Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سوئیس به کارگران خارجی اش نیازمند است

سوئیس به کارگران خارجی اش نیازمند است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شهروندان سوئیس روز یکشنبه به محدودیت ورود و فعالیت مهاجران از دیگر نقاط اتحادیه اروپا رای دادند. این تصمیم در نتیجه رفراندومی اتخاذ شد که در آن بیش از نیمی از مردم سوئیس، علیرغم توافقهای دولت با اتحادیه اروپا با ورود نامحدود خارجیان به کشورشان مخالفت کردند.

یک شهروند سوئیس گفت: “زمان آن رسیده که ورود خارجیان کنترل شود. کشورهای دیگر، مثل آمریکا و استرالیا به هر کسی اجازه کار نمی دهند.”

در عین حال، این واقعیت وجود دارد که بخش عمده ای از کارگران و کارکنان سوئیس همان خارجیانی هستند که اگر نباشند، اقتصاد سوئیس فلج خواهد شد. این کارگران، اغلب روزانه از مرز فرانسه عبور کرده برای کار به سوئیس می روند و در پایان کار، به آنسوی مرز باز می گردند.

یک کارفرمای سوئیسی می گوید: “فکر می کنم این برای خود سوئیس مشکل ساز خواهد شد.”

کارفرمای دیگری می افزاید: “در سوئیس به اندازه کافی نیروی انسانی برای جایگزین کردن آنهایی که از خارج می آیند، وجود ندارد.”

سوئیس با اتحادیه اروپا قراردادی امضا کرده که در مقابل دسترسی به بازار اتحادیه، مهاجرت شهروندان اروپایی به خاکش را بپذیرد. اتحادیه اروپا می گوید رفراندوم روز یکشنبه، مغایر توافق مذکور است.

گفتگو با یک نماینده پارلمان اروپا

دراین باره، افی کوستوکوستا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل، با المار بروک، نماینده پارلمان اروپا به گفتگو نشسته است.

یورونیوز: شهروندان سوئیس با اکثریت اندکی به محدودیت ورود اتباع اتحادیه اروپا به این کشور رای داده اند. آیا این رای شما را متعجب کرده است؟

المار بروک: برایم جای شگفتی داشت زیرا منطق منافع سوئیس ( در حفظ شرایط کنونی) چنان قوی بود که باور نمی کردم یک اکثریت اندک بتواند علیه این منافع تصمیم بگیرد.

یورونیوز: برخی از وزرای خارجه (اتحادیه اروپا) بروشنی گفته اند که آزادی حرکت با دسترسی به بازار داخلی اتحادیه اروپا مرتبط است. این بدان معنی است که اگر دولت سوئیس این تصمیم را عملی کند، شهروندان این کشور دیگر به بازار داخلی اروپا دسترسی نخواهند داشت.

المار بروک: این دولت سه سال وقت دارد که طرحی را در این مورد ارائه دهد. بنابراین دلیلی برای اقدام فوری ما وجود ندارد، اما می دانیم که این توافق با دولت سوئیس منوط به توافقهای دیگری است که بخاطر نکات قانونی اکنون بخطر افتاده است. این توافقها بسیار به سود سوئیس است. دسترسی به بازار داخلی اتحادیه و حرکت آزاد کارگران اروپایی، بخشی از این بازار آزاد است. توجیه این استثنا طلبی برای دیگر شهروندان اروپا مشکل است.

یورونیوز: سوئیسی ها معمولا به طرحی که به اقتصادشان لطمه بزند، رای نمی دهند. این بار چه شد که علیرغم هشدارهای دولت به احتمال تغییراتی عمده، مردم چنین رایی دادند؟

المار بروک: همین امروز با برپا شدن تظاهرات در شهرهای سوئیس، شاهد آن بودیم که این رای چه مسائلی برای این کشور ایجاد کرده است. این رای روستانشینان و بویژه بخش آلمانی سوئیس است. امیدوارم این امر به سئوالهایی که در مورد اروپا وجود دارد، دامن نزند و به شکاف بیشتر در سوئیس منجر نگردد.

یورونیوز: این رای حدود سه ماه پیش از انتخابات نهاد های اروپایی داده شده که انتظار می رود در آن احزاب مخالف مهاجران خارجی به پیروزیهایی دست یابند. ایا این رای به معنی تقویت موضع مخالفان اتحادیه اروپاست؟

المار بروک: آنها از آن استفاده خواهند کرد، اما ما هم می توانیم مستقیما به آن بپردازیم. ما باید در مورد فواید حرکت آزاد شهروند در اروپا توضیح بیشتری بدهیم و من مطمئنم بیشتر اروپایی ها با آن موافق خواهند بود. اطمینان دارم که این (رای) یک هشدار است که باید در جریان انتخابات به آن پاسخ دهیم.

یورونیوز: دولت بریتانیا هم همراه با گروهی دیگر، در صدد اعمال محدودیت مهاجرت به این کشور است. آیا آزادی حرکت شهروند اروپایی در معرض خطر است؟

المار بروک: این در چهارچوب اتحادیه اروپا موضوع دیگری است زیرا برای آن قوانین مشابهی وجود دارد. به همین دلیل آسان نیست که بتوان توافقها را نادیده گرفت یا در مورد آنها راسا عمل کرد. تنها عده قلیلی از بابت سوء استفاده از آن خشمگینند. قوانین اروپا باید سوءاستفاده از خدمات اجتماعی را غیر ممکن کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محققان سوئیسی ادعا می‌کنند ژلی اختراع کرده‌اند که نوشیدن الکل برای بدن را بی‌ضرر می‌کند

یوروویژن ۲۰۲۴؛ سوئیس برنده مسابقه آواز اروپایی شد

جنگ و نشست «صلح اوکراین» سوئیس بی‌طرف را به سوی غرب می‌کشاند