سفیر پیشین فرانسه در اوکراین: رخدادهای اخیر تکان دهنده و باورنکردنی است

سفیر پیشین فرانسه در اوکراین: رخدادهای اخیر تکان دهنده و باورنکردنی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیست و چهارم نوامبر گذشته، زمانی که هزاران اوکراینی برای نخستین بار در راهپیمایی صلح آمیز به خیابان های کی یف آمدند، هنوز امید می رفت که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری این کشور، از مواضع خود کوتاه بیاید و توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا را امضا کند.

یکی از معترضان می گوید: «مساله امروز ما تنها اختلاف نظر بر سر مواضع سیاسی یا حزبی نیست، ما امروز از ارزش هایی دفاع می کنیم که پیش تر انتخابشان کرده ایم. همانطور که می بیند اینجا پرچم هیچ حزبی مگر پرچم اوکراین و اتحادیه اروپا به چشم نمی خورد.»

دو ماه بعد، رویارویی معترضان و حکومت به خشونت گرایده است. دامنه اعتراضات به دیگر شهرهای اوکراین گسترش یافته است. حتی تعداد زیادی از ساکنان مناطق شرقی کشور نیز که بیشتر روس زبان و حامی رئیس جمهوری هستند، به جمع معترضان پیوسته اند.

در پی این درگیری ها که دیگر به جنگ شهری می ماند، ده ها تن زخمی و چند تن نیز کشته شدند.

رفتار خشن و توهین آمیز پلیس با معترضان از جمله انتشار این ویدئو در شبکه های اجتماعی، جامعه جهانی را به واکنش واداشت.

هرمان ون رومپوی، رئیس شورای اروپا، هفته گذشته طی سفری به لهستان با تاکید بر اینکه پیشنهاد توافقنامه تجاری همچنان مطرح است رفتار خشن پلیس اوکراین را محکوم کرد و گفت: «با توجه به خشونتهایی که اخیرا در کی یف، بطرز دردناک و مرگباری تشدید شده، من استفاده ناموجه مقامات اوکراینی از زور و سبعیت آنها را علیه تظاهرکنندگان، تقبیح و محکوم می کنم.»

در پی این اظهارات، تعدادی از مقامات اتحادیه اروپا به کی یف سفر کردند و از دولت اوکراین خواستند که به تعهدات خود وفادار مانده و با احزاب مخالف گفت و گو کند. رهبران مخالفان نیز در دیدار با مقامات اتحادیه اروپا اعمال خشونت را محکوم کرده و خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام شدند.

به این بهانه، ایرینا ژیبر، خبرنگار بخش اوکراینی یورونیوز با ژان پل وزیان، سفیر پیشین فرانسه در اوکراین به گفتگو نشسته است:

یورونیوز: آقای وزیان شاید بتوان گفت که رخدادهای اخیر جدی ترین بحران اوکراین از زمان استقلال این کشور تاکنون است. کی یف به صحنه درگیری های خیابانی بسیار خشن بین نیروهای دولتی و مخالفان تبدیل شده است. شما این کشور را خوب می شناسید، نظرتان در مورد رخدادهای اخیر چیست؟

ژان پل وزیان: تصاویری که من از تلویزیون دیدم بسیار تکان دهنده بود. خشونت و وحشیگری که من دیدم باور نکردنی است. واقعا نمی دانم چگونه ظرف این دو ماه به اینجا رسیدیم. برخی از جنگ داخلی حرف می زنند. به نظر من، نباید فراموش کرد آن بخشی از جامعه اوکراین که به خیابان ها نمی آیند و سکوت می کنند نیز از اینگونه کنش و واکنش خشونت آمیز ناراضی هستند. در نتیجه نمی توان گفت که اوکراین به دو بخش در حال جنگ با یکدیگر تقسیم شده است.

اما رفتار خشن پلیس، اینگونه حرکات وحشیانه، بی احترامی و توهین به معترضان، برخورد شدید با خبرنگاران، آن هم در قلب اروپا در سال ۲۰۱۳، حقیقا غیرقابل باور است. بویژه که باور همگان بر این بود که دیگر دوران اینگونه رفتار دست کم در اروپا به پایان رسیده است.

فراموش نکنید که هرچند در سال ۲۰۰۴ تنش های سیاسی در این کشور رخ داد اما شاهد مرگ کسی نبودیم. در آن زمان طرفین حاضر به گفت و گو بودند و تظاهرات صلح آمیز منجر به مذاکره میان دو طرف شد. آیا امروز همچنان ممکن است که به آن دوران، به آن روحیه جمعی انقلاب نارنجی بازگشت؟ پاسخ این پرسش را حقیقتا نمی دانم.

یورونیوز: زمانی که سفیر بودید برای بهبود و افزایش روابط فرهنگی و اقتصادی بین فرانسه و اوکراین تلاش کردید. آینده روابط دو کشور را چگونه می بیند؟

ژان پل وزیان: من به آینده روابط بین دو کشور خوشبینم، هر چند ممکن است برخی بگویند که هر آنچه در گذشته به دست آمد از دست رفته است، اما من مخالف این نگرشم. ما در این زمینه سرمایه گذاری کردیم، روابط دو جانبه را بر اساس درک و احترام متقابل قوت بخشیدیم و فکر نمی کنم که نتیجه تلاش های ما یک شبه از بین برود.

بر این باورم که اکثر مردم اوکراین خواهان حفظ این روابط دو جانبه هستند. آنها بخوبی می دانند که اروپا عضویت در ناتو یا هر نوع همکاری استراتژیک را پیشنهاد نداده است. پیشنهادهای ما حول محور همکاری های تجاری و در جهت توسعه اقتصادی و صنعتی بوده است که به نظر من، هم به نفع اروپا خواهد بود هم در جهت منافع اوکراین است، و عمیقا بر این باورم که تلاش های ما در این راستا نتیجه بخش خواهد بود.

یورونیوز: به نظر شما اروپا برای بازگشت آرامش و ثبات به اوکراین چه می تواند بکند؟

ژان پل وزیان: شکی نیست که اتحادیه اروپا بر این باور است که حق انتخاب با مردم اوکراین است و آنها باید بتوانند آزادانه و بدون فشار های بین المللی و به روشی دموکراتیک سرنوشت کشور خود را رقم زنند. یاد آور می شوم که توافقنامه تجاری که توسط بروکسل پیشنهاد شد همچنان مطرح است و اتحادیه اروپا آماده امضای آن است. می پرسید اروپا دیگر چه می تواند بکند؟ همانطور که گفتم اروپا چیزی را به کسی تحمیل نمی کند، و امیدوار است اوکراینی ها هم بتوانند آزادنه دست به انتخاب بزنند.اما برای رسیدن به این هدف، نخست باید اعتماد از دست رفته را باز ساخت. مشخصا اعتماد در این جامعه شکسته شده است. شاید نیاز است به یک میانجیگر، به شخص یا گروهی که بتواند اعتماد را بین نیروهای مختلف سیاسی در اوکراین باز سازد.

من عمیقا بر این باورم که دیپلماسی موثر توانایی این کار را دارد. قطعا دیپلماسی پاسخ مناسب تری برای برون رفت از بحران است تا رفتار خشن نیروهای ضدشورش. سیاستمداران این کشور باید این نکته را درک کنند و باید در این مسیر بسرعت گام بردارند پیش از آنکه کنترل وضعیت از دست همه خارج شود و صمیمانه امیدوارم این آرزوی من بسرعت تحقق یابد. برای همه شما اوکراینی ها آرزوی موفقیت می کنم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند