممکن نخواهد بود، چرا که ما هم منافعی داریم.»

برنت اسکوکرافت معتقد است که اگر غرب وضعیت اقتصاد اوکراین را رصد کرده بود، می توانست اقدامات پوتین را پیش بینی کند. وی می گوید هم اروپا و هم آمریکا در این مورد تنبلی کرده اند. وی همچنین می گوید: «اتحادیه اروپا به اوکراین پیشنهاد رابطه ای را داد، اما به جایی نرسید. پوتین به سادگی آمد و وامی پانزده میلیارد دلاری را پیشنهاد کرد. کاری که آمریکا باید در آن مقطع انجام می داد این بود که بیاید بگوید خب، حالا که اقتصاد اوکراین اوضاع خوبی ندارد، بیایید ما، یعنی آمریکا، اروپا و روسیه، برنامه ای برای کمک به اوکراین ترتیب بدهیم.»

خبرنگار یورونیوز از زیبیگنیو برژینسکی پرسید آیا تا اینجای کار تحریم های تصویب شده علیه روسیه کافی بوده اند؟ زیبیگنیو برژینسکی با بیان اینکه این تحریم ها تنها تلنگری مقدماتی هستند، گفت انتظار تحریم های جدی تری را دارد.

دستگاه سیاست خارجی با اقدامات پوتین و پاسخ غرب به دردسری جدی افتاده است. امید این است که باراک اوباما و شرکای اروپایی اش در نشست هفته آتی در اروپا چاره ای محکم تر بیابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟

انهدام پیشرفته‌ترین جنگنده روسیه برای اولین بار در تاریخ همزمان با پیشروی مسکو در خاک اوکراین

مسکو:۸۸۰ کیلومتر مربع خاک از اوکراین را تصرف کردیم؛ کی‌یف: روسیه با ۱۰۰ موشک و پهپاد حمله کرد