Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفتگوی اختصاصی با ریچارد برانسون، یکی از ثروتمندان موفق دنیا

گفتگوی اختصاصی با ریچارد برانسون، یکی از ثروتمندان موفق دنیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریچارد برانسون یکی از مشهورترین بازرگانان و کارآفرینان فعلی دنیاست. فردی که با رویاهایش زندگی می کند، یا حداقل از بیرون اینگونه به نظر می رسد. شاد، یک خانواده مهربان، موفق و صاحب جزیره ای در کارائیب. بیشتر از حد تصور، ثروت اندوخته است اما به «انساندوستی» و کمک به همنوع هم توجه زیادی دارد.
در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس، ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز با وی به گفتگو نشسته است:

یورونیوز: به نظر می رسد ثروتمندان بیش از هر زمان دیگری مسئول فعالیت های «نوعدوستانه و نیکوکارانه» شده باشند. آیا شما چنین چیزی را می بینید؟

ریچارد برانسون: «خوب باید اینگونه باشد. منظورم این است که اگر در زندگی فرد موفقی هستید و ثروت زیادی دارید، باید بدانید که ثروت زیاد، مسئولیت زیادی هم به همراه دارد و این وظیفه شماست که با استفاده از ابزار کارآفرینی ای که در اختیار دارید برای حل مشکلات دنیا دست به کار شوید و با استفاده از قدرت مالی خود برخی از مشکلات جهان را حل کنید.»

یورونیوز: یکی از بینندگان ما از طریق فیسبوک سئوالی مطرح کرد. توماس هیگن گفته: «با توجه به وجود نابرابری شدید در سطح دنیا، منتقدان می گویند قرارداشتن 85 درصد ثروت دنیا در دست عده ای محدود، که به نظرم شما هم جزء آنها هستید، با توجه به وجود 3.5 میلیارد فقیر در دنیا، «عادلانه» نیست، پاسخ شما به آنهاچیست؟

ریچارد برانسون: «همین الآن با بیل گیتس که شاید از ثروتمندترین آدم های دنیا باشد و شصت بازرگان موفق دیگر یک نهار کاری داشتم. همگی موافق بودند که بخش اعظم ثروتشان را در دوران حیات و یا پس از مرگ، اهدا کنند و آنرا تنها برای نسل بعد از خود نگه ندارند. به نظرم این کار درستی است که باید انجام شود. نکته مثبت دیگر صلاحیت این افراد در حوزه کارآفرینی است. آنها با استفاده از این مهارت های حرفه ای و پول خود می توانند با مشکلات فعلی دنیا مبارزه کنند.»

برانسون نصف ثروتش را می بخشد

یورونیوز: خود شما هم وعده کرده اید از نصف ثروت تان بگذرید. آیا همینطور است؟

ریچارد برانسون: «بله حداقل از نصف آن. به نظر من کارآفرینان می توانند مشکلات را از دریچه دیگری ببینند و اغلب می توانند راه حلهای خوبی ارائه کنند. ماه گذشته اوگاندا قانون ضد انسانی ای را تصویب کرد. اینکه افراد همجنسگرا به حبس ابد محکوم می شوند ونیز اگر کسی فرد همجنسگرایی را بشناسد و معرفی نکند، خود به حبس ابد محکوم می شود. این یک قانون خطرناک و وحشتناک است. به همین خاطر ما گروهی از بازرگانان، تصمیم گرفتیم با رییس جمهوری این کشور صحبت کنیم. در نهایت هم او نظر خود را تغییر داد و این قانون را وتو کرد. بنابراین به نظرم بازرگانان، تاثیر زیادی بر امور دنیا دارند و اگر از این نفوذ خود بطورمثبتی استفاده کنیم، می توانیم دنیای بهتری بوجود آوریم.»

برانسون و توصیه به کارآفرینان جوان

یورونیوز: داشتن زندگی خوب برای جوانان مشکل شده است. بیکاری بالاست و فکر می کنم مواجهه با این چالش های زندگی برای کارآفرینان جوان هم مشکل باشد. یک پیام توییت شده از ادموند گراهام بدستمان رسیده که می پرسد: چگونه می توان در جهانی که فرصت هایش اینقدر محدود شده، پیشرفت کرد. توصیه شما به این جوانان چیست؟ آیا کمکشان می کنید؟

ریچارد برانسون: «ببینید کارآفرین شدن کار آسانی نیست. خیلی از افرادی که سعی می کنند کارآفرین شوند در همان میانه راه شکست می خورند ولی آنهایی که بهترند، دوباره سرپا می ایستند و تلاش می کنند تا بالاخره موفق شوند.

چیزی که یک کارآفرین در درجه اول نیاز دارد، داشتن ایده مثبتی است که زندگی بقیه مردم را متفاوت می کند. اگر ایده ای دارید که موجب تغییر مثبت در زندگی مردم می شود، برای برپا کردن یک کسب و کار دلیل موجهی دارید. برای این کار باید گروه خوبی را دور خود جمع کنید که به ایده شما باور داشته باشند و بعد باید بگویید : خوب، دست به کار می شویم و برای آن تلاش کنید.

البته حرف زدن در مقایسه با عمل کردن ساده تر است و من مشکلات و موانع اجرایی را بخوبی می دانم. خود من وقتی وارد این حرفه شدم پانزده سال بیشتر نداشتم بیرون سالن کنسرت بروشورهای یک شرکت کوچک فروش پستی را پخش می کردم تا اینطوری برای صفحه های موسیقی این شرکت کوچک مشتری پیدا کنم. مشتریها برای من پول می فرستادند و من هم صفحه مورد علاقه آنها را می خریدم و به دستشان می رساندم. تاسیس یک شرکت کار سختی است ولی اگر در این راه موفق شوید، سود خوبی گیرتان می آید. البته همه موفق نمی شوند ولی ارزش امتحان کردن را دارد.»

سفر و اقامت در فضا؛ لندن تا استرالیا در یک ساعت

یورونیوز: تاکنون در پروژه های هیجان انگیز زیادی شرکت داشته اید. یکی از آنها پروژه «ویرجین گالکسی» است که باید یکی از هیجان انگیزترین چیزهایی باشد که در حال روی دادن است. آیا واقعا امسال شاهد برقراری پروازهای تجاری به فضا خواهیم بود؟

ریچارد برانسون: «اواسط امسال حتما پروازهای تجاری به مقصد فضا را برقرار می کنیم. من خودم با فرزندانم می روم. ما یک سفینه مادر ساخته ایم و یک فرودگاه مخصوص فضاپیما هم در «نیومکزیکو» احداث کرده ایم و کار ساخت ماهواره ای که با سفینه به فضا پرتاب خواهد شد را هم شروع می کنیم. این کار بنظرم زندگی صدها هزار نفر را متحول خواهد کرد. آنها به فضانورد تبدیل می شوند. هزینه مکالمات تلفنی و اینترنت را بطرز چشمگیری کاهش خواهد داد و می توانیم این خدمات را در اختیار دو میلیارد انسانی که تاکنون ازآن محروم بوده اند قرار دهیم. امیدواریم در زمان حیات من بتوانیم مسافرت از لندن به استرالیا را به حدود یک ساعت برسانیم.»

یورونیوز: حالا این چگونه کار می کند؟

ریچارد برانسون: «خوب هنوز ده پانزده سالی کار دارد ولی وجه مشخصه آن همین است و اگر سفینه این را در مدار قرار دهیم و بعد آنرا در سیدنی فرود بیاوریم، سرعت شما در این سفر هجده هزار مایل در ساعت خواهد بود و این یعنی زمان آن خیلی خیلی کم. هر چیزی را در مدار قرار دهید با سرعت هجده هزار مایل در ساعت حرکت می کند. بنابراین فقط به هوا برخاستن و زمین نشستن می ماند. وقتی از پنجره به آن زمین پایین نگاه می کنید در واقع به یادماندنی ترین سفر زندگی تان را انجام داده اید. از این حیث فکر می کنم روزی یکی از سفرهای پرطرفدار شود.»

ساخت هتل در فضا

یورونیوز: به نظر می رسد کار هوس انگیزی باشد. درباره ساخت یک هتل در فضا هم چیزهایی شنیده ایم.

ریچارد برانسون: «بله. خوب وقتی مردم را به فضا می فرستید بعضی از آنها هستند که دوست دارند یکی دو هفته آنجا بمانند. فردی داریم به نام رابرت بیگیلو که از همین حالا همه چیزها را برای احداث هتل در فضا آماده کرده و مایلیم تا اولین هتل واقعی در فضا از مجموعه هتل های ویرجین باشد.»

یورونیوز: چه زمانی خواهد بود؟ چه جدول زمانی برای این کار در نظر گرفته اید؟

ریچارد برانسون: «فکر کنم حدود پنج سال دیگر.»

یورونیوز: و هزینه اقامت در اتاقهای آن؟

ریچارد برانسون: «هنوز باید روی آن کار کنیم ولی فکر کنم با شرایطی که وجود دارد در کل گران تمام شود. افرادی که استطاعت دارند می توانند با دادن سهم بیشتر هزینه سفر آنهایی که استطاعت کمتری دارند را پایین بیاورند. امیدواریم روزی برسد که صدها هزار نفر بتوانند از عهده هزینه چنین اقامتی برآیند و همه شان هم جزو دسته ثروتمندها نباشند.»

ریچارد برانسون از تفریح، آینده، زندگی و مرگ می گوید:

زندگی کوتاه است، پس تفریح لازم است

ریچارد برانسون: «به نظر من زندگی کوتاه است و بنابراین باید با شادی و تفرح بگذرد. اگر رییس یک شرکت هستید و به میهمانی می روید… من خودم سرم را پایین می اندازم و اولین نفری هستم که در استخر شیرجه می زنم. یک گوشه نمی ایستم و بقیه را نگاه کنم. اینطوری همه لذت می برند و شادی می کنند. اگر رییس شرکت هستید همیشه اولین نفری باشید که در مراسم برای رقصیدن روی میز می رود و بقیه را هم به این کار تشویق می کند. مطمئن شوید که فضای میهمانی مفرح است. بنابراین خوب بازی کنید، خوب کار کنید و در زندگی خود از چند اصل پیروی کنید. مردم را دوست داشته باشید و اطمینان پیدا کنید در دوران حیات توانسته اید تغییرمثبتی در آن ایجاد کنید.»

نگران آینده «ویرجین» نیستم

ریچارد برانسون: «با اینکه استیو جابز دیگر نیست ولی اپل نمرده است و به نظرم ویرجین بعنوان یک مارک تجاری جای خود را در دنیا پیدا کرده و می تواند تداوم پیدا کند. آدمهای فوق العاده ای در حال حاضربرای ویرجین کار می کنند. دو فرزند نابغه دارم که توانایی زیادی دارند و فکر نمی کنم هیچکدامشان راضی شوند همه این تلاشهایی که برای به اینجا رساندن ویرجین کرده ایم با مرگ من به هدر برود. همه ما به ویرجین علاقه داریم و دوست داریم شرکتی باشد که بتوانیم به آن افتخار کنیم مهمتر از آن ما خواهان این هستیم که ویرجین قویترین مجموعه ای در دنیا باشد که در پی تحول واقعی است و این نکته ای است که همه کارکنان ویرجین می توانند واقعا به آن افتخار کنند.»

برانسون از چه چیزی می ترسد

ریچارد برانسون: «من عاشق زندگی هستم. خوب وقتی شما عاشق زندگی کردن هستید دوست ندارید زود از دنیا بروید. در جریان آزمایش هایی که با بالون داشتم حداقل تا حالا پنج دفعه به دریا افتاده ام و با هلیکوپتر جانم را نجات داده اند. یعنی با خوش شانسی زنده مانده ام. از اینکه فرزندانم هم بیمار شوند متنفرم. بعنوان یک پدر خوب باید بگویم داشتن سلامتی یعنی همه چیز. اما اینکه خانواده و دوستانم تا کی سلامت باقی خواهند ماند هم موضوعی است که مرا نگران می کند.»

آیا «پول» برانسون را خوشحال می کند

ریچارد برانسون: «می دانید پول برای درمان کودکان بیمار مفید است، برای برخورداری از یک آموزش و تحصیل مناسب و یا برای رفتن به تعطیلات به کار می آید. اما وقتی پول نهار و شام و این جور چیزهایتان تامین بود، پول دیگراهمیت قبلی را ندارد. از اینجا به بعد اگر پول دارید باید با آن بهترین کارها را بکنید و با استفاده مناسب از آن، دنیا را بسمت یک دنیای بهتر متحول کنید.»

آرزوی برانسون در سال ۲۰۱۴

ریچارد برانسون: «دوست دارم شاهد دنیایی باشم با درگیری و منازعه کمتر. واقعا مایلم دنیایی را ببینم که درگیری و خشونت کمتری داشته باشد برای اینکه در موقع درگیری، آموزش از بین می رود، به بهداشت توجهی نمی شود و جامعه سقوط می کند. اگر بخواهم برای تنها یک چیز در سال ۲۰۱۴ دعا کنم، آن چیز پایان درگیری ها در سوریه و حاکم شدن مجدد صلح و آرامش بر منطقه است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه آنچه باید درباره سفر ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی به فضا دانست

۶ جمله‌ای که هیچگاه از افراد موفق نمی‌شنوید

شرکت پیرکس سازنده ظروف شیشه‌ای آشپزخانه اعلام ورشکستگی کرد